۱۲ ترفند که دلیل می‌شوند خودروی شما صفر کیلومتر بماند

دنده۶، یک خودرو با رسیدگی و خدمات‌های به موقع در بیشتر مواقع در حالت فرضیه‌آل قرار خواهد داشت، حس سوار شدن بر یک اتومبیل مرتب در بیشتر مواقع دلیل رضایت شما خواهد شد و غیر از این انجام منظمِ ۱۲ موردی که در پایین گفته شده دلیل صرفه‌جویی در هزینه‌ی تعمیرات و وقت و سوختِ و به علاوه از طرف دیگر گسترش شتاب خواهد شد.

خدمات های دوره‌ای

انجام به موقع این خدمات‌ها بر اساس کیلومتر مطرح شده به وسیله تولید کننده ضروری است. منظور از خدمات‌های دوره‌ای تعویض روغن و فیلترها است. روغن‌های داخلی هم اینک استانداردهای بالایی دارند و برای تعویض روغن نیاز به خرید روغن‌های مارک‌دار و پرهزینه خارجی نیست. اگر در مکان‌های پرگردوغبار و آلوده تردد می‌کنید و بیشتر در ترافیک‌ها هستید، روغن و فیلتر هوا را سریعتر از اوقات دیگر تعویض کنید. سعی کنید با هر بار تعویض روغن، فیلتر روغن را هم تعویض کنید، انجام به موقع این خدمات‌ها گاها تا ۵٪ به قدرت خودرو اضافه می‌کند و کاهش مصرف سوخت را در جستجوی دارد.

گیربکس

واسکازین گیربکس هر ۵۰ هزار کیلومتر نیاز به تعویض دارد، در صورت بد جا رفتن دنده‌ها یا شنیدن صداهای غیر عادی از گیربکس آن را به مکانیک مربوطه نشان دهید، چرا که سهل انگاری در این عرصه خرج‌های سنگین‌تری را به شما تحمیل خواهد نمود. دیسک و صفحه کلاچ مرغوب هم معمولا تقریبا ۸۰ هزار کیلومتر به خوبی به انجام وظیفه خواهد پرداخت.

سیستم برق

وایرها را هر ۸۰ هزار کیلومتر و شمع‌ها را بسته به نوع آن تقریبا ۳۰ هزار کیلومتر تعویض کنید، سعی کنید از شمع‌های پیش نهاد شده کارخانه استفاده کنید. اگر باتری شما از نوع تر و آبی است هر ماه درمقایسه با تنظیم سطح آب مقطر آن اقدام کنید، توجه داشته باشید که چه در باتری های آبی و چه خشک، سرباتری‌ها نباید سولفاته شده باشند، در اینصورت درمقایسه با رفع آن با شستشوی آب‌داغ اقدام کنید و بر روی آن‌ها کمی گریس بمالید.

جلوبندی و فرمان

جلوبندی خودروی خود را هر شش ماه ﺗﺠﺰﻳﻪ و ﺗﺤﻠﻴﻞ کنید و در صورت وجود ایراد آن‌را برطرف کنید. هر ۲۰ هزار کیلومتر میزان فرمان بزنید، این کار غیر از فرمان‌پذیری بهتر دلیل سلامت سیستم جلوبندی و تایرهای شما خواهد شد. غیر از این در فرمان‌های هیدرولیک، سطح مایع هیدرولیک بررسی شود.

شیشه شور و برف‌پاک‌کن

سعی کنید در محفظه شیشه شور از مایع‌های ویژه به جای آب استفاده کنید، این کار دلیل سلامت برف‌پاک‌کن و مجوعه شیشه شور می‌شود. توجه داشته باشید که تیغه‌های برف‌پاک کن هر سال نیاز به تعویض دارند.

لاستیک‌ها

هر ۲۰ هزار کیلومتر لاستیکها محور عقب را با جلو جابه‌جا کنید و در صورت بالانس نبودن و احساس لرزش آن‌ها را بالانس کنید. خوب است هر ۴ لاستیک بالانس شوند. به علاوه از طرف دیگر در بیشتر مواقع از تنظیم بودن باد لاستیک‌ها اطمینان حاصل کنید، میزان نبودن باد غیر از گسترش مصرف سوخت و کاهش شتاب، دلیل کشیدن فرمان و گیج بودن آن می‌شود.

سیستم سوخت رسانی

هر ۵۰ هزار کیلومتر درمقایسه با شستشوی سوزن‌ انژکتورها اقدام نمایید. ابزار‌های شستشو و رفع عیب انژکتور، در حال حاضر در بسیاری از مراکز خدماتی خودرو موجود است. در صورتی که از خودروی کاربراتوری استفاده می‌کنید از سلامت آن اطمینان حاصل کنید، کاربراتورها هم نیاز به رسیدگی و شستشو دارند. بدلیل وجود آب و آلودگی در بنزین‌های داخلی خوب است هر ۱۰ هزار کیلومتر فیلتر بنزین را هم تعویض کنید.

بار زیادی

صندوق عقب و داشبورد خودرو با انباری منزل اختلاف‌هایی دارند! پس همین اکنون وسایل غیر ضروری را خارج کنید تا نقشی در گسترش شتاب و کاهش مصرف خودرویتان داشته باشید. به علاوه از طرف دیگر در صورت وجود باریند و عدم استفاده، آن را باز کنید.

کولر و بخاری

در زمستان از کارکرد درستِ ترموستات اطمینان حاصل کنید، در وسیله نقلیه ای که ترموستات به خوبی رفتار می کند الزامی به جای‌گذاری کارتن یا موارد دیگر در جلوپنجره نیست! در فصل سرما هر دو هفته سیستم ایرکاندیشن خودرو را برای دقایقی روشن کنید، این رفتار دلیل سلامت این سری خواهد شد.

سیستم خنک کننده

در یک شهر با اوضاع آب و هوایی خوب از مخلوط ۷۰ درصد آب و ۳۰ درصد ضدیخ در رادیاتور استفاده کنید و در بیشتر مواقع از متناسب بودن سطح مایع خنک کننده اطمینان حاصل فرمایید. مایع خنک کننده را هر دو سال یکبار تعویض کنید.

سیستم ترمز

در بیشتر مواقع از خوبی کارکرد این سری حیاتی اطمینان حاصل کنید. هیچ‌گاه با لنت ترمز رو به اتمام رانندگی نکنید، اتمام لنت دلیل ایجاد خط‌ و خش در دیسک ترمز خواهد شد. سعی کنید لنت ترمز تمام شده را با مرغو‌ب‌ترین جنس موجود در مارکت تعویض کنید. از روغن ترمز هم غافل نباشید و آن را هر دو سال یکبار تعویض کنید.

بدنه

شستشوی به موقع بدنه دلیل شفافیت رنگ خواهد شد. هر دو ماه یکبار از واکس ویژه استفاده کنید و هر دو سال یکبار آن‌را پولیش کنید. به علاوه از طرف دیگر خط و خش ها را در کوتاه‌ترین لحظه برطرف کنید.

منبع

دسته‌بندی‌ها: دانستنی های خودرو

برچسب‌ها: ,,,,,,,,,,,