۱۱ پیش نهاد مهم برای سرپا نگه‌داشتن خودرو

۱۱ پیش نهاد برای سرپا نگه‌داشتن خودرو

در جهان امروز نظاره‌گر این هستیم که خودروها مکان بنیادی‌تری در زندگی ما یافته‌اند و در اکثر اوقات حضور آن‌ها دلیل می‌شود تا ما زندگی راحت‌تری را تجربه کنیم، با این وجود نباید از این مسئله غافل شویم که تعداد زیاد خودروها مشکلاتی را نیز به‌وجود آورده است با این وجود این طور که به ذهن خطور میکند مزایای بهره برداری از خودروها برای انسان‌ها بیشتر به چشم می‌آید تا معایب آن!

همین مسئله منجر شده است که در تمامی دنیا حجم تولید خودروها زیاد شود و بیشتر وارد زندگی انسان‌ها شود. با استناد به اینکه امروزه خودروها جزئی جدانشدنی از زندگی ما شده‌اند؛ پس ما هم باید به آن‌ها تحت نام عضوی از خانواده ارزش بدهیم و از سلامتی آن‌ها آگاه باشیم.

یقینا در زندگی روزمره این جمله را زیاد شنیده‌اید که ممانعت بهتر از درمان است. این مسئله در باب خودروها هم صادق است. ما می‌توانیم با چند بررسی کوچک هر روزه یا هفتگی، از مشکلات ممکن خودروی خود با خبر شویم و به سادگی خودرویمان را برای مدتی طولانی سرپا نگه‌داریم و در مراحل ابتدایی به تعمیرگاه‌های مجاز خودروی خود مراجعه کنیم تا از خرج‌های بیشتر برای خودرو جلوگیری کنیم.

ما در این نوشته تصمیم گرفته ایم تا چند مورد از این بررسی‌های کوچک با این وجود مهم به منظور سرپا نگه‌داشتن خودرو را برای شما بازگو کنیم.

 • مطالعه دفترچه راهنمای خودرو

یکی از مسائلی که صاحب یک خودرو باید به آن ارزش بدهد، مطالعه دفترچه راهنمای خودرو است از آنجاییکه در آن نکات مهم و نحوه استفاده صحیح از آن خودرو بیان شده است.

 • کنترل میزان آب و روغن خودرو

خوب است در فواصل کوتاه مدت میزان آب و روغن‌ خودرو مورد بررسی قرار گیرد تا از مشکلات جدی‌تر در خودرو ممانعت شود.

 • توجه به سیستم خنک‌کننده خودرو در کل سال

پیش نهاد می‌شود که ماهی یکدفعه کولر خودرو را به مدت چند دقیقه جهت مخلوط شدن گاز با روغن ویژه آن و جلوگیری از فاسد شدن آن روشن نمایید.

 • تمیز نگه‌داشتن خودرو

بدنه خودرو هم به اندازه مسائل فنی آن نیاز به رسیدگی دارد و دلیل می‌شود که خودرو هم از جهت ظاهری دلچسب به نظر برسد و هم تضمینی برای حفظ سلامتی رنگ بدنه خودرو است. واکس و پولیش سالیانه بدنه خودرو یکی از راه‌های خوب برای حفظ کابین خودرو است.

 • روغن‌کاری اجزای متحرک خودرو

هر قطعه متحرکی برای سالم ماندن نیاز به روغن دارد، روغن‌کاری در لحظه‌های واضح به گسترش عمر قطعات خودرو منجر می‌شود.

 • توجه به صداهای غیرطبیعی خودرو

صدای طبیعی خودروی خود را بخوبی فرا بگیرید. تحت این شرایط است که اگر صدایی مضاعف بر حالت طبیعی را شنیدید، سریعا دنبال دلیل آن بگردید چون معمولا تغییر صدا در خودرو می‌تواند یکی از نشانه‌های شروع خرابی قسمتی از خودرو باشد.

 • خدمات‌‌های دوره‌ای خودرو

مراجعه به تعمیرگاه مجاز خودروی خود جهت تعویض روغن ، فیلتر، شمع ، تسمه، وایر، لنت ترمز و غیره در لحظه معین به خودروی شما یاری مینماید تا سلامت بماند و عمر آن گسترش بیابد.

 • بررسی موقعیت لاستیک و فشار باد آن‌ها

موقعیت عاج لاستیک‌ها و فشار باد آن‌ّها را حداقل ماهی یکدفعه چک کنید. میزان فشار باد پیش نهاد شده به وسیله کمپانی، اکثراً در پشت درپوش درب باک بنزین و یا داخل درب صندوق عقب و یا روی ستون وسط سمت راننده نوشته شده است.

 • بازدید حداقل سالی یک مرتبه قطعات لاستیکی و پلاستیکی خودرو

عده ای از قطعات مهم پلاستیکی و لاستیکی خودرو مثل شلنگ‌های آب، سوخت‌رسانی و ترمز حتماً باید بازدید شوند و در صورت ترک داشتن و معیوب بودن باید تعویض گردند تا از بروز حوادث ممکن جلوگیری شود.

 • توجه به رنگ دود اگزوز

توجه به دود خروجی از اگزوز خودرو می‌توانیم بفهیم که در دل خودروی ما چه می‌گذرد. جالب است بدانیم که رنگ‌های مختلف می‌تواند معنی‌های ویژه خود را داشته باشد.

 • توجه به علامت‌های اخطار در پشت آمپر خودرو‌ها

علامت‌های اخطار دهنده در پشت آمپر خودرو‌ها یکی از ملزوماتی است که هر راننده باید با آن آشنایی داشته باشد؛ آشنایی با این هشدارها می‌تواند از تحمیل هزینه‌های گزاف تعمیرات خودرو با انجام تصویر‌العمل خوب درمقایسه با آن‌ها جلوگیری کند.

منبع

دسته‌بندی‌ها: دانستنی های خودرو

برچسب‌ها: ,,,,,,,,,,