گرم کردن موتور خودرو در زمستان تا چه اندازه درست است؟

یکی از مشهور‌ترین باورها پیرامون خودرو، گرم کردن موتور آن در فصل زمستان است. با اینحال آیا تابه‌حال از خود پرسیده‌اید که این باور تا چه اندازه علمی و درست است؟

عده ای از پیشنهادها و نکاتی که راجع به نحوه نگهداری از خودرو دهان به دهان منتقل می‌شوند، مفید هستند با اینحال بسیاری از آنها بطور کلی منسوخ بوده یا از درجه اعتبار ساقط هستند و بیشتر به درد زمانی می‌خورند که پیکان خودروی روز بوده است!

باور عمومی پیرامون گرم کردن موتور خودرو در فصل زمستان از آنجا نشات گرفته که یک خودروی سرد آمادگی حرکت ندارد. چگالی سیالات داخل خودرو مانند روغن‌موتور یا گریس در فصل سرد گسترش یافته و سفت‌تر می‌شوند؛ با این وجود هر وسیله‌ای در فصل زمستان نیاز دارد تا اندکی گرم شود تا فعالیت مطلوب‌تری داشته باشد. باور عمومی و فرض بر این است که باید چند دقیقه بعد از استارت زدن اجازه دهید تا دمای این سیالات کمی گسترش یابد تا از فرسایش موتور کاسته و بر عمر آن اضافه شود.

با اینحال به باور «جان پائول»، تعمیرکار باسابقه خودرو، این باور بیشتر مشابه افسانه است؛ چراکه حتی در زمستان سخت و یخبندان که از شدت سرما دندانهایتان به هم می‌خورد هم نیازی نیست قبل از حرکت موتور خودرو را گرم کنید. با این وجود این بدان معنا نیست که به ‌محض سوار شدن در خودرو استارت بزنید و تخت گاز برانید؛ با اینحال نیازی نیست چند دقیقه موتور درجا کار کند تا گرم شود تنها باید در شروع حرکت کمی مدارا کنید و به مرور زمان سرعت را گسترش دهید.

درجا کار کردن موتور خودرو در فصل سرما شیوه مناسبی برای گرم کردن خودرو نیست .خودرو را در حال حرکت گرم کنید.

بسیاری از خودروهای مدرن حال حاضر، حتی در قسمت کنسول راننده نشانگری آبی رنگ دارند که در معرض نمایش گذاشته است موتور خودرو هنوز گرم نشده و مادامی که این چراغ روشن است می بایست از شتاب‌گیری ناگهانی و شدید دوری کرد با اینحال وقتی این چراغ خاموش شد، می‌توان با خیال راحت سرعت را گسترش داد.

درجا کار کردن موتور برای وسیله نقلیه ای که دست کم ۴ ساعت خاموش بوده، فرسودگی مکانیکی را به بار می آورد. وقتی موتور خودرو، درجا کار می کند، این کار نه فقط مفید نیست حتی ضرر فراوانی هم به موتور وارد می آورد درجا کارکردن بسیار دلیل گرم شدن بسیار منبع اگزوز میشود و این گرما به موتور منتقل میشد که به نوبه خود برای موتور ضرر دارد.

http://automan.ir/wp-content/uploads/2017/08/8225__0.jpg

در زمستان خوب است نهایتا یک دقیقه ماشین درجا کارکند سپس چند کیلومتر ابتدایی تا گرم شدن ماشین در حد مطلوب را با سرعت پایین طی کرد.

منبع

دسته‌بندی‌ها: دانستنی های خودرو

برچسب‌ها: ,,,,,,,