به چه نحو در هوای بارانی و لغزندگی جاده رانندگی کنیم ؟

چگونگی رانندگی در اوضاع بارندگی

رانندگی در هر اوضاع آب و هوایی دقت و پشتیبانی‌های خود را می‌طلبد و در چنین شرایطی ست که که اگر رانندگان آمادگی و هوشیاری ضروری برای رانندگی ایمن در اوضاع مختلف جوی را نداشته باشند مطمئنا هشدار بروز سوانح و حوادث ترافیکی را گسترش خواهند داد. رانندگی به زمان بارش باران که باعث لغزندگی خیابان و معابر می‌شود از نمونه این موارد است.

شروع بارش باران، ‌خطرناک‌ترین موقعیت را برای جاده و خودرو بوجود می‌آورد از آنجاییکه قطرات باران، با گرد و خاک و دیگر کارهای باقیمانده از لاستیک و روغن وسایل نقلیه موجود در خلل و شکاف آسفالت ترکیب شده و سطح لغزنده‌ای را بوجود می‌آورد که امکان دارد به چشم دیده نشود. بدین جهت اصطکاک خودرو با جاده کم می‌شود و احتمال سر خوردن خودرو، گسترش می‌یابد. از اینرو با شروع بارش باران، ضروری است که از سرعت خود بکاهید و تا وقتی که آب در سطح جاده جاری نشده، این حد سرعت را حفظ کنید. به هر حال، در این اوضاع جوی؛ سرعت خودرو باید کمتر از سرعت آن در جاده خشک باشد. با این وجود توجه داشته باشید وقتی که آب فراوانی در سطح معابر جاری می‌شود، با اینحال اگر با سرعت زیاد وارد آن شوید، آب موجود، میان جاده و لاستیک قرار می‌گیرد و اصطکاک شما با جاده را به صفر نزدیک می‌کند. تحت این شرایط، خودروی شما روی قشری از آب حرکت می‌کند.

پس با سرعتی یکنواخت حرکت کنید. در پیچ‌ها از سرعت خودرو بکاهید و در کم کردن سرعت، از ترمز ناگهانی و برداشتن پا از روی پدال گاز یا فشار دادن آن به طرز ناگهانی بپرهیزید.

آنچه واضح است این‌که در سطح لغزنده و وقتی که سرعت خودرو زیاد است، می بایست از تغییر دنده (از سبک به سنگین)‌، پرهیز کرد.

برای جلوگیری از تصادفات، خطرات و مشکلات ناشی از سفرهای زمستانی و رانندگی در اوضاع یخ و برف، باید به نکات ذیل توجه کامل داشت. با اینحال قبل از هر گونه سخنی، ضروری است که بگوییم، چون یخ و برف دلیل سر خوردن و باعث بروز مشکلاتی در رانندگی می‌شود، لذا برای ایجاد اصطکاک بیشتر می بایست از لاستیک‌های یخ‌شکن یا زنجیر چرخ استفاده کرد.

۱ـ با سرعتی کمتر از وقتی که جاده خشک است، حرکت کنید و خودرو را در حرکت، ثابت نگه دارید.

۲ـ در پیچ‌ها با دقت و به آرامی، گردش کنید.

۳ـ از گردش و انحراف ناگهانی، خودداری نمایید و از ترمز کردن ناگهانی، بپرهیزید.

۴ـ از فشار دادن ناگهانی پا روی پدال گاز یا برداشتن فشار از روی آن،‌ خودداری کنید.

۵ـ از سرعت زیاد در معابر یخ زده و هوای برفی بپرهیزید بخصوص وقتی که راه حاوی دست‌انداز باشد.

۶ـ از رانندگی در لبه راه‌ها یا شانه‌های راه، خودداری کنید.

منبع

دسته‌بندی‌ها: دانستنی های خودرو