به چه نحو خودروی خود را برای زمستان تکمیل کنید ؟

از آنجایی که فصل زمستان و سرما پیش رو است باید خودروی خود را برای این فصل بخوبی تکمیل کنید تا از مشکلات ممکن ممانعت کنید

ایسنا با استناد به گفته تارنما cbs58 نوشت: نیک ژارموس – مدیر روابط عمومی باشگاه خودرو Auto Membership Group – اظهار کرد :” باتری خودروها در هوای سرد بسیار غیر مستحکم بوده و وقتی که دمای هوا شدیدا نزول کرده و پایین می آید، باتری خودرو به سختی می تواند ولتاژ لازم برای روشن کردن و استارت زدن خودرو را ممکن آورد”.

وی ادامه داد:” باتری های معیوب و قلابی بیشتر با سخت استارت زدن خودرو مواجه می شوند. رانندگان می بایست از اتصال پایانه های باتری و تمیزی آنها اطمینان حاصل کرده و در صورتی که حتی یکدفعه هم استارت خودرو با سخت مواجه شود یا چراغ های خودرو کمرنگ و رنگ پریده بودند، خوب است برای جلوگیری از مشکلات ممکن، سیستم الکتریکی و باتری خودرو را نزد یک کارشناس برده و آن را چکاپ کنید”.

غیر از در نظر داشتن این موارد، در پایین به نکاتی می پردازیم که رعایت آنها می تواند کمک بسزایی در ممانعت از هرگونه سخت ممکن خودرو در جاده های زمستانی کند:

۱. لاستیک و تایرهای خودرو را ﺗﺠﺰﻳﻪ و ﺗﺤﻠﻴﻞ کنید

قبل از هرگونه مسافرت جاده ای یا خیابانی در زمستان، ضخامت و کیفیت خوب و عاج های لاستیک و تایر خودروی خود را به دقت بررسی کرده و از کیفیت و سلامت آنها اطمینان حاصل کنید. از آنجایی که میزان باد و ارتفاع لاستیک ها برای هر وسیله نقلیه ای دارای اختلاف است، به عدد آن دقت کرده و حتما قبل از مسافرت، آن را چک کنید.
۲. برف پاک کن‌های شیشه خودرو را چک کنید

sknf1ted931y6j64b9q7.jpg

دید کافی برای رانندگی در اوضاع مختلف بخصوص در خیابان و جاده های برفی و بارانی مستلزم کیفیت بالای شیشه و برف پاک کن شیشه های جلو و گاها عقب خودرو است. در صورتی که برف پاک کن خودرویتان قدیمی شده، بخوبی روی شیشه حرکت نمی کند و یا در صورت حرکت خطوط و آثاری از خود برجای می گذارد، حتما آن را تعویض کرده و مخزن آب شیشه شور برف پاک کن را پر کنید.
۳. چراغ های خودرو را آزمایش کنید

e29txgq5d524tarumht5.jpg

قبل از مسافرت، حتما از سلامت و کیفیت نور چراغ های جلو و عقب خودروی خود اطمینان حاصل کنید. آن را روشن کرده و در صورتی که کم نور بود یا سوخته بود، آن را تعویض کنید.

۴. باک بنزین خودرو

به منظور جلوگیری از گیر کردن در جاده های سرد و برف گیر زمستانی، حتما باک بنزین خودروی خود را پر کنید تا در صورتی که مجبور شدید در جاده برف گیر، ساعت های طولانی در جاده بمانید و خودروی تان را روشن نگه دارید، از تمام شدن بنزین هراس نداشته باشید.

۵. خودروی خود را حتی الامکان در پارکینگ پارک کنید

lgu6x9z9kdrp9gi28za.jpg

برای آنکه خودروی تان کمتر در معرض مستقیم هوای سرد قرار بگیرد، خودروی خود را در پارکینگ و محیط سر بسته پارک کنید تا حتی الامکان بر روی آن برف ننشسته و باتری آن هم آسیب نبیند.

۶. جعبه کمک های امدادی و وسایل ضروری تعمیر خودرو را همراه داشته باشید

8h1ep4s7t6cnptv9dq4g.jpg

ابزارهای لازم و جعبه امداد خودروی خود را پیوسته بهمراه داشته باشید تا در صورت نیاز، از آن استفاده کنید.

۷. از سلامت باتری خودرو اطمینان حاصل کنید

قبل از آنکه در زمستان قصد مسافرت کنید، از سلامت باتری خودرو  مطمئن شده و در صورت نیاز، خودروی خود را به کارشناسان مربوطه نشان دهید.

dotcifrmb9pwwsrnj2my.jpg

۸. روغن موتور و ترمز را چک کنید

از آنجایی که جاده های بارانی و برفی بسیار لغزنده هستند، رانندگان برای کنترل بیشتر خودرو از تعداد دفعات ترمز گرفتن بیشتری استفاده می کنند از این جهت روغن ترمز نقش بسزایی در کیفیت رانندگی در زمستان دارد.

۹. از قابلیت ها تازه خودروی خود برای رانندگی در برف کمک بگیرید

عده ای از خودروهای تازه و مدرن حاوی ابزارهای برف گیر و ترمز اتوماتیک ویژه جاده های برفی هستند. در صورتی که خودرویتان حاوی چنین تجهیزاتی است، حتما در مواقع لزوم از آن استفاده کنید.

zsstga4z317jfv965br.jpg

۱۰. گوشی همراه

به منظور جلوگیری از مواجهه با مشکلات گیر کردن در جاده های برفی، گوشی همراه خود را فول شارژ کرده و در صورت لزوم، به منظور رابطه گرفتن با نیروهای امدادی برای آن اعتبار کافی تهیه کنید.

۱۱. زنجیر چرخ و ابزارهای برفی بهمراه داشته باشید

رفت و آمد بدون زنجیر چرخ در جاده های برون شهری در اکثریت قریب به اتفاق کشورها و شهرها ممنوع است از این جهت برای آنکه به وسیله پلیس راه خودرویتان توقیف نشود و قادر باشید به راه خود ادامه دهید، حتما زجیر چرخ بهمراه داشته باشید.

5zena6pbqwzx4sbevpcs.jpg

۱۲. شماره رابطه با نیروهای امداد ویژه خودروی خود را بهمراه داشته باشید

در آخر لازم است بگوییم که رانندگی ایمن در فصل زمستان و سرما، حاوی قانون های و مقررات مخصوصی است که رانندگان باید به منظور کاهش احتمال تصادف و جلوگیری از بروز سخت و گیر کردن در جاده های برفی و بارانی فصل زمستان، این نکات و قانون های را رعایت کنند تا سفری ایمن و بی هشدار را پشت سر بگذارند.

منبع

دسته‌بندی‌ها: دانستنی های خودرو