به چه نحو برچسب روی روغن موتور را بخوانیم؟

 روغن موتور خوب کمک می کند که تمام اجزای موتور به خوبی و نرمی کار کنند و با این وجود احتیاج به تعمییرات کمتر دارند. تمام روغن موتورها مشابه به هم نیستند. اگر شما روغن موتور اشتباهی برای خودروی خود استفاده کنید، یا در میزان روغن موتور استفاده شده اشتباه کنید، آسیب جبران ناپذیری به خودروی شما وارد می شود و یا حداقل جانشین کردن اجزای خراب شده هزینه ی گزافی بهمراه دارند. قبل از خرید هر نوع روغن موتور برای خودرو، مهم است که بدانید به چه نحو برچسب روی آن را بخوانید و معلومات لازم را به کسب کنید.

 نوع روغن موتور که خوب خودروی شما است را شناسایی کنید قبل از خرید هر نوع روغن موتور باید بدانید وسیله ی نقلیه ی شما احتیاج به چه نوع روغن موتوری دارد.

در کل سه نوع روغن موتور می باشد:

١-روغن تمام مصنوعی(Full Artificial Oil)

٢-روغن سنتی(Typical oil)

٣-روغن نیمه مصنوعی(Artificial Mix Oil)

در داخل کتابچه راهنمای هر وسیله نقلیه ای بخشی می باشد که توضیحاتی پیرامون ی نوع روغن موتور خوب برای خودرو آمده است. این تقسیم بندی را می توان به بخش های پایین تقسیم کرد:

١-نوع روغن موتور(مصنوعی، سنتی، نیمه مصنوعی)

٢-ویسکوزیته روغن موتور، که مانند ۵W30 بر روی روغن موتور نوشته می شود. درجه بندی ویسکوزیته به وسیله American Petroleum Instiute و یا Automotive Engineers انجام می شود و با یک نماد بر روی برچسب روغن موتور درجه ی ویسکوزیته واضح می شود. ویسکوزیته روغن موتور نشانه دهنده ی مقاومت روغن در مقابل جاری شدن است.

روغن باید به اندازه ی کافی غلیظ باشد که به اجزای مختلف اجزای موتور بچسبد و هم لحظه باید بتواند به سادگی در بین اجزای موتور حرکت کند و به جریان در بیاید. دو عدد بر روی روغن موتور نوشته شده است یک عدد کوچکتر از دیگری است. دمای موتور معمولاً غلظت روغن را واضح می کند. برای روغن موتوری که ویسکوزیته ۵W30 دارد، ۵W به این معنی است که وقتی که موتور سرد است، ویسکوزیته روغن ۵ است به این معنی که وقتی که موتور هنوز سرد است روغن به سادگی به حرکت در می آید. عدد دوم (٣٠) ویسکوزیته روغن است وقتی که موتور بطور کلیً گرم شده است. ‏ Service Classification یک کد دو حرفی بر روی روغن موتور می باشد که نشان می دهد این روغن موتور برای چه خودروهایی ساخته شده است. این کد می تواند با حرف S شروع شود که خوب موتورهای بنزینی است و یا اینکه با C شروع شود که خوب برای موتورهای دیزلی هستند. حرف دوم نشان می دهد که این روغن برای وسایل نقلیه تولید چه سالی خوب است. حرف A نشان می دهد این روغن خوب خودروهایی است که سال تولید آنها قبل از ١٩٣٠ می باشد. خودروهای حال حاضر در دسته بندی N قرار دارند.

از اینرو روغن خوب برای خودروهای بنزینی حال حاضر باید حاوی کد SN باشد. این کد برای افرادی که حاوی خودروهای کلاسیک هستند بسیار ارزش دارد، از آنجاییکه انتخاب روغن نامناسب می تواند به موتور خودروی کلاسیک آنها آسیب بزند. روغن های ابتدایی هیچگونه افزودنی برای حفاظت از موتور خودرو نداشتند، این افزودنی ها امکان دارد دلیل کاهش عملکرد خودرو و یا ایجاد آسیب به موتور شود. روغن موتورهای تازه حاوی مواد افزودنی متعددی هستند که برای نگهداری از اجزای مختلف موتور اضافه شده اند. که شامل افزودنی هایی برای کنترل اکسیداسیون، جلوگیری از خوردگی، تمیز نگه داشتن موتور، به حداقل رساندن سایش سوپاپ ها و جلوگیری از زنگ زدگی به روغن موتور اضافه می شوند. پیدا کردن معلومات روی برچسب روغن موتور پیدا کردن درجه ویسکوزیته بر روی برچسب روغن موتور بسیار راحت است. این عدد معمولاً بزرگ است و بر روی برچسب جلوی روغن موتور نوشته شده است. پیدا کردن کد Service Classification کمی سخت است.

امکان دارد بر روی برچسب جلوی روغن موتور باشد با اینحال معمولاً بر روی برچسب پشتی قرار دارد. روغن موتورهای قدیمی تر امکان دارد مطالب مطرح شده خاص بیشتری نیز داشته باشند، مانند non-detergent یا financial system. علامت هایی که نشان می دهد از روغن موتور اشتباهی استفاده می کنید اگر از روغنی با ویسکوزیته اشتباه استفاده کنید، اگر درجه ی آن کمی دارای اختلاف باشد متوجه بروز مشکلی نمی شوید، ولی باید گفت فرسایش در موتور گسترش می یابد و عملکرد موتور کاهش می یابد. مخلوط کردن روغن سنتی با روغن مصنوعی و یا بالعکس می تواند دلیل ایجاد اختلال در حرکت روغن موتور شود و ایجاد سخت در موتور و واشرها می کند و مشکلات فراوانی ایجاد می کند. اگر روغنی با service classification نامناسب برای خودرو انتخاب کنید، این کار دلیل کاهش عملکرد خودروی شما می شود و به علاوه از طرف دیگر آسیب های جدی به موتور وارد می کند. تولید گازهای گلخانه ای گسترش می یابد و موتور به دلیل کمبود مواد افزودنی جهت حفاظت از موتور آسیب های تازه ای می بیند. برای تعویض روغن خوب است تا به یک تعمیرکار ماهر مراجعه کنید تا با توجه به موارد گفته شده روغن موتور خودروی شما را تعویض کند

منبع

دسته‌بندی‌ها: دانستنی های خودرو