چه وسایلی را نباید در خودرو رها کرد ؟

 همه ما وسایل فراوانی را هر روزه در خودرو با خود حمل می‌کنیم و برخی از این وسایل را در داشبورد یا صندوق عقب برای مدت طولانی رها می‌کنیم، بدون این که استفاده ای داشته باشند. وزن این وسایل در خودروی برخی راننده ها تا ۵۰ کیلو هم میرسند. این کار دلیل گسترش مصرف سوخت و استهلاک خودرو می‌شود، با اینحال از آن بدتر، برخی وسایل است که حتی ساعتی رها کردن آنها در داخل خودرو هم زیان‌بار است. این موقعیت در تابستان گرم کشور ما می‌تواند هم به خودرو و هم به آن وسایل آسیب برساند. با عده ای از این وسایل آشنا شوید:

عینک آفتابی

موادی که در تولید شیشه عینک آفتابی به کار میروند؛ از نمونه عده ای روکش ها شدیدا در مقابل گرما آسیب پذیرند. گزارش ها حاکی است، عده ای از رانندگانی که عینک آفتابی خود را در یک روز گرم آفتابی روی داشبورد جا قرار داده‌اند، در بازگشت متوجه آسیب شدید در لایه رویی و محافظ عینک آفتابی خود شده‌اند. حتی اگر چنین حادثه جبران ناپذیری رخ ندهد، در اثر گرما، کارایی لایه‌های محافظ عینک پرهزینه شما در طرف دیگر نور ماورای بنفش کاهش پیدا خواهد کرد .

دارو

اگر عادت به نگه داری قرص و دارو در داشبورد ماشین دارید، این عادت را حتما ترک کنید. قرص‌ها و داروها وقتی یک روز در دمای داخل اتاق خودرو پایین آفتاب که تا ۷۰ درجه و بالاتر هم می‌رسد، قرار می‌گیرند، بطور کلی غیر قابل استفاده می‌شوند و مصرف آنها نه فقط شفابخش نیست حتی امکان دارد باعث بروز اثرات سوء در بدن شما شود.

کیف دستی

حتی اگر سارقان با دیدن کیف دستی شما داخل ماشین وسوسه نشوند، گرمای شدید دلیل آسیب دیدن کیف چرمی یا چرم سنتتیک خواهد شد. وسایل داخل کیف‌ها از نمونه لوازم آرایش خانم‌ها، تلفن همراه و غیره نیز از آس‌یب بی‌سود نیستند. گاهی جوهر خودکارها و خودنویس‌ها داخل کیف‌ها روان می‌شوند و صحنه‌های دل خراشی پدید می‌آورند.

بطری آب

مصرف بطری آبی که ساعت‌ها در گرمای داخل ماشین رها شده به دلیل تجزیه و نفوذ مواد تولید کننده پلاستیکی آن به داخل آب، شدیدا خطرناک است. تست‌های زیستی و شیمیایی نشان میدهند ترکیبات ناشی از آزادشدن این مواد به داخل آب بطری‌ها بعد از گرمادیدن، مسبب سرطان و بیماری‌های قلبی هستند. پس بطری آب را همراه خود ببرید و در ماشین جا نگذارید.

وسایل پلاستیکی و فلزی

در گرمای شدید داخل اتاق خودرو، وسایل پلاستیکی نازک تغییر شکل می‌دهند و وسایل فلزی شدیدا داغ میشوند. تجربه سوزش ناشی از دست زدن به یک وسیله فلزی داغ جامانده در خودرو پایین آفتاب سوزان، اصلا خوشایند نیست.

وسایل الکترونیکی

تلفن همراه و دیگر وسایل الکترونیکی مانند لپ تاپ و تبلت در گرمای داخل اتاق ماشین دچار آسیب می‌شوند. بنمایش درآمده باتری عده ای تلفن همراه‌ها که روی داشبورد ماشین جا مانده‌اند در مقابل گرمای آفتاب واکنش نمایش داده و منفجر شده اند. حتی اگر این موضوع نیفتد، حرارت دلیل کاهش کارایی باتری وسایل الکترونیکی و دیگر اجزای داخل آنها می‌شود. مضاف بر اینکه سارقان هم برای برداشتن آنها وسوسه می‌شوند. پس این گونه وسایل را مخصوصا اگر معلومات ذی‌هزینه ای هم داخل آنها دارید با خود همراه ببرید و در ماشین جا نگذارید.

مواد اشتعال زا

این ایام بسیاری از خانواده‌ها مواد اشتعال زا را داخل ماشین نگه می‌دارند تا هر جا امکان پذیر گردید، بساط چای، منقل و کباب را به راه بیندازند، با اینحال یادتان باشد گرمای هوا میتواند این مواد را شعله ور سازد و خودروی نازنینتان را جلوی چشمتان به خاکستر مبدل کند. خوب است بی‌خیال این مواد بشوید و آنها را در خودرو در پایین نور آفتاب نگه ندارید.

منبع

دسته‌بندی‌ها: دانستنی های خودرو

برچسب‌ها: ,,,,,,