چه ماشین هایی قبل از حرکت نیاز به گرم شدن دارند؟

آیا همه موتور‌ها نیاز به گرم شدن دارند؟برای چه خودروهایی باید این کار انجام شود و چند دقیقه باید منتظر باشیم تا موتور خودرو به دمای خوب برای حرکت برسد؟

درجا کار کردن ماشین ،گرم کردن موتور ۲۰۶ ،دلیل داغ شدن موتور پراید ،گاز دادن زیاد به ماشین ،جوش آوردن ماشین ،گرفتن کلاچ زمان استارت زدن ،بخاری برقی داخل کابین خودرو ،شیوه استارت زدن ماشین

پرسش‌های فراوانی امکان دارد به خاطر کسانی که در صبح‌های سرد زمستانی می‌خواهند با خودروی خود سر کار بروند خطور کند که عبارتند از : آیا باید قبل از حرکت منتظر گرم شدن موتور خودرو شویم؟ برای چه خودروهایی باید این کار انجام شود و چند دقیقه باید منتظر باشیم تا موتور خودرو به دمای خوب برای حرکت برسد؟ حرکت به‌محض روشن کردن موتور چه آسیبی به آن می‌زند؟ برای جلوگیری از آسیب‌های سرما به خودرو چه کارهایی باید انجام داد؟

اینها سوالاتی هستند که امکان دارد در صبح‌های سرد زمستانی از فکر شما عبور کند و جواب مناسبی برای آنها نداشته باشید. برای جواب به این سوالات پیش از هرچیز باید دید شما چه وسیله نقلیه ای سوار می‌شوید و خودروی شما از چه سوختی برای حرکت بهره میبرد. برای خودروهای دیزلی پیش نهاد می‌شود قبل از حرکت در حد دو دقیقه موتور خودرو گرم شود و سپس به آرامی شروع به حرکت کنید. برای موتور‌هایی که از بنزین استفاده می‌کنند این حساسیت‌ها نیست.و صرفا باید مراقب بخش‌های دیگری بود که امکان دارد تحت تاثیر سرما آسیب ببینند.

اگر شما از خودرو‌های روز و مدرن استفاده می‌کنید هیچ الزامی به گرم شدن موتور خودرو ندارید، چرا‌که این خودرو‌ها سوخت را به‌صورت مستقیم به درون سیلندر‌ها تزریق می‌کنند که این رفتار دلیل کارآیی بالاتر موتور و گسترش شتاب و قدرت در خودرو می‌شود. در صورتی که ۲۰ سال از تاریخ تولید خودروی شما می‌گذرد و قصد رانندگی در هوای منفی صفر درجه را دارید، خوب است تنها ۳۰ ثانیه صبر کرده و سپس به آرامی حرکت کنید و اجازه دهید موتور و روغن موتور به آرامی گرم شوند. یک خودرو بخش‌های متفاوتی دارد که سرما می‌تواند آنها را تحت تاثیر خود قرار داده و یک روز زیبای برفی را برای شما به جهنمی سوزان مبدل کند و باید بدانید که سرمای شدید می‌تواند از راه‌های مختلف به خودرو شما آسیب برساند. نخستین تاثیر هوای سرد روی باتری خودرو است که دلیل می‌شود قدرت کافی برای روشن کردن خودرو در دست نداشته باشد. تحت این شرایط باید مراحل متفاوتی را برای حفظ قدرت باتری طی کنید. برای نمونه از تمیز بودن سر باتری‌ها اطمینان داشته باشید، مراقبت‌های ضروری را قبل از ورود به فصل سرما پیرامون باتری خودرو انجام دهید. زمان استارت زدن وسایلی را که از برق خودرو تغذیه می‌شوند خاموش کنید.

در نظر داشته باشید باتری خودرو در دماهای ۱- تا ۳۲ درجه سانتیگراد عملکرد مناسبی دارد و دمای کمتر از این مقدار می‌تواند عمر باتری و میزان برق ذخیره شده در آن را کاهش دهد. هوای سرد به علاوه از طرف دیگر می‌تواند روی سفت شدن روغن موتور، روغن ترمز و جعبه دنده و هیدرولیک‌های خودرو اثر بگذارد. در چنین مواقعی باید به نسبت دمای منطقه از روغن‌های خوب آن دما استفاده کنید و درمقایسه با کارآمد بودن روغن اطمینان داشته باشید. روغن‌های نامناسب در هوای سرد سفت می‌شوند و در قسمت‌هایی از خودرو که نیاز به حرکت سریع چرخ دنده‌ها و سیالات دارند این مساله می‌تواند مساله بزرگی را برای خودروی شما ایجاد کند. دمای پایین هوا به علاوه از طرف دیگر می‌تواند روی برف پاکن و شیشه پاکن خودرو اثر قرار داده و آن را از کار بیاندازد.

در چنین مواقعی می بایست از ضد یخ‌های ویژه شیشه پاک کن استفاده کنید که برای رنگ خودرو ضرری نداشته باشند. در صورتی که یخ روی شیشه جلوی خودرو می باشد قبل از بهره برداری از برف پاک کن حتما درمقایسه با پاک کردن یخ‌ها اقدام کنید، چرا‌که تیغه‌های لاستیکی در برخورد با یخ‌های شیشه خراب می‌شوند. سرمای هوای روی باد لاستیک‌های شما اثر می‌گذارد و امکان دارد تایر‌ها کم باد به نظر برسند و در صورت بی توجهی به این مساله و باد زدن اضافه به آنها امکان دارد در ساعات گرمتر روز با گسترش باد در تایر‌ها مواجه شوید. کاهش فشار هوا در درون تایر‌ها و کم باد بودن آنها هم دلیل گسترش مصرف سوخت در خودرو می‌شود و هم با گسترش اصطکاک در آنها دلیل خورده شدن آج آن و با این وجود آسیب دیدگی می‌شود. توجه داشته باشید هر ۵.۵ درجه سانتیگراد کاهش دما دلیل یک پوند بر اینچ مربع کاهش فشار باد در لاستیک‌ها می‌شود. در صورتی که تایر‌های شما فصلی هستند هیچگاه از تایر‌های تابستانه در سرما و جاده‌های پوشیده از برف استفاده نکنید و تایرهایی را انتخاب کنید که برای زمستان خوب هستند. رعایت نکات بالا دلیل می‌شود از رانندگی در هوای سرد و برفی لذت برده و بدون خسارت زمستان خود را پشت سر بگذارید.

منبع

دسته‌بندی‌ها: دانستنی های خودرو