پیتر شریر : مغز متفکر و اعجوبه طراح کمپانی “هیوندای – کیا”

مغز متفکر و اعجوبه کمپانی “هیوندای – کیا” را بشناسید

پیتر شریر طراح نامدار خودروی جهان، به وسیله خودروسازان کره‌ای استفاده شده است تا بدین ترتیب بیننده خودروهایی بسیار دلنشین از برند‌های هیوندا و کیا باشیم. پیشتر بیشتر با یکی از برترین طراحان جهان آشنا خواهیم شد.

پیتر شریر (Peter Schreyer) طراح ۶۳ ساله‌ی آلمانی گروه هیوندای-کیا را می‌توان یکی از بهترین طراحان حال حاضر دنیا دانست. عمده شهرت وی به دلیل دیزاین آئودی TT در سال ۲۰۰۶ است. مجله‌ی دیزاین خودرو‌، آئودی TT نمونه ۲۰۰۶ را یکی از تاثیرگذارترین دیزاین‌های تاریخ خودرو عنوان کرد.

شریر در سال ۱۹۷۹ از دانشگاه مونیخ فارغ التحصیل شد و بورسیه آئودی را برای تحصیل در دانشگاه هنر رویال کالج لندن کسب کرد. وی مابین سال‌های ۱۹۷۹  تا ۱۹۸۰ تحت نام دانشجوی رشته دیزاین حمل و نقل سرگرم به تحصیل بود. سپس در سال ۱۹۹۱ به یک کمپانی دیزاین در استودیو کالیفرنیا پیوست. با اینحال مجددا در سال ۱۹۹۲ به کمپانی آئودی بازگشت. پیشتر شریر در قسمت دیزاین خارجی فولکس واگن سرگرم به کار شد.

در سال ۲۰۰۵ ، کیا توجه خاصی به مارکت اروپا کرد و با تحقیق و تحقیقات‌های متعدد، دیزاین خسته‌کننده‌ و تکراری تولیدات خود را تحت نام بزرگ‌ترین نقطه ضعف شناسایی کرد. بدین جهت این کمپانی کره‌ای برای گسترش سهم خود از مارکت خودرو در جستجوی طراح بزرگ جهان خودرو رفت و در سال ۲۰۰۶ وی را به استخدام خود درآورد.

http://automan.ir/wp-content/uploads/2017/10/9778__0.jpg

پیتر شریر اخیرا مدیریت کامل تیم دیزاین هیوندا، کیا و برند جنسیس را بر عهده گرفته است. ایشان وظیفه بسیار پیچیده‌ای در پیش رو دارد؛ از این جهت که از جهت زیبایی ظاهری سه برند بطور کلیً متمایز هستند، با این وجود قطعات مکانیکی مشابهی دارند. تنظیمات شخصی تازه ای که در باب طراحان به وسیله بلومبرگ (Bloomberg) بوجود آمده نشان می‌دهد که پیتر علاقه بسیاری به برندهای کره‌ای دارد.

بر طبق گزارش‌های بلومبرگ، پیتر شرایر حاوی فرضیه دارای اختلاف درمقایسه با دیزاین خودروهای کره‌ای دارد. کیا بیشتر اسپرت و جوان ‎پسندانه است. در طرف دیگر، هیوندا برای کسانی ساخته می‌شود که از دیزاین پخته‌تری لذت می‌برند. با اینحال جنسیس تلفیقی از این دو خصیصه را به کار برده است و شعار “ظرافت قهرمانانه” را نیز سر لوحه کار خود در دیزاین قرار داده است.

شرایر در سال ۲۰۰۶ از گروه فولکس واگن جدا شد و به کیا آمد و مأموریت اصلی ایشان ایجاد انقلاب در ظاهر خسته کننده خودروهای کیا بود. ایشان با دیزاین مدرن خودروهایی مانند اپتیما و سورنتو به موفقیت بزرگی رسید. پیتر شرایر توانسته بود با کار بی‌مانند خود چنان نظر مدیران گروه هیوندا-کیا موتور را جلب کند که ایشان را تحت نام نخستین نماینده غیر کره‌ای این سری در انتهای سال ۲۰۱۲ منسوب کردند. ایشان در حال حاضر نگاهی به طراح قدیمی لامبورگینی، لوک دانکرولک (Luc Donckerwolke) داشته و سعی دارد در برند لوکس جنسیس از تخصص وی کمک بگیرد.

شریر پیوسته از لباس‌ها و پوشش‌های سیاه رنگ بهره میبرد و عینک سیاه دیزاین شده به وسیله فیلیپ استرک (Philippe Strack) را به چشم می‌زند.

4dq9m6r01ehemdxx81c.jpg

بلومبرگ با بررسی کنندگان صنعت و طراحان گفتگو‌ای ترتیب داده تا هدف پیتر شرایر را از پیوستن به کمپانی‌های کره‌ای بیشتر تشریح کنند. آن‌ها در باب وی چنین اظهار نظر کرده‌اند، که پیتر شرایر دقیقاً می‌داند که هر خودرو چه ظاهری باید داشته باشد.

شرایر در سال ۲۰۰۷، یک سال بعد از پیوستن به خودروسازان کره‎ای، گفت که خودروهای کیا تا قبل از ورود من حاوی “نمایی خنثی” بودند. وی از طرف دیگر اضافه کرد:

در قبلی، خودروهای کیا حاوی نمای ظاهری بسیار معمولی و بدون اثر در بین جامعه بود. وقتی که شما یک خودرو کیا را در جاده مشاهده می‌کردید، نمی‌توانستید تشخیص دهید که این خودرو کره‎ای است یا ژاپنی. به نظر من این خیلی مهم است که شما قادر باشید در وهله اول یا نگاه اول خودروهای کمپانی کیا را در جاده‎ها تشخیص دهید. بدین جهت ما زبان دیزاین ویژه ای برای این برند پیشرفت دادیم از المان‌های مخصوصی در آن سود بردیم.

mgy3psbnqmtys3mzghf.jpg

دیزاین مفهومی Kee، که در کنفرانس اتومبیل فرانکفورت ۲۰۰۷ به نمایش سود، شروع انقلاب کیا بود؛ جلو پنجره دارای اختلاف و متمایز این خودرو چهره تازه ای از این برند به تمام دنیا نشان داد. این جلو پنجره دارای اختلاف که نماد خودرو‌های کیا به شمار می‌رود، به اسم دماغ ببر (Tiger Nostril) نیز شناخته می‎شود. شریر قبلاً مطرح کرده بود که در جستجوی ایجاد تأثیر تصویری قوی از برند کیا است. نمای جلو خودرو در حقیقت شناسنامه آن برند خودروساز را تعیین می‌کند.

http://automan.ir/wp-content/uploads/2017/10/9778__3.jpg

منبع

دسته‌بندی‌ها: دانستنی های خودرو