پیامد های گم شدن بیمه‌نامه شخص ثالث

 گم شدن بیمه‌نامه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث از مدارک اجباری است که دارنده وسیله نقلیه باید برای خودروی خود تهیه نماید و در بیشتر مواقع آن را همراه خود داشته باشد. بعد از گم شدن بیمه شخص ثالث، بیمه‌گزار باید در اسرع وقت جهت دریافت گواهی آن اقدام کند تا از مشکلات متعددی که در اثر نداشتن بیمه شخص ثالث امکان دارد اتفاق بیافتد پیشگیری کند که این مشکلات تا حدودی با مشکلات ناشی از دیرکرد بیمه شخص ثالث یکسان هستند.

به نوشته کارستان با استناد به گفته بیمیتو، ​همان‌طور که از عنوان بیمه شخص ثالث برمی‌آید این بیمه خسارات وارد به شخص زیان‌دیده در تصادفات رانندگی را تحت پوشش قرار می‌دهد؛ چه این خسارات جانی باشند چه مالی. با استناد به این مسئله ارزش بیمه شخص ثالث در این است که در مواقع وقوع خسارت، راننده مقصر در صورت نداشتن بیمه شخص ثالث باید هزینه را خودش تقبل کند که این هزینه امکان دارد مبلغ زیادی باشد و زندگی فرد را دگرگون سازد.

در صورتی‌که بیمه‌گزار به هر دلیلی اعم از گم شدن، منهدم شدن، مورد سرقت قرارگرفتن و مواردی از این دست به بیمه‌نامه شخص ثالث خود دسترسی نداشته باشد باید جهت اعلام گم شدن بیمه شخص ثالث خود اقدام کند تا با مشکلاتی که به آن‌ها خواهیم پرداخت مواجه نشود.

مشکلات ناشی از گم شدن بیمه شخص ثالث

http://automan.ir/wp-content/uploads/2017/04/2727__0.jpg

گم شدن بیمه شخص ثالث امکان دارد در شرایط دارای اختلاف بیمه‌‌گزار را دچار سردرگمی و شرایط پیچیده‌ای کند که در صورت اعلام گم شدن بیمه شخص ثالث و دریافت گواهی آن، این اتفاقات نمی‌افتاد. پیشتر به عده ای از این مشکلات اشاره می‌کنیم:

متوقف شدن به وسیله پلیس

همان‌طورکه بالاتر اشاره کردیم بیمه شخص ثالث از مدارک اجباری است که باید در بیشتر مواقع همراه راننده خودرو باشد تا در صورت درخواست پلیس معرفی شود. اگر اینطور نباشد پلیس خودروی فاقد بیمه شخص ثالث را در پارکینگ نیروی انتظامی متوقف می‌کند و تا لحظه معرفی بیمه شخص ثالث ترخیص نخواهد کرد.

طبعا توصیه اول و بهترین راه حل این است که بعد از گم شدن بیمه شخص ثالث برای دریافت گواهی آن اقدام کرد. با اینحال در صورتی‌که به هر دلیل این پیگیری تاخیر دارد باشد و خودرو به وسیله پلیس متوقف شده باشد، بیمه‌گزار می‌تواند طی مراحل ساده‌ای اقدامات نیاز جهت رفع این سخت را انجام دهد که پایین‌تر به روش شفاف به آن خواهیم پرداخت.

حین تصادف

در صورتی‌که فرد تصادف کند چه زیان‌دیده باشد و چه مقصر باید بیمه‌نامه شخص ثالث خود را بهمراه داشته باشد. چراکه بعد از بررسی صحنه تصادف به وسیله افسر، بیمه‌نامه‌ها بین زیان‌دیده و مقصر جابه‌جا می‌شود تا روند پیگیری دریافت خسارت طی شود. تحت این شرایط در صورتی که فرد به هر دلیلی اعم از گم شدن بیمه شخص ثالث به بیمه‌نامه خود دسترسی نداشته باشد با مشکلاتی روبه‌رو می‌شود و امکان دارد که خودرویش به پارکینگ نیروی انتظامی منتقل شود. در این صورت فرد غیر از صرف لحظه اضافه هزینه اضافه‌ای را نیز متحمل می‌شود.

بعد از وقوع این سخت فرد باید مراحلی را جهت اعلام گم شدن بیمه شخص ثالث خود طی کند که پیشتر به آن خواهیم پرداخت.
سو بهره برداری از بیمه شخص ثالث

در مواقعی هست که مردم سودجو و کلاهبردار با سرقت بیمه‌نامه شخص ثالث مشکلاتی را برای بیمه‌گزار ایجاد می‌کنند. تحت این شرایط اگر فرد برای اعلام گم شدن بیمه شخص ثالث خود اقدام نکرده باشد، فرد کلاهبردار با شیوه‌های مختلف می‌تواند از بیمه‌نامه فرد به نفع خود بهره ببرد.

برای نمونه فرد کلاهبردار می‌تواند با دست‌ بردن در بیمه‌نامه و تغییر اعداد درج شده روی بیمه شخص ثالث، در مواقعی مانند خسارت ساختگی و یا حتی تصادفاتی که خسارات جانی و مالی بهمراه دارند از بیمه‌نامه گم‌شده بهره ببرد و از کمپانی بیمه‌گر خسارت دریافت کند و یا در موارد بروز خسارت جانی از آن در دادگاه به عنوان وثیقه برای آزادی موقتی بهره ببرد و بیمه‌گزار اصلی را دچار سخت کند.

از آنجایی که افسر پلیس بیمه‌نامه‌ها را جابه‌جا می‌کند، امکان دارد خطای انسانی اتفاق بیافتد و افسر متوجه سو بهره برداری از بیمه‌نامه گم‌شده نشود. برای نمونه خودوری فرد کلاهبردار پراید باشد و بیمه‌نامه سرقت شده متعلق به خودروی سمند باشد و افسر متوجه این عدم تطابق نشود. با استناد به این مسئله توصیه می‌شود که در مواقع وقوع خسارت مشخصات درج‌شده روی بیمه‌نامه به وسیله زیان‌دیده با مشخصات خودروی مقصر مطابقت داده شود.
اقدام برای اعلام گم شدن بیمه شخص ثالث

حال به این مسئله می‌پردازیم که بعد از گم شدن بیمه شخص ثالث طی چه مراحل و با چه مدارکی می‌توان این مسئله را پیگیری کرد.

در وهله اول این مسئله مهم است که فرد بداند که بیمه شخص ثالثش از کدام کمپانی بیمه صادر شده است. امکان دارد بیمه‌گزار خودروی خود را با بیمه شخص ثالث تهیه کرده باشد و یا به هر دلیل دیگری فراموش کرده باشد که کمپانی بیمه‌گر خودرو کدام کمپانی است. جای هیچ مدلی نگرانی نیست چراکه می‎توان از روش وبسایت بیمه مرکزی با داشتن هر یک از موارد شماره پلاک، شماره شاسی، شماره موتور یا شماره بیمه‌نامه استعلام گرفت و کمپانی بیمه‌گر را شناسایی کرد.

بعد از اطلاع یافتن از کمپانی بیمه طرف پیمان فرد باید با در دست داشتن سند خودرو و کارت شناسایی به مجتمع بیمه مورد نظر مراجعه کند که این گزینه نیز از روش شبکه جهانی وب در معرض است. در مواردی که نماینده بیمه‌ای که بیمه‌نامه را صادر کرده، نماینده معتبری باشد نیز می‌توان از روش نمایندگی اقدام کرد.

باید توجه داشت که برای بیمه شخص ثالث المثنی صادر نمی‌شود. مدرکی که برای گم شدن بیمه شخص ثالث صادر می‌شود گواهی بیمه شخص ثالث است. بعد از استعلام موقعیت بیمه شخص ثالث گم‌شده به وسیله کمپانی بیمه در باب تعداد کوپن‌های استفاده‌شده و تعداد سال تخفیف، موقعیت کوپن‌ها در گواهی درج می‌شود. در صورتی‌که بعد از دریافت گواهی، بیمه‌گزار در حادثه رانندگی مقصر شناخته شود و بخواهد از بیمه شخص ثالث خود بهره ببرد نیز باید گواهی را به کمپانی بیمه یا نمایندگی بیمه معرفی دهد تا موقعیت آپدیت‌شده بهره برداری از بیمه‌نامه روی آن درج شود.

دلیل این‌که برای بیمه شخص ثالث المثنی صادر نمی‌شود این است که احتمال سو استفاده سودجویان می باشد. به این صورت که برای نمونه فرد کلاهبردار بعد از تصادف ساختگی می‌تواند با معرفی بیمه‌نامه، از دو مرکز خسارت دارای اختلاف مبلغ خسارت را دریافت کند.

دریافت گواهی بیمه شخص ثالث در صورتی‌که مدارک معرفی‌شده کامل باشد لحظه بسیار کمی می‌برد و از جهت هزینه نیز هیچ نمایندگی یا سازمانی اجازه دریافت هزینه در قبال صدور گواهی بیمه شخص ثالث را ندارد و دریافت گواهی رایگان است.

با تمام این تفاسیر بهترین و بی‌دردسرترین راه‌حل بعد از گم شدن بیمه شخص ثالث اقدام فوری جهت اعلام مفقود شدن و دریافت گواهی بیمه شخص ثالث است که در صورت بروز مشکلاتی مانند تصادف فرد بیمه‌گزار در شرایط بحرانی و استرسی بعد از تصادف درگیر روند اداری دریافت گواهی نشود.

منبع

دسته‌بندی‌ها: دانستنی های خودرو

برچسب‌ها: ,,,,,,,