پژو پارس بهتره است یا پژو ۲۰۶ ؛مقایسه دوسدان ایرانی

پژو ۲۰۶ و پژو پارس هردو در یک کشور و یک کارخانه ساخته شده اند. با اینحال از لحاظ مشخصات موتوری و ظاهری خیلی باهم اختلاف دارند. فرانسه تولید پژو پرشیا « پارس » را در سال ۱۹۹۹ شروع کرد. با اینحال تولید پژو ۲۰۶ از سال ۱۹۹۸ شروع شد.

از لحاظ جهان بینی این دو کالا لازم است بگوییم که پژو ۲۰۶ پرطرفدار تر است چراکه در کشور های: پوآسی – مولوز در فرانسه، بریتانیا، تهران، برزیل، چین، اندونزی، مالزی و شیلی ساخته شده است. با اینحال پژو پرشیا تنها در: تهران، مصر و سنگال مونتاژ شده. از لحاظ شهرت و فروش، پژو ۲۰۶ موفق تر از پژو پرشیا بوده است.

از لحاظ تنوع در دیزاین بدنه: پژو ۲۰۶ هاچ بک، کروک، سدان « صندوق دار » و استیشن است. با اینحال پژو پارس تنها با یک بدنه دیزاین شده و خودور های ۴۰۵ و ۴۰۶ نمونه های بعدی هستند.

از لحاظ تنوع در جعبه دنده: پژو ۲۰۶ با ۵ دنده دستی، ۴ دنده اتومات با تیپ ترونیک و ۴ دنده اتوماتیک بدون تیپ ترونیک. پژو پارس تنها ۵ دنده است.

از لحاظ تنوع حجم موتور: پژو ۲۰۶ با حجم موتورهای  ا، ۱.۱، ۱.۴، ۱.۶ و ۲ لیتری بنزینی است. پژو ۲۰۶ با موتور دیزلی حجم های: ۱.۴، ۱.۶، ۱.۹ و ۲ لیتری است. پژو پارس با حجم های ۱.۸ لیتری – ۸ سوپاپ، ۱.۸ لیتری ۱۶ سوپاپ و ۱.۶ لیتری ۱۶ سوپاپ ساخته شده. توجه کردید که از لحاظ حجم موتور هم پژو ۲۰۶ برتر است.

شتاب پژو ۲۰۶ یا پژو پارس ؟ پژو ۲۰۶ با شتاب ۰ تا ۱۰۰ « ۹.۶ ثانیه » در تیپ ۵ دارد با این وجود پژو پارس با شتاب « ۹ ثانیه » در مجموعه ELX امتیاز بیشتری دارد.

بررسی قدرت موتور پژو ۲۰۶ تیپ ۵ و پژو پارس ELX: پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با ۱۱۰ اسب بخار و حجم ۱۶۰۰ سی سی – ۱۶ سوپاپ است. پژو پارس ELX با ۱۰۵ اسب بخار و حجم ۱۷۶۱ سی سی است که با این وجود با موتور  ۱۹۰۵ cc هم ساخته شده با نوع xum. ( با اینحال موضوع ای که باید یادآور شد این است که پژو پارس بدنه سنگین تری درمقایسه با پژو ۲۰۶ دارد که این موضوع در جاده بیشتر واضح میشود که شما در جاده راحت تر رانندگی میکنید و فرمان پذیری بهتری درمقایسه با ۲۰۶ دارید).

http://automan.ir/wp-content/uploads/2017/11/10905__1.jpg

آپشن های پژو ۲۰۶ تیپ ۵ و پژو پارس ELX:

ابتدا آپشن های مشترک رو بررسی میکنیم: فرمان هیدرولیک، تهویه اتومات، چراغ مه شکن عقب و جلو، سیستم ضد سرقت ایموبلایزر، کنترل سیستم صوت روی فرمان، قفل مرکزی، تنظیم پشتی برقی، دماسنج داخل، داشتن ترمز ( ABS و EBD ). ایربگ راننده و سرنشین جلو، آینه جانبی برقی، شیشه بالابر های عقب و جلو، ترمز دیسکی خنک شونده جلو – عقب دیسکی، استاندارد یورو چهار.

چراغ مطالعه در پژو پارس

 پژو ۲۰۶ تیپ ۵ – نمای داخلی از تهویه با اتومات با صفحه نمایش دیجیتال
پژو ۲۰۶ تیپ ۲ – دیزاین داشبورد ساده – آینه بیرونی ۲ رنگ – ۲ ایربگ

پارس ELX – دیزاین دلچسب در داخل داشبورد ۲ رنگ – کنترل روی فرمان
پژو پارس و دیزاین ساده داشبورد سیستم صوت معمولی – نبود کنترل روی فرمان

http://automan.ir/wp-content/uploads/2017/11/10905__2.jpg

اختلاف آپشن ها و قابلیت ها: خصوصیت ترمز ( EBA ) در پژو ۲۰۶ تیپ ۵ – سیستم صوت پژو پارس تکمیل تر است چرا که حاوی تجهیز به *تلفن همراه هنذرفری* است. آینه جانبی پژو پرشیا تاشونده است با این وجود پژو ۲۰۶ تنها حسگر دما دارد. پژو ۲۰۶ تیپ ۵ چراغ های همراهی تا درب منزل دارد که پژو پارس ندارد. *روکش چرمی فرمان پژو پارس دیگر نکته بهتری است. دیزاین *داخلی چوب، رو دری بهینه و جلو آمپر تازه* که هیچ کدام را پژو ۲۰۶ تیپ ۵ ندارد. نکنه دیگر این است که رینگ پژو ۲۰۶ تیپ ۵ فولادی است با اینحال رینگ پژو پارس ELX آلومینیومی است. صندلی پژو ۲۰۶ قابلت تنظیم ارتفاع – صندلی عقب تاشونده است که هیچ کدام را پژو پارس ندارد. باز شدن درب صندوق عقب از داخل که تنها در پژو پارس قرار دارد.

دیزاین دسته دنده پژو ۲۰۶ دنده اتومات تیپ تورینگ – اسپورت – برفی

در آخر لازم است بگوییم که اگر جمعیت شما از ۴ نفر بیشتر است خودرو پژو پارس را توصیه میکنم. با این وجود اگر جمعیت خانواده شما کم است و خودرو ای در بیشتر مواقع جوان و پر طرفدار میخواهید تنها میتوان پژو ۲۰۶ تیپ ۵ را به شما توصیه کرد. راجب هزینه نگهداری هم لازم است بگوییم که تا حدودی هزینه های پژو ۲۰۶ بیشتر است با این وجود مصرف سوخت بهینه تری درمقایسه با پژو پرشیا دارد.

مقایسه ویژگیهای تکنیکی

اختلاف در اسب بخار

 پژو ۲۰۶ تیپ ۲  ۷۵ اسب بخار در  ۵۳۰۰ rpmتیپ ۵ ۱۱۰ اسب بخار در  ۵۸۰۰ rpm

تیپ ۶ ۱۱۰ اسب بخار در  ۵۸۰۰ rpm

پژو پارس ۱۰۸hp/5600rpm  پارس LX110hp/5500rpm  پارس ELX

۱۰۵hp/5500rpm  پارس ELX با موتور XUM

۱۰۸hp/5600rpm  پارس اتوماتیک

شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر

 پژو ۲۰۶  تیپ دو      ۱۴.۱  ثانیهتیپ پنج     ۱۱.۶  ثانیه

تیپ شش   ۱۲.۶  ثانیه

پژو پارس ۱۳.۲s  پارس LX9s  پارس ELX

۱۰.۹s  پارس  ELX با موتور  XUM

۱۴.۲s  پارس اتوماتیک

۱۳.۸s  پارس دو گانه سوز

۱۴s   پارس سال

 مقایسه مصرف سوخت

داخل شهر – در هر ۱۰۰ کیلومتر

پژو ۲۰۶ تیپ  دو    ۸.۹تیپ پنج    ۸.۸

تیپ شش ۱۰.۱

پژو پارس ۱۰.۱   پارس LX11.three   پارس ELX

۱۲.۴   پارس ELX با موتور XUM

۱۱.۲   پارس اتوماتیک

۱۳.۸   پارس دو گانه سوز ( بنزین )

۴۳.۶   پارس دو گانه سوز ( گاز )

 

ترکیبی – در هر ۱۰۰ کیلومتر

پژو ۲۰۶ تیپ  دو  ۶.۴تیپ پنج  ۶.۶

تیپ شش ۷.۳

پژو پارس ۷.۵     پارس LX8.1     پارس ELX

۸.۶Lit  پارس ELX با موتور XUM

۸.۱۵   پارس اتوماتیک

۹.۱     پارس دو گانه سوز (بنزین)

۳۱.۳   پارس دو گانه سوز (گاز)

۱۹.۱   پارس سال

ظرفیت سوخت

پژو ۲۰۶ ۵۰ لیتر پژو پارس ۷۰ لیتر و ۷۵ لیتر گاز

ابعاد خودرو

نمونه: پژو ۲۰۶ تیپ ۵ پژو پارس
عرض ( ۱۶۵۲ ) mm ( ۱۷۰۴ ) mm
طول ( ۳۸۳۵ ) mm ( ۴۴۹۸ ) mm
ارتفاع ( ۱۴۲۶ ) mm ( ۱۴۱۰ ) mm

 

منبع

دسته‌بندی‌ها: مقایسه خودرو