پرشین خودرو | ۶ دلیل تنگی نفس بعد از خوردن غذا

پرشین خودرو: بعد از غذا خوردن به دلایل متفاوتی امکان دارد احساس تنگی نفس کنید. برای پی بردن به دلیل تنگی نفس بعد از غذا خوردن قادر اید این مقاله را بخوانید.

به نوشته«پرشین خودرو»، احساس تنگی نفس بعد از خوردن غذا امکان دارد مشکلی جدی باشد با این وجود در بیشتر مواقع هم اینطور نیست. اگر خیلی سریع یا بسیار غذا خورده باشید امکان دارد این علایم را تجربه کنید. ولی باید گفت این حالت امکان دارد علامت یک سخت جدی مانند بیماری رفلاکس معده GERD یا برونشیت bronchitis باشد. از این جهت مراجعه به دکتر و پیدا کردن دلیل دقیق آن بطور کلی ضروری است.

 

چرا بعد از خوردن غذا احساس تنگی نفس می کنید؟

بعد از غذا خوردن به دلایل متفاوتی امکان دارد احساس ناراحتی کنید. عده ای از شایع ترین دلایل را قادر اید پیشتر مقاله بخوانید.

۱٫دلیل تنگی نفس بعد از غذا خوردن: بسیار غذا خوردن یا سریع غذا خوردن

وقتی که زیاد غذا می خورید یا به سرعت غذا را می بلعید، معده شما بزرگ می شود و شما احساس نفخ می کنید که معمولا نتیجه بلعیدن هوای زیاد حین غذا خوردن است و وقتی معده شما بزرگ می شود به دیافراگم فشار آورده که به نوبه خود دلیل می شود نفس کشیدن برای شما علاقه مندان سخت شده و احساس ناراحتی داشته باشید. دیافراگم شما محیط کمتری برای گسترش داشته با این وجود بدنتان هنوز به میزان مشابه قبل نیاز به اکسیژن دارد که دلیل می شود احساس کم بودن اکسیژن به شما دست دهد.

راه حل: به سادگی قادر اید با آرام و آهسته و کم غذا خوردن از ایجاد این سخت ممانعت کنید.

 

۲٫دلیل تنگی نفس بعد از غذا خوردن: حساسیت غذایی Meals Allergy

2.علت تنگی نفس بعد از غذا خوردن: حساسیت غذایی Food Allergy

خوردن مواد غذایی که به آن ها حساسیت دارید هم می تواند منجر به تنگی نفس شود. وقتی که سیستم ایمنی بدنتان به یک غذا یا یکی از مواد تشکیل دهنده آن واکنش نشان دهد دچار حمله آلرژیک allergy assault می شوید. اگر چه امکان دارد شما به هر غذایی حساسیت داشته باشید با این وجود eight خوراکی هستند که در اغلب موارد حساسیت زا هستند.

مواد غذایی حساسیت زا:

 • – دانه دراختان
  – بادام زمینی
  – تخم مرغ
  – گندم 
  – شیر 
  – ماهی
  – صدف
  – سویا
  – دانه های ویژه مانند دانه خردل و دانه کنجد

راه حل: خودداری کردن از مصرف مواد غذایی حساسیت زا.

 

three.دلیل تنگی نفس بعد از غذا خوردن: مشکلی در ریه ها و راه های هوایی شما

3.علت تنگی نفس بعد از غذا خوردن: مشکلی در ریه ها و راه های هوایی شما

اگر دچار سخت ریوی هستید امکان دارد بعد از غذا خوردن دچار تنگی نفس شوید. مسدود شدن راه های هوایی به دلیل موکوس mucus یا خلط، ورود و خروج هوا از شش ها را سخت می کند که منجر به احساس تنگی نفس خواهد شد. به علاوه از طرف دیگر حین حمله آسم bronchial asthma assault امکان دارد احساس تنگی نفس کنید. بهره برداری از اسپری آسم همیشگیتان می تواند به رهایی شما از این علایم کمک کند.

التهاب ریه یا پنومونی pneumonia هم می تواند منجر به سرفه و تنگی نفس شود. مصرف آنتی بیوتیک راه جلوگیری از عفونت های این چنینی است. اگر بیماری مزمن ریوی COPD دارید، تنگی نفس امکان دارد نشانه بدتر شدن بیماریتان باشد. دیگر علل جدی احساس تنگی نفس شامل تومورهایی در ناحیه مری، نای و غیره است.

راه حل: با پزشک تان برای مطمئن شدن از عدم ابتلای تان به هر یک از بیماری های ریوی، مشورت کنید.

 

four.دلیل تنگی نفس بعد از غذا خوردن: بیماری رفلاکس معده به مری  Gastroesophageal Reflux Illness

4.علت تنگی نفس بعد از غذا خوردن: بیماری رفلاکس معده به مری Gastroesophageal Reflux Disease

بیماری رفلاکس معده GERD هم می تواند دلیل تنگی نفس بعد از غذا خوردن شود. رفلاکس معده وضعیتی است که در آن دریچه تحتانی مری اغلب باز است یا حدودا در بیشتر مواقع باز است. بدین جهت اسید معده و غذایی که خورده اید از معده به مری بر می گردد. تجربه این اوضاع هر از گاهی جدی نیست با این وجود اگر بیشتر از ۲ بار در هفته این سخت را داشته باشید یعنی به این بیماری مبتلا هستید. این بیماری علایم متعددی دارد از نمونه تنگی نفس مخصوصا بعد از خوردن غذا. به علاوه از طرف دیگر امکان دارد احساس تنگی در پایین قفسه سینه یا وسط شکم بهمراه سرفه های خشک، خشن شدن صدا، نفس تنگی و سخت بلع داشته باشید.

راه حل: ترکیبی از داروها و تغییر شیوه زندگی می تواند این نشانه ها را کنترل کند. حتما با پزشک تان مشورت کنید.

 

۵٫دلیل تنگی نفس بعد از غذا خوردن: آریتمی قلبی Arrhythmia

5.علت تنگی نفس بعد از غذا خوردن: آریتمی قلبی Arrhythmia

کژآهنگی یا آریتمی قلبی به معنی غیرطبیعی بودن ریتم قلب است. این بیماری به ضربان قلب نامنظم اشاره دارد.این بیماری دلیل ایجاد علایم مختلف از نمونه تنگی نفس بعد از غذا خوردن می شود. اگر دچار آریتمی خفیف باشید امکان دارد متوجه هیچ علامتی نشوید، با این وجود آریتمی شدید امکان دارد علایم ویژه ای مانند خستگی، تپش قلب، سرگیجه و درد قفسه سینه و غش کردن داشته باشد. در عده ای موارد نادر آریتمی امکان دارد منجر به توقف قلب و ضربان قلب شود.

راه حل: آیتم‌های درمانی عبارتند از داروها، رفتار جراحی و تغییر شیوه زندگی.

 

۶٫دلیل تنگی نفس بعد از غذا خوردن: اختلال اضطراب Nervousness Problems

6.علت تنگی نفس بعد از غذا خوردن: اختلال اضطراب Anxiety Disorders

اختلال اضطراب یک بیماری روانی شایع است که با پارانوئید paranoia، ترس، بی قراری و وحشت شناخته می شوند. این علایم اختلال اضطراب دلیل می شود که به طرز طبیعی رفتار کردن برای شما علاقه مندان سخت شود. امکان دارد علایم متفاوتی از اختلال اضطراب را تجربه کنید از قبیل اختلال وسواس اجباری  obsessive-compulsive problems، اختلال هراس panic dysfunction، فوبیا phobias و اضطراب عمومی eneralized anxiousness، با این وجود تنگی نفس معمولا یکی از علایم شایع این مشکلات است. اگر اضطراب شما با وزن یا دیگر مشکلات تغذیه ای در تماس است، امکان دارد وعده های غذایی که می خورید منجر به تنگی نفس و دیگر علایم از قبیل تهوع، سرگیجه، درد قفسه سینه و ترس شدید شود. اختلال اضطراب معمولا با اختلالات دیگری همراه است – این فهرست شامل بی اشتهایی anorexia و دیگر بیماری های روانی از قبیل *بولیمیا(پرخوری) bulimia، افسردگی و اختلال غذا خوردن binge consuming است.

*بولیمیا (Bulimia nervosa): نوعی پرخوری عصبی است. در این بیماری فرد ابتدا مقدار فراوانی غذا می‌خورد و سپس با استفاده از استفراغ عمدی یا مصرف ملین یا مدر می‌کوشد از گسترش وزن خود جلوگیری کند. شیوع این بیماری در زنان جوان بیشتر است.

راه حل: آیتم‌های درمانی شما شدیدا علایم بستگی دارد و امکان دارد شامل ترکیبی از داروها و درمان های جانشین باشد.

نکته آخر

اگر به همراه تنگی نفس بعد از غذا خوردن، علایم دیگری مانند سرفه خون، خس خس سینه سنگین و تب بالای ۱۰۱ درجه فارنهایت داشتید فورا با اورژانس رابطه بگیرید یا از کسی بخواهید شما را به بیمارستان منتقل کند. زمان تجربه این علایم به هیچ عنوان رانندگی نکنید.

 

 

 

منبع: سیمرغ

منبع

دسته‌بندی‌ها: دسته‌بندی نشده

برچسب‌ها: