پرشین خودرو | ۱۰اشتباه رایج در عکاسی با تلفن همراه

پرشین خودرو: علی‌ رغم کیفت خوب دوربین تلفن های قابل حمل حال حاضر، بسیاری از مصرف کنندگان اشتباهات فراوانی در عکاسی با تلفن همراه دارند. در اینجا به ۱۰ اشتباه متداول مصرف کنندگان درعکاسی با گوشی اشاره خواهیم کرد.

به نوشته پرشین خودرو با استناد به گفته دیجی لند، علی‌ رغم کیفت خوب دوربین تلفن های قابل حمل حال حاضر، بسیاری از مصرف کنندگان اشتباهات فراوانی در عکاسی با تلفن همراه دارند. در اینجا به ۱۰ اشتباه متداول مصرف کنندگان درعکاسی با گوشی اشاره خواهیم کرد.

 

 

معمولا مصرف کنندگان این باور غلط را در فکر دارند که تولید عکس ها حرفه‌ای و دلچسب در گروی بهره برداری از دوربین‌های حرفه‌ای است و تلفن‌های هوشمند توانایی‌های ضروری در این عرصه را عرضه نمی‌کنند. ولی باید گفت اگر عده ای نکات ویژه در باب تجربه عکاسی با تلفن همراه را بدانید مطمئنا عکس ها زیباتری به وسیله گوشی خود ثبت خواهید کرد.

۱- بهره برداری از اپ نامناسب

 ۱۰ اشتباه رایج در عکاسی با موبایل ؛ از دوربین گوشی خود درست استفاده کنید

اشتباه: هر تلفن همراه هوشمند با اپ پیش‌فرض دوربین در معرض مصرف کنندگان قرار می‌گیرد. معمولا اکثر مصرف کنندگان از همین برنامه‌ها استفاده می‌کنند. چرا که نه؟ این برنامه‌های پیش‌فرض بیشترین سازگاری با تلفن هوشمند را داشته و به علاوه از طرف دیگر با میانبرهای مختلف در سریعترین لحظه ممکن اجرا می‌شوند.

چه دلیلی برای بهره برداری از برنامه‌های جانبی دیگر می باشد؟

بهره برداری از برنامه خوب: تجربه عکاسی با تلفن همراه را می‌توان با صدها اپ مختلف تجربه کرد و منطقی نیست بخواهیم همه آنها را نادیده بگیریم. نگاهی به فروشگاه‌ اپ استور یا گوگل پلی بیاندازید تا با لیست‌ طولانی از ابزارهای دوربین روبرو شوید. سیستم‌عامل اندروید در این عرصه برنامه‌های متفاوتی را در دست مصرف کنندگان قرار می‌دهد.

اگر در جستجوی تجربه حرفه‌ای در عکاسی با تلفن همراه خود هستید، برای پیدا کردن گزینه خوب وقت بگذارید و فروشگاه اپلیکیشنی مورد نظرتان را ﺗﺠﺰﻳﻪ و ﺗﺤﻠﻴﻞ کنید. چه در جستجوی ابزاری ساده هستید و چه حرفه‌ای، گزینه‌های فراوانی در فروشگاه‌ها در معرض هستند.

 


۲- به خطوط افقی و عمودی گرید نیازی نداریم!

 ۱۰ اشتباه رایج در عکاسی با موبایل ؛ از دوربین گوشی خود درست استفاده کنید

اشتباه: عده ای مصرف کنندگان اعتقاد دارند در عکاسی با تلفن همراه کافیست گوشی را از جیب خارج کرده و به سرعت از سوژه مد نظر عکسی بگیریم. با پیروی از این سنت غیر حرفه‌ای، باید بسیاری از قانون های ساده با اینحال مهم عکاسی را فراموش کنیم. تحت نام مثال قانون Rule of thirds که یکی از مهمترین موارد به شمار می‌رود.

گرید را اکتیو کنید: اپ پیش‌فرض تمامی تلفن های همراه هوشمند شامل دکمه Grid هست که بعد از انتخاب آن خطوط افقی و عمودی جهت عکاسی بهتر و دقیق ظاهر می‌شوند. فرضیه این شیوه بسیار ساده و واضح است؛ به کمک قاب Three در Three می‌توان عکس ها حرفه‌ای و زیباتری ثبت کنید. ممکن است متداول‌ترین شیوه، هم‌راستا کردن سوژه با خطوط عمودی چپ یا راست باشد. اگر سوژه زنده باشد، چشم‌های آن را باید با خطوط افقی بالا یا پایین هم‌راستا کنید. نتیجه نهایی تصویری است که در آن افق در میانه آن قرار نگرفته است و یا سوژه در مرکز تصویر قابل مشاهده نیست.

 


Three- تدوین و تنظیم ویژه عکاسان حرفه‌ای است

 ۱۰ اشتباه رایج در عکاسی با موبایل ؛ از دوربین گوشی خود درست استفاده کنید

یکی از اصول شناخته‌شده و مشهور در عکاسی، کامپوزیشن اسم گذاری شده که در آن عکاس باید قبل از ثبت تصویر به موضوعات و جنبه‌های متفاوتی فکر کرده و بالاخره تصویر را ثبت کند. تحت نام مثال مردم کجا قرار بگیرند، از چه زاویه‌ای تصویر را ثبت کنیم و یا حتی به چه نحو دوربین را نگه داریم! پیروی از این سنت تاثیر چشمگیری در تجربه عکاسی با تلفن همراه و یا دوربین‌های حرفه‌ای دارد.

با اینحال در کمال تاسف اکثر مصرف کنندگان این قواعد را مد نظر قرار نمی‌دهند و از همان باور متداول «گوشی را در بیار و سریعا تصویرت را ثبت کن!» پیروی می‌کنند. این قواعد تنها متعلق دوربین‌های DSLR نیستند و تلفن‌های هوشمند را نیز در بر می‌گیرند. تعیین محل قرارگیری سوژه در عکاسی با هر گجت حرفه‌ای و ساده‌ای ضروری است.

 


Four- عجله در ثبت تصویر

 ۱۰ اشتباه رایج در عکاسی با موبایل ؛ از دوربین گوشی خود درست استفاده کنید

اشتباه: اپ دوربین شما در کمترین لحظه ممکن اجرا می‌شود و می‌توان به سرعت تصویر مد نظر را ثبت کرد. چرا تمامی تصویر‌های خود را به سرعت و با کمترین اتلاف وقت ثبت نکنیم؟ آیا دلیل اختراع تلفن‌های هوشمند همین نیست؟! امکان دارد تصویر نهایی تار شود، با اینحال آیا این مسئله واقعا ارزش دارد؟ ثبت چندین تصویر پشت سر هم این سخت را نیز مرتفع خواهد نمود!

چه کسی حوصله این را دارد که به هر کس بگوید به چه نحو و کجا بایستد؟ نزدیک شدن به سوژه وقت تلف کردن است و می‌توان با زوم کردن این سخت را نیز حل کرد! بهره برداری از تنظیمات متنوع و کاربردی اپ دوربین نیز اتلاف وقت است. هرچه باید در عکس ثبت شود با این وجود ثبت خواهد شد.

اپ دوربین را به خوبی بشناسید و برنامه‌ریزی کنید: تجربه حرفه‌ای و دلنشین عکاسی با تلفن همراه زمانی محقق می‌شود که استفاده کننده حوصله به خرج بدهد و برای تصویر خروجی خود برنامه‌ریزی کند. اپ دوربین خود را به خوبی پایین و رو کرده و با تمامی تنظیمات و حالت‌های مختلف آن آشنا شوید.

 


۵- روشن نگه داشتن نور فلاش LED

 ۱۰ اشتباه رایج در عکاسی با موبایل ؛ از دوربین گوشی خود درست استفاده کنید

اشتباه: نور فلاش دوربین بسیار ضروری است. قرمز شدن چشم مردم سخت همیشگی این نور است با اینحال می‌توان به کمک ابزارهای ویرایشی آن را حل کرد. اگر عکس ها تاریک هستند، نور فلاش به خوبی این سخت را پوشش می‌دهد. امکان دارد بهره برداری از نور فلاش عکس ها را تخت و غیر طبیعی کند با اینحال مگر تصویر‌ها سه‌بعدی هستند؟!

اگر ممکن است از نور فلاش استفاده نکنید: لنز‌های دوربین در گوشی‌ها تازه شامل حسگر‌های مخصوصی جهت عکاسی در نور کم هستند و در بیشتر اوضاع به فلاش دوربین نیازی نداریم. اگر هم به فلاش نیاز داشته باشید، یقینا اصلا لحظه و مکان خوبی برای ثبت تصویر نیست. فلاش دوربین را خاموش نگه دارید و تنها در مواقع ضروری آن را اکتیو کنید.

 


۶- سود کامل از توانایی زوم

 ۱۰ اشتباه رایج در عکاسی با موبایل ؛ از دوربین گوشی خود درست استفاده کنید

اشتباه: در زمان عکاسی با تلفن همراه جهت جلوگیری از اتلاف وقت اکثر تنظیمات پیچیده و متعدد دوربین را نادیده بگیرید با اینحال هرگز از توانایی زوم غافل نباشید. گاهی اوقات نزدیک و دور شدن به سوژه لحظه فراوانی را از استفاده کننده می‌گیرد و بهره برداری از توانایی بسیار کاربردی زوم می‌تواند تصویر کلوز‌آپ بسیار خوبی را تولید کند. عده ای مردم اعتقاد دارند به زمان عکاسی با تلفن همراه باید اکتیو باشید و جابجا شوید، با اینحال وقتی تکنولوژی زوم در معرض است، چرا خودمان را خسته کنیم؟

از توانایی زوم تا جاییکه شرایط اجازه میدهد دوردستی کنید: در ثبت تصویر می بایست از بهترین و قدیمی‌ترین ابزار بشری استفاده کنید؛ پاهایتان! بهره برداری از توانایی زوم در عکاسی حرفه‌ای به هیچ‌ وجه توصیه نمی‌شود و سعی کنید از قبیل نور فلاش، از این امکان نیز حداقل استفاده را داشته باشید. نزدیک و دور شدن به سوژه قبل از ثبت تصویر نهایی، بهترین شیوه است. زوم دیجیتالی منجر به کاهش کیفیت عکس ها می‌شود و این مسئله را اکثر مصرف کنندگان می‌دانند. خوب است تا جاییکه شرایط اجازه میدهد به سوژه خود نزدیک شوید و در صورت نیاز بالاخره کمی از زوم دیجیتال سود گیرید.

 


۷- چه کسی به سه پایه نیاز دارد؟

 ۱۰ اشتباه رایج در عکاسی با موبایل ؛ از دوربین گوشی خود درست استفاده کنید

اشتباه: کسی به تار یا کج بودن عکس ها و کثیفی لنز توجه ندارد. دوربین‌ها را باید در اختیار بگیرید و قرار دادن آنها بر روی سه پایه بطور کلی اشتباه است. خوب است از مونوپاد استفاده کنید و یا دوربین را بر روی یک سطح صاف قرار دهید. غیر از این، سه‌پایه‌ها گران هستند و حمل آنها بسیار سخت است.

از پایه‌ها استفاده کنید، حتی اگر در ابعاد جیبی و قابل حمل باشند: همه کاربرانی که از پایه برای عکاسی با تلفن همراه خود استفاده کرده‌اند از تاثیر شگرف این ابزار اطلاع دارند. این ابزارها در ابعاد، اشکال و با توانایی‌های مختلف در دست مصرف کنندگان قرار گرفته‌اند. در جستجوی تجربه عکاسی حرفه‌ای در گوشی خود هستید؟ بهره برداری از سه‌ پایه‌ها را بیاد داشته باشید.

 


Eight- گجت خود را ثابت نگه دارید

 ۱۰ اشتباه رایج در عکاسی با موبایل ؛ از دوربین گوشی خود درست استفاده کنید

اشتباه: عکس ها تار و دستان لرزان بطور کلی طبیعی هستند. چه اتفاق بدی خواهد افتاد؟ اپ حرفه‌ای و مدرن گوشی‌ها این نقصان را برطرف می‌کند و نگران کننده نیست. قرار نیست زمان ثبت تصویر نفس کشیدن را متوقف کنیم. به چه هزینه ای!

راه‌های فراوانی جهت پایدار و ثابت نگه داشتن گوشی می باشد: با شرایطی که در عکس بالا می‌بینید، به کمک اشیا مختلف می‌توان دوربین را ثابت نگه داشت تا عکس ها دلچسب و حرفه‌ای را ثبت کنیم. حتی دیوار هم می‌تواند در اوضاع ویژه به استفاده کننده در این عرصه کمک کند.

از دیگر موارد می‌توان به استفاده همزمان از دو دست زمان ثبت تصویر اشاره نمود. به علاوه از طرف دیگر بیشترین میزان لرزش زمانی رخ می‌دهد که استفاده کننده بر روی دکمه ثبت تصویر لمس می‌کند. از اینرو خوب است از گزینه تایمر در تنظیمات اپ دوربین خود استفاده کنید و یا با فرمان صوتی Seize تصویر خود را ثبت کنید.

 


۹- تنظیمات دوربین؟ به هیچ وجه!

 ۱۰ اشتباه رایج در عکاسی با موبایل ؛ از دوربین گوشی خود درست استفاده کنید

اشتباه: قاب تصویر را بر روی سوژه قرار داده و دکمه شاتر را بزنید، دیگر امور به روش اتوماتیک محاسبات می‌شوند. چرا باید وقت خود را صرف تغییر تنظیمات اپ دوربین کنم؟ این تنظیمات برای مصرف کنندگان حرفه‌ای است. یک استفاده کننده عادی برای عکاسی با تلفن همراه خود نیاز به این تنظیمات ندارد. تنظیمات ایزو و سرعت شاتر اصلا به من مرتبط نمی‌شود!

تنظیمات اپ دوربین خود را بخوبی فرا بگیرید: در این عرصه اصلا نیازی نیست وقت خود را صرف آشنایی با تنظیمات پیچیده کنید. با اینحال حداقل با تنظیمات و حالت‌هایی از قبیل ایزو، سرعت شاتر و موارد دیگر آشنا باشید و از آنها سود کافی را ببرید.

دوربین گوشی‌های قدیمی شامل چنین مواردی نبود. در آن وقت عکاسی با تلفن همراه آنچنان پیچیده و حرفه‌ای نبوده و مصرف کنندگان تنها سوژه را شناسایی می‌کردند و بالاخره تصویری ساده و معمولی ثبت میشد. با اینحال اکنون که بابت سنسورها و لنزهای پیشرفته پول بیشتری برای گجت‌های قابل حمل خود می‌پردازیم، خوب است نهایت سود را از آنها ببریم.

 


۱۰- نورپردازی مهم نیست

 ۱۰ اشتباه رایج در عکاسی با موبایل ؛ از دوربین گوشی خود درست استفاده کنید

اشتباه: تابش نور خورشید، نور پنجره و یا بازتاب نور از اشیا مختلف اصلا دخالتی در کار ما ندارد. جادوی اینستاگرام برای همین مواقع بوجود آمده است و هر نقصانی را می‌توان به کمک آن برطرف کرد. هیچ‌کس متوجه این موارد نخواهد شد.

نورپردازی مهم است: یکی از جنبه‌های بسیار مهم در عرصه تصویربرداری میزان نور و تنظیمات مرتبط به آن است. اکنون با گوشی‌های پیشرفته و دوربین‌های قوی آنها، این جنبه در عکاسی با تلفن همراه نیز از ارزش خاصی دارا است. نباید در حالی از مردم تصویر بگیرید که نور خورشید از پشت سر به آنها می‌تابد. نحوه تابش خورشید به گوشی شما زمان ثبت تصویر مهم است.

منبع

دسته‌بندی‌ها: دسته‌بندی نشده