پرشین خودرو | کایمن e-volution، نخستین پورشه تمام‌برقی معرفی شد

کمپانی پورشه، برای پیشبرد اهداف خود در تولید خودروهای الکتریکی، روز قبلی از نمونه‌ی برقی کایمن e-volution، بطور رسمی پرده گشود.

به نوشته پرشین خودرو، در در طول چند روز واپسین دو خودروی برقی مورد انتظار کمپانی پورشه کم و بیش عرضه شدند. نمونه مفهومی کایمن e-volution، تحت نام خودروی مفهومی و بررسی پورشه، در کنفرانس خودروهای الکتریکی اشتوتگارت، به نمایش قرار داده شده است. ممکن است ظاهر این خودرو، مانند کایمن ۷۱۸ باشد و خصوصیت‌های مشترکی با نمونه ۹۱۸ اسپایدر داشته باشد، با اینحال در پایین این بدنه‌ی آشنا، قوای محرکه‌ای بطور کلی متفاوتی می باشد. این خودروی مفهومی و تماماً برقی، در حقیقت پیش نمایشی از توانایی‌های قوانی فنی الکتریکی Mission E است؛ از این جمله این توانایی‌ها، شارژ سریع پک باتری تا ۸۰ درصد، ظرف ۱۵ دقیقه است.

مدیران پورشه بطور واضح مطرح کردند که کایمن e-volution به تولید نخواهد رسید و تنها به منظور بررسی ها بیشتر برای تولیدات آتی‌ی برقی پورشه، ساخته شده است.

تولیدات برقی پورشه در آتی، حتما جالب هستند، چرا که کایمن الکتریکی در لحظه ۳.۳ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد که ۱.۳ ثانیه، از کایمن ۷۱۸ S حال حاضر، سریع‌تر است. در‌صورت شارژ کامل پک باتری، انرژی لازم برای طی کردن ۲۰۰ کیلومتر مسافت می باشد که رقم بالایی نیست؛ با اینحال کایمن برقی، تنها یک نمونه برای بررسی ها بیشتر است و مسلماً جای پیشرفت می باشد. نمونه Mission E که در سال ۲۰۱۹ معرفی می‌شود،  تا ۵۰۰ کیلومتر مسافت را با یک‌بار شارژ طی می‌کند.

کایمن برقی نمایش داده شده در سمپوزیوم خودروهای برقی اشتوتگارت، سیستم شارژ سریع پورشه، که با مشارکت بین مهندسان این کمپانی و ADS-TEC ساخته شده است را، به نمایش می‌گذارد. این سیستم توانایی دارد تا ظرفیت ۳۲۰ کیلووات ساعت برای یک خودرو، یا ۱۶۰ کیلووات ساعت برای دو خودرو شارژ مهیا کند. تیم مهندسی پورشه قول داده است که این سیستم تحت نام مکملِ یک شبکه‌ی پرقدرت شارژ سریع با ولتاژ متوسط به‌کار گرفته شود؛ یکی از این ایستگاه‌های شارژ سریع پورشه تا سال ۲۰۲۰ در مسیرهای پر تردد، عملیاتی خواهد شد. برای دست‌یابی به این هدف، کارشناسان پورشه با تیم‌های مهندسی در کمپانی‌های آئودی، بی‌ام‌و، دایملر و فورد، مشارکت می‌کند.

پورشه Mission E

نخستین عکس ها غیررسمی از نمونه پروتوتایپ Mission E

هفته‌ی قبلی بود که، نخستین عکس ها از نمونه‌ی پروتوتایپ Mission E، سدان برقی پورشه، پخش شد. چراغ‌های جلو و عقب نمونه پروتوتایپ، برای جلوگیری از لو رفتن دیزاین کلی، پوشانده شده است که با این وجود باز هم می‌توان برنامه کلی را حدس زد. در چراغ‌های جلو با چسباندن استیکر، برنامه چراغ‌های پانامرا بوجود آمده است، با اینحال هنوز هم می‌توان چراغ‌های حقیقی را دید، که بنظر می‌رسد بازهم ظاهر آتی‌نگرانه‌ی نمونه مفهومی Mission E را حفظ کرده است.

چراغ‌های عقب در مقایسه با چراغ‌های LED و عریض نمونه مفهومی عرضه شده در سال ۲۰۱۵، برنامه واقع گرایانه‌تری را تجربه کرده‌اند. برای مخفی کاری بیشتر، تیم مهندسی پورشه، دو سر اگزوز را در پشت قرار داده‌اند تا به برقی بودن این خودرو اشاره‌ای نشود؛ با اینحال این دو سر اگزوز به سیستم اگزوزی وصل نیستند و تنها جنبه‌ی ظاهری دارند. بنظر می‌رسد صحبت رئیس پورشه، الیور بلوم، مبنی بر حفظ بیشتر دیزاین نمونه مفهومی در نمونه نهایی و تولیدی، حقیقت داشته باشد.

غیر از دیزاین شبیه به، نمونه نهایی ویژگیهای تکنیکی مشابهی هم خواهد داشت تا Mission E با یک‌بار شارژ تا ۵۰۰ کیلومتر مسافت را طی می‌کند و به خاطر سیستم شارژ سریع پورشه و با بهره برداری از شارژر ۸۰۰ ولتی، در لحظه کوتاهی ۸۰ درصد ظرفیت پک باتری، شارژ خواهد شد. Mission E که با کد J1 شهرت دارد، یقینا با بهره برداری از دو موتور برقی، بیش از ۶۰۰ اسب بخار قدرت دارد و در زمانی حدود ۳.۵ ثانیه، به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. چندین ورژن‌ی مختلف با توان‌های خروجی دارای اختلاف و به علاوه از طرف دیگر آپدیت رسانی‌های از راه دور (مانند تولیدات تسلا)، مقرر کرده خواهد شد. با توجه به گفته‌های بلوم، عده ای از این آپدیت رسانی‌ها توانایی گسترش توان خروجی خودرو را خواهند داشت. ارزان‌ترین ورژن از نمونه نهایی Mission E، حدود ۸۵ هزار دلار (مانند هزینه پایه پانامرا) هزینه خواهد داشت. در صورت موفقیت آمیز بودن سدان Mission E، احتمال تولید نمونه‌های دیگر (هاچ‌بک، استیشن و …) نیز می باشد

مدیران پورشه برای ارائه‌ی Mission E در سال ۲۰۱۹، با استفاده از بیش از ۱۰۰۰ شغل، یک میلیارد و ۱۷ میلیون دلار نیز هزینه متقبل شده‌اند.

 

سایتهای اینترنتی

منبع

دسته‌بندی‌ها: دسته‌بندی نشده

برچسب‌ها: