پرشین خودرو | چینی‌ها نتیجا به ریل مشهد رسیدند

پرشین خودرو:پرترافیک‌ترین مسیر ریلی ایران برقی سازی خواهد شد و نتیجا سرمایه گذارانی از چین کار تامین مالی این برنامه بزرگ بر عهده خواهند گرفت.

به نوشته  پرشین خودرو، با تلاش هایی که به منظور نهایی شدن اتصال شبکه ریلی ایران به جاهای مختلف کشور صورت گرفته، اهداف وزارت راه و شهرسازی به سوی پیشرفت کیفیت رفت و آمدها قطارها حرکت کرده و یکی از اصلی ترین برنامه‌های مطرح شده، اکتیو کردن شیوه‌های تازه ریلی در خطوط پرترافیک کشور است.

در طول سال‌های قبلی سه برنامه جامع در این عرصه دیزاین شده که با این وجود با استناد به نیاز جدی به تامین مالی کلان در این محورها، هنوز بسیاری از آنها در مرحله مذاکره برای جذب منابع مالی هستند.

همراه با برنامه راه آهن سریع السیر تهران – قم – اصفهان و خط برقی اینچه برون، از جمله مهمترین برنامه‌هایی که در طول سال‌های قبلی با اسم از جمله مهمترین اولویت‌ها در مسیر پیش روی قرار گرفت است، برقی سازی خط ریلی تهران – مشهد است.

این مسیر که در طول سال‌های قبلی با اسم پرترافیک ترین محور ریلی کشور مطرح بوده، با رفتار درآمدن چند برنامه در ظرفیت های موجود لحظه سییر خود را به حدود ۱۰ کاهش داده است با اینحال در چنین موقعیتی این نیاز می باشد که سرعت اتصال این دو شهر گسترش یابد.

در جستجوی این اولویت گذاری راه اهن اطلاع داد این برنامه نیاز به تامین بیش از دو میلیارد یورو منابع مالی دارد و با استناد به شرایط اقتصادی دولت مطمئنا بهترین گزینه جذب فاینانس خارجی خواهد بود و بدین خاطر مذاکراتی با کشورهای خارجی به طرز ویژه چین شروع شد.

بعد از چند ماه مذاکره در این عرصه اکنون قائم مقام وزیر راه و شهرسازی خبر از رسیدن به گام‌های پایانی مذاکرات برای ورود طرف چینی به این خط ریلی داده است. فخریه کاشان گفته پیمان تامین برنامه برقی سازی برنامه تهران – مشهد با چینی‌ها نهایی شده و در ماه ژوئن به امضا می‌رسد.

با امضای این پیمان چینی‌ها دومین برنامه بزرگ ریلی خود در ایران را بعد از خط آهن سریع السیر تهران – اصفهان به دست خواهند آورد و به ذهن خطور میکند ایران گام‌های مهم خود را برای رسیدن به استانداردهای جهانی ریلی را با سرعت بیشتری بر می‌دارد، موضوعی که می‌تواند در بلند مدت شبکه ریلی را با مزیت نسبی سرعت، از دیگر رقیبان خود پیش بیندازد.

منبع

دسته‌بندی‌ها: دسته‌بندی نشده

برچسب‌ها: ,