پرشین خودرو | وزن کشی هوشمند خودروهای سنگین در جاده هراز و سوادکوه

پرشین خودرو:سامانه هوشمند توزین خودروهای درحال حرکت در محور هراز و سوادکوه در استان مازندران روز دوشنبه به سود برداری رسید.

به نوشته پرشین خودرو، اداره کل حمل ونقل جاده ای و پلیس راه مازندران با سود گیری از این سامانه که در جاده هراز در حد فاصل یک کیلومتری پلیس راه آمل واقع است ، تخلف اضافه بار و یا اضافه سرعت وسایل نقیله سنگین را ثبت و متخلفان را جریمه می کنند.
مدیرکل راهداری و حمل ونقل جاده ای مازندران در آئین شروع به کار این سامانه در جاده هراز گفت: یکی از علل اصلی تخریب رویه آسفالت راهها و ابنیه آن در کشور اضافه‌ بار وسایل نقلیه سنگین است و بدین جهت کنترل و شناسایی وسایل نقلیه سنگینی که حاوی اضافه‌ بار هستند ، ارزش بالایی در حفظ راه و کاهش هزینه‌های نگهداری آن دارد.
احمد دادآفرین محمدزاده اضافه کرد: اصلی ترین خصوصیت این سامانه، کنترل وزن وسایل نقلیه درحال حرکت بی توجه به توقف آنهاست که باعث جلوگیری از اتلاف لحظه، صرفه‌جویی در مصرف سوخت و حذف نیروی انسانی می شود.
وی ادامه داد: برای وزن کشی خودروهای سنگین، حسگرهایی در سطح جاده نصب شده که وسایل نقلیه حاوی اضافه بار را شناسایی کرده و به طرز هوشمند به اطلاع پلیس راه می‌ رساند.
محمدزاده گفت : با این وجود بعد از شناسایی خودرو و ارسال مشخصات آن به پلیس راه ، در مرحله بعد وزن خودرو در باسکول‌ های ثابت پلیس راه به طرز دقیق وزن شده و درمقایسه با اعمال مقررات اقدام می‌شود.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای مازندران ، شناسایی تخلف سرعت وسایل نقلیه سنگین ، شناسایی وسایل فاقد بارنامه و مجوز حمل بار و تشکیل پایگاه آماری جامع از حمل و نقل بار در استان برای برنامه‌ریزی و مدیریت را از دیگر مزایای این سامانه برشمرد .
وی گفت : این سیستم با عرضه آمارهای دقیق از تردد تمامی خودروهای عبوری با توجه به کلاس‌بندی خودرو‌ها و نمایش معلومات وسایل نقلیه عبوری به روش لحظه ‌حقیقی ، پلیس راهبر را در برنامه‌ ریزی و پیش‌بینی اوضاع جاده یاری می کند.
محمدزاده اضافه کرد : سامانه نرم‌افزاری توزین در حال حرکت به ‌نحوی دیزاین شده است که امکان دریافت معلومات از پردازشگر و همچین تشخیص و خواندن پلاک خودروهای عبوری در آن ممکن شده و معلومات ابتدا از روش لینک وایرلس به مرکز مدیریت راهها در مرکز استان محل نصب ارسال و سپس از آنجا به سیستم تجمیع معلومات تهران ارسال می گردد.

وی اولویت جدی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای مازندران را توجه به نکات ایمنی با کمک پلیس راه با گسترش سیستم های هوشمند کنترل تخلفات برشمرد و گفت تا اینجای کار ۴۵ ابزار دوربین ثبت تخلفات و نظارت تصویری در جاده های ارتباطی مازندران نصب شده و تا مهرماه امسال نیز مرکز مدیریت راه مستقل نیز در جاده هراز اجرا خواهد شد.
بیش از ۱۰۰ کیلومتر از جاده هراز در مسیر آمل به تهران در زمینه استحفاظی مازندران واقع است.

 

منبع

دسته‌بندی‌ها: دسته‌بندی نشده

برچسب‌ها: ,