پرشین خودرو | سایپا در مسیر افزایش و پیشرفت

پرشین خودرو: سایپا درسال ۹۴ با زیان انباشته بیش از ۴۰۰۰ میلیارد تومان مواجه شد و بسیاری از شرکتهای اصلی آن در آستانه ورشکستگی قرار دریافت کردند. با هدایت و راهبری مدیران ارشد و انجام اعمال خوب در تمامی زمینه های دیزاین، مهندسی، تولید، فروش، مالی و … موفق شد از اوضاع بحران خارج شود و در مسیر شکوفایی گام بردارد.

به نوشته پرشین خودرو با استناد به گفته خبرگزاری مهر، گروه خودرو سازی سایپا موفق شده است با یک برنامه جامع، بر مشکلات و بحرانهای سالهای واپسین خود غلبه کند و دستاوردهای بسیار مطلوبی را برای این گروه به ارمغان آورد.

در سال های ۹۲ و ۹۳ ، اوضاع اشتغال، بواسطه تحریم های ظالمانه بسیار سخت و پیچیده شده بود. به طوریکه خودروسازان در تامین قطعات پیچیده با مشکلات فراوان روبرو بودند و محدودیت های فراوانی در مشارکت با شریک های تجاری خود داشتند. گروه سایپا نیز با بحران شدیدی روبرو شد. این گروه در سال ۹۴ با زیان انباشته بیش از ۴۰۰۰ میلیارد تومان مواجه بود و نسبت مالکانه کمپانی به ۱۴٫۶%- کاهش یافته بود. تامین منابع مالی نیز از بانکها برای شرکتهای خودروساز و قطعه ساز گروه نبود. پیش بینی ها نشان می داد، در صورتی که تفاوت بنیادین در این گروه ایجاد نشود، حداکثر می موفق شد تا نیمه اول سال ۹۵ به حیات خود ادامه دهد.

با اینحال این گروه، با اتخاذ استراتژیهای خوب و برنامه خروج از بحران، موفق شد باز هم در مسیر شکوفایی گام بردارد و دستاوردهای زیادی را در صنعت خودرو سازی بدست آورد.

در زمینه تامین و تولید، با توجه به برنامه ریزی صورت گرفته افزایش ۵۳ درصدی تولید درگروه سایپا که با گسترش ۲۰۰ هزار ابزار تولید در سال ۹۵ به نسبت ۹۴ محقق شد و به علاوه از طرف دیگر هم اینک، بیننده افزایش ۲۵ درصدی تولید در سال ۹۶ درمقایسه با سال ۹۵ در این گروه هستیم.

به علاوه از طرف دیگر گروه سایپا با پیگیری و راهبری مدیریت ارشد در زمینه پیشرفت کالا نیز موفق شده است ۱۱ کالا تازه را در قسمت های مختلف هزینه ای، درسال های ۹۲ تا ۹۶ به مارکت عرضه دهد. ارائه تولیدات تازه گروه سایپا بر روی پلت فرم مدرن و بروز SP100 و SP0 که تولید آنها از انتهای سال جاری شروع می شود و توانایی صادرات به کشورهای اروپائی را دارد یکی از عظیم ترین دستاوردهای صنعت خودرو خواهد بود.

در زمینه مالی و اقتصادی، گروه سایپا موفق شده است با برنامه ریزی دقیق خود، زیان انباشته ۵۰۰۴ میلیارد تومانی خود را به سود انباشته ۶۳ میلیارد تومانی سال ۹۵ و پیش بینی سود انباشته ۷۲۶ میلیارد تومانی درسال ۹۶ مبدل کند. غیر از این سرمایه کمپانی به میزان ۲۱۸۳ میلیارد تومان گسترش یافته است.

این نتایج حاصل برنامه های مهمی چون اصلاح ساختار سرمایه، کاهش هزینه ها و چابک سازی گروه از روش حذف فعالیت های موازی، ادغام کمپانی ها، تجمیع خرید، حذف واسطه ها و تامین از منابع اصلی و … بوده است.

به علاوه از طرف دیگر می توان به ایجاد امکان تامین منابع مالی از روش دیزاین شیوه های نوین فروش از قبیل فروش اعتباری بدون سود و کم سود و ..، کاهش نرخ موثر تسهیلات بانکی از ۳۰ درصد به ۲۴ تا ۱۸ درصد، انتشار ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مرابحه و ۳۵۰ میلیارد تومان اوراق صکوک در سال ۹۵ و متعاقب آن انتشار اوراق سلف موازی و بهره برداری از خطوط اعتباری بین المللی تحت نام دیگر برنامه های استراتژیک این گروه اشاره نمود.

غیر از این بعد از عمل درآمدن برجام، گروه سایپا در خصوص جذب سرمایه خارجی نیز فعالیتهای بینهایت خوبی انجام داده است. که از آن جمله می توان به عقد پیمان سرمایه گذاری مشترک با سیتروئن با جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی به میزان ۳۰۰ میلیون یورو اشاره نمود. به علاوه از طرف دیگر در زمینه قطعه سازی به عقد پیمان با کمپانی هانووس نهائی شده است. در پیمان سرمایه گذاری مشترک با هانووس در خرمشهر ۱۲۰۰ شغل در منطقه محروم خرمشهر ایجاد خواهد شد. به علاوه از طرف دیگر در هم کاری با این کمپانی تکنولوژی روز دنیا به ایران انتقال پیدا خواهد کرد.

غیر از جذب سرمایه گذاری خارجی، گروه سایپا درمقایسه با سرمایه گذاری در کشور الجزایر اقدام و سایت تولیدی خود را با نگاه بطور کلی ملی و اقتصادی و بدون هیچ مدلی تصمیم گیری سیاسی تاسیس کرده است. این کارخانه تولیدی در طول یکسال بوجود آمده که رکورد زمانی اجرا خط تولید خودرو را شکسته است.

اضافه بر این موارد، گسترش three.2 درصدی رضایت خریداران از فروش تولیدات گروه سایپا در زمینه کیفیت، افزایش ۶٫three درصدی سهم مارکت گروه سایپا در زمینه فروش و خدمات بعد از فروش و کسب سهم ۷۰ درصدی گروه سایپا از صادرات خودرو کشور در سال ۹۵ از دیگر دستاوردهای مدیریت ارشد گروه سایپا است که نتیجه برنامه جامع خروج از بحران بوده است.

منبع

دسته‌بندی‌ها: دسته‌بندی نشده

برچسب‌ها: