پرشین خودرو | حذف اتوماتیک خودروهای قدیمی

پرشین خودرو: تجهیز خودروهای داخلی به استانداردهای ۸۵‌گانه در حالی شرط ادامه تولید آنها از زمستان سال آتی است که به‌نظر می‌رسد اعمال عده ای استانداردهای تازه، خود به خود باعث حذف چندین عدد از تولیدات قدیمی از چرخه به تولید خواهد رسید.

به نوشته پرشین خودرو، سازمان ملی استاندارد به دفعات مطرح کرده که استاندارد خودروها (چه داخلی‌ها و چه وارداتی‌ها) باید به‌تدریج از ۵۵ به ۸۵ مورد پیشرفت بیابد. به علاوه از طرف دیگر بر اساس هماهنگی‌های صورت گرفته با وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان، تاریخ نهایی برای احراز استانداردهای ۸۵ گانه، انتهای پاییز ۹۷ مقرر کرده شده است؛ به‌نحوی‌که هر وسیله نقلیه ای نتواند استانداردهای موردنظر را در لحظه مقرر پاس کند، مجوز تولید نخواهد داشت.
در این اوضاع با اینحال این پرسش پیش می‌آید که استانداردهای تازه چیست و آیا خودروهای داخلی توان پاس کردن آنها را دارند؟ بخشی از این پرسش را روز قبل معاون سازمان ملی استاندارد در نشستی خبری جواب داد تا واضح شود احتمالا خودروهای قدیمی حال حاضر توان پاس کردن استانداردهای ۸۵ گانه را ندارند.
بدین شکل که وحید مرندی مقدم مطرح کرد، خودروسازان باید تا ابتدای زمستان امسال، استاندارد تولیدات خود را به ۶۱ مورد پیشرفت داده و در سال آتی نیز طی دو مرحله، این استانداردها را ابتدا به ۶۳ مورد (در تیرماه) و سپس به ۸۵ مورد (در انتهای آذرماه) برسانند.
به گفته وی، عده ای از استانداردهای تازه شامل مواردی مانند ترمز اضطراری، سیستم هشداردهنده در صورت انحراف خودرو و به علاوه از طرف دیگر استاندارد تصادف با عابر پیاده می‌شوند.اظهارات این مقام مسوول در شرایطی است که عده ای خودروهای پرتیراژ داخلی به‌دلیل قدیمی بودن پلت‌فرم، امکان تجهیز به چنین استانداردهایی را ندارند.با این حساب و اگر سازمان ملی استاندارد روی موضع خود مبنی‌بر توقف تولید خودروهای فاقد استانداردهای ۸۵ گانه از ابتدای دی‌ماه ۹۷، پافشاری کرده و بایستد، آنگاه بخش اعظم خودروهای تولید داخل (به لحاظ تیراژ) امکان ادامه تولید نخواهند داشت.
هم اینک بیشترین تیراژ در خودروسازی‌های ایران را خودروهای قدیمی مختص خود کرده‌اند و بسیار ممکن نیست این تولیدات قادر باشند استانداردهای تازه را پاس کنند؛ از اینرو می‌طلبد که خودروسازان از همین اکنون به فکر عرضه جانشین برای آنها باشند.

جهان اقتصاد

منبع

دسته‌بندی‌ها: دسته‌بندی نشده

برچسب‌ها: