پرشین خودرو | تقاضای فرصت ۶ ماهه خودروسازان برای اجرای مصوبه دولت

پرشین خودرو: مصوبه «منوط شدن شماره‌گذاری خودروهای پرمصرف داخلی به اسقاط یک ابزار خودروی سواری» برای بازنگری روی میز هیات دولت قرار گرفت.

به نوشته پرشین خودرو، براساس مصوبه هیات دولت در انتهای مردادماه سال‌جاری، آن گروه از تولیدات خودروسازان که مصرف سوخت ۸ لیتر و بالای ۵/ ۸ لیتر دارند در صورتی شماره‌گذاری می‌شوند که تولید‌کنندگان یک خودروی فرسوده را اسقاط کنند. این مصوبه اسقاط خودرو برای تولیدات با مصرف سوخت ۸ تا ۵/ ۸ لیتر را از اول فروردین سال ۹۷ و اسقاط خودرو برای خودروهای با مصرف سوخت ۵/ ۸ لیتر به بالا را ۲۶ شهریورماه سال‌جاری مقرر کرده است.
به دلیل آنکه این مصوبه به پلیس راهور نیز ابلاغ شده، مراکز شماره‌گذاری از همان تاریخ مقرر، از شماره‌گذاری خودروهای پرمصرف سرباز زدند.
با این شرایط در شرایطی بر اساس این مصوبه هیات دولت، شماره‌گذاری ۹ خودروی تولید داخل متوقف شده است که روز قبلی مهدی نیکدار، مدیرعامل ستاد مدیریت مصرف سوخت در گفت‌و‌گو با «جهان‌اقتصاد» از توصیه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تاخیر در اجرای این مصوبه خبر داده است. مهدی نیکدار بیان می کند: با استناد به درخواست خودروسازان درخصوص فرصت ۶ ماهه برای اجرای این مصوبه، وزارت صنعت به هیات دولت توصیه داده است که خودروهای با مصرف سوخت بالای ۵/ ۸ لیتر نیز از ابتدای سال آتی ملزم به اسقاط خودرو شوند.
به گفته وی به توجه به این توصیه با اینحال دولت تا اینجای کار هیچ مصوبه تازه ای برای جلوگیری از توقف شماره‌گذاری این خودروها عرضه نکرده است؛ از اینرو پلیس راهنمایی و رانندگی نیز براساس مصوبه ابلاغی هیات دولت در انتهای مردادماه رفتار می‌کند؛ چراکه این مصوبه قانونی و ضروری‌الاجرا است.
با این وجود عده ای تولیدکنندگان که خودروهای آنها مشمول این مصوبه می‌شود باید تا انتهای سال‌جاری درمقایسه با خروج ۱۴۰هزار ابزار خودروی فرسوده اقدام کنند، با اینحال به توجه به توقف شماره‌گذاری، خودروسازان در واکنش به اقدام پلیس، هیچ‌گونه اظهارنظری مطرح نکرده‌اند.
آنگونه که به‌نظر می‌رسد، امید خودروسازان به موافقت دولت با توصیه فرصت ۶ ماهه باعث شده که آنها از اسقاط خودرو برای تولیدات با مصرف سوخت بالای ۵/ ۸ لیتر سرباز زنند.مدیرعامل ستاد مدیریت و مصرف سوخت کشور اعتقاد دارد؛ درصورتی‌که توصیه وزارتخانه درخصوص عرضه فرصت مورد موافقت دولت قرار نگیرد، خودروسازان داخلی باید برای جلوگیری از اوضاع حال حاضر بازنگری جدی در میزان مصرف سوخت تولیداتشان داشته باشند.

جهان اقتصاد

منبع

دسته‌بندی‌ها: دسته‌بندی نشده

برچسب‌ها: