پرشین خودرو | اوپل گرندلند X، عرضه شد

پرشین خودرو: اوپل از خودروی گرندلند X که یک نمونه کراس‌اوور کامپکت است پرده گشود. پیشتر نگاهی به مشخصات این خودرو خواهیم داشت.

به نوشته پرشین خودرو، دیزاین اوپل گرندلند ایکس در یک کلام پویا و در عین حال مدرن است و در زمان حرکت در جاده ظاهر زیبایی دارد؛ ضمن اینکه به توجه به دیزاین دینامیک، نوع قرارگیری راننده در این خودرو بطور کلی مانند خودروهای SUV است. اوپل در نمونه گرندلند ایکس تازه از تکنولوژی‌های بسیاری نیز سود جسته و محیط داخلی آن بطور کلی برای حمل پنج سرنشین کافی و خوب است. چنین خصوصیاتی همراه با کیفیت تولید بالای این نمونه باعث شده است این خودرو یکی از مطرح‌ترین و سرسخت‌ترین رقابت‌کنندگان در کلاس کراس‌اوورها باشد. دلیل ارائه‌ی این خودرو از جانب اوپل را باید گسترش تقاضا برای خودروهای شاسی‌بلند در سال‌های واپسین دانست؛ چراکه از سال ۲۰۱۰ تا اینجای کار، تقاضا برای خودروهای شاسی‌بلند اعم از SUV و کراس‌اوور به میزان ۲۰ درصد گسترش یافته که رقم زیادی است.
اوپل گرندلند ایکس حاوی ۴.۴۸ متر طول است و فاصله‌ی محوری فراوانی دارد که باعث شده است چرخ‌ها به ابتدا و انتهای خودرو نزدیک باشند و از این حیث نمایی اسپرت و عضلانی پدید آمده است. بدنه‌ی این خودرو به‌صورت دورنگ است که باعث شده به اشتراک رقیبان خود ویژه‌تر باشد. نخستین معرفی این خودرو در کنفرانس بین‌المللی خودروی فرانکفورت ۲۰۱۷ انجام شد و از این حیث گرندلند ایکس سومین کالا اوپل از مجموعه ایکس است و همراه با برادران خود یعنی اوپل موکا ایکس و اوپل کراس لند ایکس فروخته خواهد شد که با این وجود هر دوی آن‌ها تقریبا ۲۰ سانتیمتر طول کمتری در مقایسه با گرندلند دارند. از جهت دیگر گرندلند ایکس همراه با نمونه‌های آسترا و زفیرا، نقش مهمی در گسترش فروش خودروهای اوپل ایجاد خواهد نمود؛ چراکه این تولیدات بازه‌ی وسیعی از خریداران را به سوی خود جذب می‌کنند.
به صحبت مدیریت عملیات اوپل، کارل توماس نیومن، کلاس خودروهای شاسی‌بلند در آینده ای زود متحول خواهد شد و یکی از اساسی ترین بازیگران این امر کالا تازه اوپل یعنی نمونه گرندلند ایکس است. این خودرو همان‌گونه که از اسم آن واضح است برای مردم ماجراجو دیزاین شده و ظاهر اسپرت آن باعث جذب خریداران به سوی برند اوپل خواهد شد. این خودرو همراه با داشتن مشخصه‌های یک اتومبیل شاسی‌بلند، حاوی تکنولوژی‌های دلنشین فراوانی است که باعث خواهد شد در رقابت‌های این مارکت بسیار قوی ظاهر شود.
در عرصه‌ی قابلیت ها و تکنولوژی لازم است بگوییم که اوپل گرندلند ایکس یک کالا کامل است و از مواردی مانند کروز کنترل هوشمند، سیستم تشخیص عابر پیاده، سیستم ترمز اضطراری اتوماتیک، سیستم اخطار هوشیاری راننده، دوربین ۳۶۰ درجه، صندلی‌های ارگونومیک AGR، گرم‌کن فرمان، گرم‌کن صندلی‌های جلو و عقب و درب صندوق‌عقب هوشمند سود می‌برد. در این خودرو مانند دیگر تولیدات اوپل، به سادگی سرنشینان توجه فراوانی شده است و سرنشینان در طول مسافرت با این خودرو قادر اند از سیستم سرگرمی و ارتباطی IntelliLink بهره ببرند ضمن اینکه اوپل خدمات OnStar را نیز روی این خودرو عرضه می‌کند که از قابلیت ها آن می‌توان به رزرو آنلاین هتل یا جستجوی جای پارک خوب اشاره نمود. امکان یکپارچه‌سازی این سیستم و تماس آن با تلفن همراه هوشمند نیز می باشد.
اوپل گرندلند ایکس به علاوه از طرف دیگر از یک سیستم نوردهی پیشرفته برخوردار است که شامل بهره برداری از چراغ‌های هوشمند اکتیو با چراغ‌های اصلی از نوع LED است. این چراغ‌ها در زمان دور زدن تغییر جهت می‌دهد و مسیر داخل پیچ را روشن می‌کنند؛ ضمن اینکه تنظیم ارتفاع چراغ‌ها به‌صورت اتوماتیک است و از این حیث عملکرد هوشمند آن‌ها می‌تواند نوردهی در تاریک‌ترین اوضاع را نیز تضمین کند.
به تمامی مواردی که ذکر آن‌ها در بالا رفت باید قابلیت ها دیگری چون سیستم کنترل کشش و چسبندگی را نیز اضافه کرد که عملکردی هوشمند دارد و می‌تواند بسته به چسبندگی چرخ‌های خودرو در مسیرهای لغزنده، میزان دقیق گریز از مرکز ارسالی به چرخ‌ها را تعیین کند و حتی در صورت نیاز می‌تواند به چرخ‌ها اجازه‌ی هرزگردی بدهد. جعبه‌دنده‌ی اتوماتیک اوپل با این سیستم عملکردی هماهنگ دارد و بسته به گریز از مرکز لازم، دنده‌ی خوب را انتخاب می‌کند. این سیستم همراه با تایرهای کارآمد M&S خودرو، عملکرد بی‌نظیری به نمایش می‌گذارد. راننده در این خودرو امکان انتخاب پنج نوع حالت رانندگی مختلف دارد. عملکرد پدال گاز نیز در حالت‌های مختلف می‌تواند فرق کند و با این وجود اوپل گرندلند ایکس در تمامی اوضاع مسیر اعم از برف، شن، گل و آسفالت می‌تواند عملکردی رضایت‌بخش داشته باشد.
در خصوص ابعاد خارجی این خودرو لازم است در اینجا یادآوری کنیم که طول، عرض و ارتفاع آن به ترتیب ۴۴۷۷، ۱۸۴۴ و ۱۶۳۶ میلی‌متر است. در قسمت دیزاین بیننده بهره برداری از یک جلوپنجره‌ی بزرگ هستیم که نشان اوپل را در خود قرار داده است و در پایین آن یک سینی پایین نصب شده تا از کف خودرو در مسیرهای خارج جاده‌ای نگهداری کند. خط کرومی درون جلوپنجره به دو سمت کشیده شده است و در امتداد آن چراغ‌های جلو قرار دارند که درون آن‌ها دور ردیف لامپ LED وجود دارند. این نوع دیزاین باعث شده است گرندلند ایکس در ظاهر از آنچه هست پهن‌تر به نظر برسد.
دیزاین جانبی پویا و اسپرت است و بهترین بخش آن را باید ستون C دانست که به زیبایی هرچه تمام دیزاین شده است. در نمای عقب، گرندلند ایکس طوری دیزاین شده تا ارتفاع آن کوتاه به نظر برسد و دو خروجی اگزوز در دو سمت سپر عقب به اسپرت‌تر دیده شدن نمای عقب خودرو کمک کرده‌اند. در انتها می‌توان به چراغ‌های عقب نازک و کشیده که از نوع LED هستند اشاره نمود.
در داخل کابین نیز گرندلند ایکس خودروی باکیفیتی است و بیننده یک دیزاین افقی در قسمت‌های داشبورد و نشان‌دهنده‌ها هستیم. در کنسول مرکزی سه ردیف کلیدهای مختلف وجود دارند که برای دسترسی سریع به منوهای سیستم ارتباطی و سرگرمی این خودرو دیزاین شده‌اند. مواد به‌کاررفته در تولید کابین خودرو کیفیتی فراتر از کلاس این خودرو دارند و از این حیث حس خوبی به راننده و سرنشینان منتقل می‌کنند. فضا سرنشینان به خاطر فاصله‌ی محوری ۲۶۷۵ میلی‌متری بطور کلی کفایت می کند و تمامی سرنشینان از محیط کافی برای نشستن دارا هستند. در انتها باید به محیط صندوق بار اوپل گرندلند ایکس اشاره کنیم که در حالت عادی ۵۱۴ لیتر حجم دارد و در صورت خواباندن صندلی‌های ردیف عقب می‌توان حجم آن را تا ۱۶۵۲ لیتر گسترش داد. چنین فضایی باعث شده است اوپل گرندلند ایکس جادارترین خودروی کلاس خود باشد.
برای این خودرو یک نیروی محرکه ۱.۲ لیتری چهار سیلندر خطی بنزینی مقرر کرده شده است که می‌تواند ۱۳۰ اسب بخار قدرت در دور موتور ۵۵۵۰ دور بر دقیقه و ۲۳۰ نیوتون متر گریز از مرکز در دور موتور ۱۷۵۰ دور بر دقیقه تولید کند. این پیشرانه به سیستم تزریق مستقیم
سوخت و توربوشارژ تجهیز است. انتقال نیرو در این خودرو با بهره برداری از یک جعبه‌دنده‌ی شش سرعته‌ی اتوماتیک به چرخ‌های جلو انجام می‌شود. شتاب صفر اوپل گرندلند ایکس نیز ۱۰.۹ ثانیه و حداکثر سرعت آن ۱۸۸ کیلومتر بر ساعت است.

سایتهای اینترنتی

منبع

دسته‌بندی‌ها: دسته‌بندی نشده

برچسب‌ها: