پرشین خودرو | آمریکا، ژاپن را تهدیدکرد

پرشین خودرو: مشارکت ژاپن با روسیه در برنامه پیشرفت نفتی مشترک دلیل شده تا آمریکا به توکیو قاطعانه مطرح کند در صورت تحقق و عمل درآمدن آن، باید منتظر تحریم‌های سختی از جانب این کشور باشد.

به نوشته«پرشین خودرو»، مشارکت ژاپن با روسیه در برنامه پیشرفت نفتی مشترک دلیل شده تا آمریکا به توکیو قاطعانه مطرح کند در صورت تحقق و عمل درآمدن آن، باید منتظر تحریم‌های سختی از جانب این کشور باشد.
 

واکنش تهدید آمیز آمریکا بعد از آن صورت می گیرد که چندین عدد از کمپانی های نفتی ژاپنی در تلاشند تا در عرصه پیشرفت میدان نفتی با کمپانی «روس نفت» مشارکت کنند.

 

با این وصف وزارت خزانه داری آمریکا تاکید کرده است هر کمپانی از ژاپن که با روسیه در عرصه پیشرفت میدان نفتی و استخراج نفت در خاور دور روسیه مشارکت کند، مورد تحریم قرار خواهد گرفت.

 

پیشتر نیز «اکسون موبیل» از آمریکا خواسته بود این کمپانی را از تحریم ها مبرا کند تا بتواند با روسیه در عرصه استخراج نفت در دریای سیاه مشارکت نماید که از جانب واشنگتن رد شد.

 

تارنمای مورنینگ پست از هنگ کنگ نیز روز شنبه در خبری مطرح کرد که آمریکا غیر از ژاپن به شماری از کمپانی های خارجی دیگر هم در عرصه مشارکت با روسیه اخطار داده است.

 

ماه دسامبر سال قبل روسیه با یک کنسرسیوم ژاپنی تشکیل شده از کمپانی های معروفی چون «اینپکس»، «ماروبنی» و «جوگماک» تفاهم نامه ای را امضا کرد تا طرفین در عرصه استخراج نفت در «ساخالین» با یکدیگر مشارکت داشته باشند.

 

در جریان سفری که ولادیمیر پوتین مدیرکل جمهور روسیه به ژاپن در سال قبلی میلادی (۲۰۱۶) داشت، طرفین ۶۰ توافقنامه امضا کردند که ساخالین یکی از آنها بود.

 

گزارش حاکی است که آمریکا از بدو امضای پیمان با اجرای آن موافقت کرده بود با اینحال اکنون کمپانی های ژاپنی را تهدید به تحریم کرده است.

 

توکیو سعی دارد به واشنگتن بقبولاند که این فعالیت ها هیچ مغایرتی با منافع آمریکا ندارد و کنسرسیوم ژاپنی ضرری برای واشنگتن نخواهد داشت.

 

گفته شده است که کمپانی هایی از جانب چین، هند و اروپا تکمیل اند تا جای ژاپن را پر کنند که با این وجود به آنها نیز اخطار تحریم داده شده است.

 

در صورتی که کمپانی های ژاپنی فعالیت با روسیه را شروع کنند امکان دارد محدودیت هایی برای حضور آنها در مارکت انرژی آمریکا مقرر کرده شود و آنها بیش از ۲۵ درصد سهام این فعالیت ها را بدست نیاورند.

 

چین بتازگی بخشی از سهام روس نفت را به ارزش یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار از آن خود کرد و یقینا در صدر مشارکت انرژی با روسیه خواهد بود.

 

 

 

منبع: ایرنا

منبع

دسته‌بندی‌ها: دسته‌بندی نشده