واردات مرسدس بنز S۵۶۰ پنج میلیاردی به کشور + تصویر

سال ۱۳۹۳ بود که نوبخت سخنگوی دولت با توجه به اوضاع اقتصادی و مشکلات ارزی کشور، مصوبه دولت مبنی بر ممنوعیت واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی و لوکس را مطرح کرد. مصوبه‌ای که تا اینجای کار نیز پابرجا مانده است و تنها خودروهایی که قبل از تاریخ تصویبنامه ثبت سفارش شده‌ بودند، با رای دیوان عدالت اداری، مجاز به ترخیص شدند. هفته قبلی نیز علی معقولی مدیر کل واردات گمرک ایران تاکید کرد «ثبت سفارش برأی واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی بازهم صورت نمی‌گیرد و مصوبه تازه ای در این خصوص، به گمرکات ابلاغ نشده است».

به نوشته مشرق، با اینحال با گذشت ۳ سال از این مصوبه، باز هم خیابان‌های تهران میزبان جدید‌ترین نمونه‌های مرسدس بنز، بی ام دبلیو، پورشه و دیگر خودروهای لوکس است که بدون نگرانی از خروج ارز، وارد کشور می‌شوند. با این وجود مسلم این که واردات هریک از برندها و خودروها در دستان یکی از مافیاهای اقتصادی قرار دارد و با فروش این خودروها به چندبرابر هزینه، خود را فربه‌تر می‌کنند.

آگهی فروش پورشه صفر کیلومتر به هزینه ۷۰۰ میلیون تومان

با اینحال جدید‌ترین مسافر از راه رسیده خانواده خودروهای لوکس، مرسدس بنز S۵۶۰ است که آگهی فروش آن با هزینه باورنکردنی ۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان در یکی از سایت‌های پذیرش آگهی، به فروش قرار داده شده است.

http://automan.ir/wp-content/uploads/2017/09/9150__0.jpg

 

 

صرف نظر از اینکه این ماشین گران قیمت نمونه ۲۰۱۸ به توجه به ممنوعیت واردات، به چه نحو به کشور رسیده است و فارغ از اینکه قانون های کشور به چه نحو از جانب عده‌ای ویژه دور زده می‌شود، نکته قابل توجه ادامه آگهی این بنز ۵ میلیارد و خرده‌ای (که خرده آن برابر با هزینه ۱۵ پراید است!) برای ترخیص و شماره‌گذاری دیگر خودروهایی از این دست با حجم موتور بالا نیز تبلیغ کرده است که در نوع خود قابل توجه و پیگیری است.

 

همزمان با اینکه چند روز قبل، بانک مرکزی عرضه ارز مسافرتی ۲۰۰ دلاری (به ازای هر مسافر) را بدلیل مشکلات ارزی و جلوگیری از خروج ارز از کشور متوقف کرد، مسوولان کشور در قسمت‌های مختلف ذیربط باید پاسخگو باشند که به چه نحو میلیون‌ها دلار ارز کشور در اوضاع رکود اقتصادی، بابت واردات خودروهای لوکس برای عده‌ای ویژه آن هم طرق غیرقانونی از کشور خارج می‌شود؟  و اگر غیرقانونی وارد می‌شوند، چگونه موفق به ترخیص و شماره‌گذاری شده‌اند؟

منبع

دسته‌بندی‌ها: قیمت خودرو