نیسان جوک بخریم یا چری تیگو ۷؟کدام یک خوب است ؟

کدومو بخرم؟

نیسان جوک بخرم یا چری تیگو ۷؟

برای افراد زیادی از استفاده کنندگان مارکت خودرو، انتخاب بین خودروهای موجود در یک رده هزینه ای، کار سختی به ذهن خطور میکند. از همین رو پایگاه خبری”خودرو نویس” در این بخش، هر هفته ۲ خودرو که در یک رده هزینه ای قرار دارند را از منظر ویژگیهای تکنیکی، قابلیت ها رفاهی، دیزاین،هزینه و مارکت دست دوم مقایسه می‌کند.

 در در هفته جاری، خودروهای نیسان جوک اسکای پک و چری تیگو ۷ را برای مقایسه در نظر گرفتیم که پیشتر خصوصیت های هرکدام را به طرز مختصر شرح می‌دهیم.

ویژگیهای تکنیکی

http://automan.ir/wp-content/uploads/2017/11/10970__0.jpg

چری تیگو۷، بروزترین کالا چری است که هم اینک مدل برتر کراس‌اوورهای این برند شمرده می‌شود. این خودرو از یک پیشرانه ۱۴۹۸‌ سی‌سی تجهیز به سیستم توربوشارژ سود می‌برد. این پیشرانه قادر به تولید حداکثر قدرت ۱۴۷ اسب‌بخار در دور ۵۵۰۰ و حداکثر گریز از مرکز ۲۱۰ نیو‌تن‌متر در دور ۱۷۵۰ تا ۴۰۰۰ است. این قدرت و گریز از مرکز به وسیله یک جعبه دنده ۶ سرعته دوکلاچه با توانایی تعویض دستی به محور جلوی این خودرو منتقل می‌شود. با این مشخصات تیگو۷ در مدت ۱۰.۹ ثانیه سرعت خود را از حالت سکون به فاصله ۱۰۰ کیلومتر در ساعت رسانده و توانایی دارد به حداکثر سرعت ۱۸۵ کیلومتر در ساعت دست یابد. تیگو۷ با استاندارد آلایندگی یورو۵، در هر ۱۰۰ کیلومتر سیکل ترکیبی تنها ۶.۵ لیتر بنزین مصرف می‌کند.

http://automan.ir/wp-content/uploads/2017/11/10970__1.jpg

نیسان جوک اسکای‌پک، از یک پیشرانه ۱۵۹۸سی‌سی تنفس طبیعی سود می‌برد. این پیشرانه توانایی دارد تا بیشینه قدرت ۱۱۷ اسب‌بخار را در دور ۶۰۰۰ و بیشینه گریز از مرکز ۱۵۸ نیوتن‌متر را در دور ۴۰۰۰ تولید کند. این قدرت و گریز از مرکز به وسیله یک جعبه دنده اتوماتیک CVT با توانایی تعویض دستی به محور جلوی این خودرو منتقل می‌شود. با این مشخصات این خودرو در لحظه ۱۱.۵ ثانیه سرعت خود را از حالت سکون به فاصله ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت رسانده و بالاخره توانایی دارد تا به حداکثر سرعت ۱۷۱ کیلومتر بر ساعت دست یابد. نیسان جوک با دارابودن استاندارد آلایندگی یورو۵، در هر ۱۰۰ کیلومتر سیکل ترکیبی ۶ لیتر بنزین مصرف می‌کند.

در قسمت ویژگیهای تکنیکی، چری تیگو۷، از پیشرانه قدرتمندتری سود می‌برد که این مسئله باعث شده تا در شتابگیری ابتدایی و ثانویه اجرای مناسب تری از خود نشان دهد. سیستم توربوشارژ استفاده شده در پیشرانه تیگو۷، تولید کمپانی هانیوال آمریکا است که دلیل شده پیشرانه تولیدات چری قابل اعتمادتر از سابق باشد.

بررسی قابلیت ها رفاهی و دیزاین

http://automan.ir/wp-content/uploads/2017/11/10970__2.jpg

تیگو۷، مدل برتر حال حاضر چری است و این خودرو هم اینک لوکس‌ترین خودروی برند چری است. تیگو۷ حاوی قابلیت ها ایمنی مانند شش کیسه ایمنی هوا برای راننده، سرنشین، جانبی و پرده‌ای بهمراه سیستم ترمز ضد قفل و توزیع الکترونیکی نیروی ترمز و سیستم کنترل استقامت است. چری برای این کراس‌اوور ابزارهای رفاهی مناسبی مانند نمایشگر لمسی سیستم مالتی مدیا با ورودی درگاه USB و بلوتوث بهمراه شش بلندگو، سانروف برقی پانورامیک، دوربین دید ۳۶۰ درجه، حسگر پارک عقب و جلو، دوربین دنده عقب، حسگر نور، فرمان برقی، کروز کنترل، گرمکن صندلی‌های جلو، سیستم ورود بدون کلید و استارت دکمه‌ای، سیستم تهویه مطبوع دوگانه، حالت رانندگی eco mode و سیستم کنترل فشار باد تایر را تعبیه کرده است.

http://automan.ir/wp-content/uploads/2017/11/10970__3.jpg

تیپ اسکای پک نیسان جوک، در حقیقت نمونه پایه این خودرو شمرده می‌شود. ولی باید گفت نیسان این نمونه را با قابلیت ها کاملی به مارکت ارائه می‌کند. نیسان جوک اسکای پک حاوی قابلیت ها ایمنی مانند شش کیسه ایمنی هوا(راننده، سرنشین، جانبی و پرده‌ای)، سیستم ترمز ضد قفل و توزیع الکترونیکی نیروی ترمز، سیستم کنترل استقامت، سیستم کنترل دینامیکی نیسان و سیستم ترمز کمکی BAS است. به علاوه از طرف دیگر نیسان برای این نمونه قابلیت ها رفاهی مانند نمایشگر لمسی چند منظوره با توانایی نمایش مرکز ثقل لحظه‌ای خودرو، دوربین دنده عقب، سیستم صوتی و تصویری با درگاه USB، AUX و بلوتوث، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، کروز کنترل و محدود کننده سرعت، سقف پانورامیک، چراغ‌های روشنایی در روز، آینه‌های جانبی برقی، سیستم تنظیم ارتفاع نور چراغ‌های جلو و چراغ بدرقه را پیش بینی کرده است.

هر دو خودرو از قابلیت ها ایمنی و رفاهی قابل قبولی برخوردارند، با این وجود تیگو۷ با دارا بودن دوربین دید ۳۶۰ درجه، گرمکن صندلی‌های ردیف جلو و سیستم تهویه مطبوع دوگانه، کابین لوکس‌تری به نسبت نیسان جوک اسکای پک دارد.

سخن آخر

نیسان جوک به دلیل سابقه حضور قبلی در جاهای آزاد، خودروی مشهور‌تر و پرطرفدار‌تری درمقایسه با چری تیگو۷ است و به دلیل یدک کشیدن برند نیسان، از دید خریداران وسیله نقلیه ای قابل اعتمادتر است. با این وجود چری تیگو۷، به دلیل بزرگتر بودن ابعادش، محیط داخل کابین و بار جادارتر و راحت‌تری درمقایسه با نیسان دارد و قابلیت ها رفاهی آن در مقایسه با جوک اسکای پک کمی بیشتر است. به علاوه از طرف دیگر تیگو۷، از پیشرانه‌‌‌ای قوی‌تر در مقایسه با جوک دارا است. تنها نقطه ضعف این خودرو در مقایسه با جوک، مارکت خرید و فروش ضعیف دست دوم آن و هزینه به نسبت بالای آن است.

هزینه روز

نمونه خودرو

هزینه ( در لحظه نگارش)

نیسان جوک اسکای پک

۱۴۲.۰۰۰.۰۰۰ تومان

چری تیگو ۷

۱۲۷.۰۰۰.۰۰۰ تومان

منبع

دسته‌بندی‌ها: مقایسه خودرو