نکاتی در زمان نصب ایمن صندلی کودک

آموزش نصب صندلی ماشین کودک

تکنولوژی Cosy-Youngsters: راه حل نیسان برای ایمنی کودکان

نگهداری از ارزشمندترین محموله ما

پدران و مادران می‌دانند که یافتن یک سیستم محافظ کودک (CRS) خوب برای خودرو، یکی از مهمترین گام‌ها برای حفظ ایمنی کودکان در جاده‌هاست. ما در نیسان در بیشتر مواقع امنیت سرنشینان را نخستین و مهمترین اولویت خود دانسته‌ایم. بدین جهت در سال ۲۰۰۲ ما برنامه Cosy-Youngsters (کودکان امن و امان) را شروع کردیم. این برنامه برای نخستین بار در صنعت خودرو اجرا شد و به رانندگان نیسان در یافتن اساسی ترین صندلی محافظ کودک کمک کرد.

«نیسان به ایمنی سرنشینان متعهد است. به ویژه ایمنی کودکان که ارزشمند‌ترین محموله در خودروهای ما هستند. ما برنامه Cosy-Youngsters را شروع کردیم تا به مشتریانمان در خرید و نصب بهترین صندلی محافظ کودک کمک کنیم و در این مسیر، به طرز کامل از استانداردهای NHTS تبعیت می‌کنیم.»

باب یاکوشی، مدیر ایمنی کالا در نیسان آمریکای شمالی

برنامه CRS خودرو

مهندسان ایمنی نیسان که حاوی گواهینامه ایمنی سرنشین کودک در خودرو نیز هستند، هزاران ساعت لحظه صرف ارزیابی سیستم‌های مختلف ایمنی کودک کرده‌اند؛ آن‌ها انواع CRS، شامل رو به جلو، رو به عقب و بوستر (صندلی کودکان بزرگ جثه) را با رعایت استاندارد در خودروهای ما نصب کردند.

در سال ۲۰۱۱ نیسان هم کاری برنامه‌ریزی‌شده خود در برنامه متناسب‌سازی خودرو و CRS را مطرح کرد. این برنامه به وسیله سازمان ملی امنیت ترافیک بزرگراه‌ها (NHTSA) به خودروسازان توصیه شده بود. این برنامه که مشابهت فراوانی با برنامه Cosy-Youngsters نیسان داشت، به خریداران یاری مینماید تا یک صندلی محافظ خوب برای خودرو و کودک خود انتخاب کنند.

نکات عمومی برای نصب صندلی کودک

نیسان صندلی کودک-04

 1. بهره برداری از یک روکش صندلی ضدلغزندگی می‌تواند صندلی کودک را بهتر روی صندلی خودرو نگه دارد. خصوصا اگر سطح صندلی عقب از نوع‌های لغزنده مانند چرم است، حتما از روکشی با لغزندگی کمتر استفاده کنید. اگر وقت کافی برای تعویض روکش صندلی ندارید، میتوانید از یک لایه ترمز فرش یا روکش لاستیکی کابینت استفاده کنید.
 2. برای صندلی‌های رو به عقب، میتوانید برای بهتر قرار گرفتن صندلی، از حوله لوله‌شده استفاده کنید. به علاوه از طرف دیگر لوله‌های فومی که تحت نام اسباب‌بازی استخر به فروش می‌رسد، می‌تواند برای فیت کردن صندلی خوب باشد. لوله‌ها را به طول حدودا ۳۰ سانتی‌متر ببرید و پایین صندلی کودک قرار دهید.
 3. برای نصب محکم یک صندلی کودک، خوب است یک نفر به شما کمک کند. یک نفر صندلی کودک را روی بالشتک‌های صندلی عقب فشار دهد و یک نفر کمربند ایمنی را دور صندلی بکشد تا هیچ لقی وجود نداشته باشد.
 4. اطمینان حاصل کنید که کمربند پیچ و تاب نخورده است و قلاب به خوبی در جای خود قرار گرفته است. کمربند یا قلاب تاب ‌خورده می‌تواند استحکام قرارگیری صندلی را کاهش دهد.
 5. مراقب باشید که در لحظه فشردن صندلی کودک به صندلی عقب، توری کمربند ایمنی را نیز همزمان نفشارید. تحت این شرایط، کمربند ایمنی به خوبی سفت نمی‌شود.
 6. اگر پشتی صندلی عقب خودرو قابل تنظیم است (معمولا در خودروهای شاسی‌بلند این‌گونه است) خوب است اول پشتی صندلی عقب را کمی بخوابانید، صندلی کودک را نصب کنید و سپس پشتی صندلی را صاف کنید. از این حیث، صندلی کودک محکم‌تر در جای خود قرار می‌گیرد.
 7. کمربند را به روش چند مرحله‌ای دور صندلی کودک سفت کنید. ابتدا قسمت پایین کمربند را بکشید و سپس اضافه کابل را به سوی قسمت بالای کمربند هدایت کنید.
 8. اگر صندلی عقب خودرو حاوی زیرسری است و حضور آن دلیل قرارگیری نامناسب صندلی کودک می‌شود، به دفترچه راهنمای خودرویتان مراجعه کرده و در صورت نیاز، زیرسری را حذف کنید.
 9. به ویژه برای نصب صندلی‌ برای کودکان بزرگ‌جثه، خوب است یا زیرسری صندلی را به سوی عقب بکشید یا به طرز کل آن را بردارید.
 10. صندلی‌های تازه خود حاوی قلاب و کمربند هستند. برای نصب این صندلی‌ها الزامی به بهره برداری از کمربند ایمنی خودرو ندارید. برای نصب این صندلی‌ها به دفترچه راهنمای صندلی و خودرو مراجعه کنید.
 11. وقتی نصب صندلی تکمیل شد، باید صندلی را در جای خود تکان دهید تا از نصب درست آن اطمینان حاصل کنید. اگر صندلی بیشتر از ۳ سانتی‌متر در جای خود جابجا می‌شود، باید کمربندهای صندلی را سفت‌تر کنید. اگر بعد از چند تلاش برای سفت کردن، باز هم صندلی در جای خود تکان می‌خورد، خوب است صندلی را جای دیگری قرار دهید.

نکاتی در نصب ایمن صندلی کودک

نیسان-صندلی کودک-01

صندلی رو به عقب (برای نوزادان): کودکان پایین ۱ سال باید در بیشتر مواقع در صندلی‌های رو به عقب قرار گیرند. تا وقتی که وزن و قد کودک به حداکثر میزان مجاز در این صندلی‌ها برسد، می بایست از صندلی رو به عقب استفاده شود. تا وقتی که امکان دارد، از صندلی رو به جلو استفاده نکنید.

 

نیسان-صندلی کودک-02

 

صندلی رو به جلو (کودکان بالای یک سال): از نو تا وقتی که وزن و قد کودک در سطح مجاز این صندلی‌ها قرار دارد، می بایست از صندلی‌های رو به جلو با کمربند ویژه استفاده شود. تا وقتی که وزن و قد کودک اجازه می‌دهد، از همین صندلی‌ها استفاده کنید.

 

نیسان-صندلی کودک-03

 

صندلی بوستر (کودکان بزرگ‌جثه): وقتی جثه کودک از حدود مجاز صندلی‌های پیشین عبور کرد، خوب است از صندلی بوستر استفاده کنید تا کمربند ایمنی به خوبی بدن کودک را در بر گیرد. وقتی کودک به قدری افزایش کرد که دیگر کمربند ایمنی از اطراف گردن ایشان عبور نکند، میتوانید صندلی بوستر را کنار قرار داده و کودک را روی صندلی خودرو بنشانید.

منبع

دسته‌بندی‌ها: دانستنی های خودرو