اولین جانباخته تصادف در ایران چه کسی بود؟+ تصویر

ایشان که رهبر گروه و جزء مریدان صفا علی ظهیرالدوله بود، تحولی در موسیقی ایرانی شروع کرد. کنسرت‌های ایشان در گراندهتل بسیار مشهور بود با اینحال آنچه ایشان را از همه مشهور‌تر کرده بود، آن بود که عواید حاصل از کنسرت‌هایش را وقف مردم مصیبت‌زده و ایتام می‌کرد. ایشان در دوم آذر سال ۱۳۰۵ برای عزیمت به خانه‌اش، درشکه‌ای را کرایه کرد.درشکه در شرایطی که از خیابان امیریه به سوی شمال می‌پیچید با ماشینی از نوع فورد که از جهت مخالف می‌آمد، تصادف کرد. دلیل تصادف، بیشتر به ناشی‌بودن راننده نسبت داده شد. بر اثر این سانحه، اسب‌های درشکه درجا تلف شدند و درویش‌خان به بیمارستان نظمیه تهران برده شد و به ‌دلیل ضربه مغزی پنج روز بعد در ۵۴ سالگی فوت کرد.

روزنامه «معلومات» فردای مرگ درویش‌خان با تیتر «تارمرد» دوستداران موسیقی در تهران را عزادار کرد. پیکر ایشان در گورستان ظهیرالدوله به خاک سپرده شد.

هیچ سندی مبنی‌بر مقصرشناختن درشکه یا اتومبیل نیز پیدا نشد و اینکه بر سر راننده درشکه و اتومبیل چه بلایی آمد نیز از ابهاماتی است که بی‌جواب باقی مانده است.از دیگر تصادفات مهم و ابتدایی تهران مجددا در سال ۱۳۰۵ رخ داد و آن تصادف وزیر پست و تلگراف وقت بود. خودرو در خیابان سرچشمه با تیر چراغ‌برق تصادف کرد و به دلیل محکم‌بودن اتومبیل‌های آن وقت به وزیر و راننده‌اش آسیبی وارد نکرد با اینحال به‌ دلیل شدت تصادف، اتومبیل از حرکت باز ایستاد و خبر این تصادف صدر خبرها و جراید آن وقت شد./ وقایع اتفاقیه

منبع

دسته‌بندی‌ها: دانستنی های خودرو

برچسب‌ها: ,,,,,,