نحوه برطرف نمودن یخ زدگی شیشه خودرو

در فصل زمستان برای جلوگیری از انباشتگی برف بر روی شیشه جلوی اتومبیل، ضروری است که یخ شیشه را از بین ببریم . این کار را میتوانید با بهره برداری از یک کارت اعتباری، اسپری ضد یخ و یا آب گرم انجام دهید . امکان دارد ساکنین ایالتهای شمالی ۶ ماه از سال را با آب و هوای بسیار سرد و یخبندان مواجه باشند . دمای هوا تا حد فراوانی نزول نموده و اصطلاحا تا استخوان نفوذ میکند . این سردی هوا میتواند باعث سختی های ویژه ای در خودروی شما شود مخصوصا اگر آن را در محیط باز بیرون پارک کرده باشید . این امکان می باشد که در روشن کردن و اجرا اتومبیل با سخت مواجه شوید و یا حتی با داشتن بهترین لاستیکهای چهارفصل به سختی قادر باشید از لغزش خودرو بر روی برف و یخ جلوگیری کنید . با اینکه ایالتهای جنوبی و ساحلی به ندرت با دمای هوای پایین صفر مواجه میشوند با این وجود در اکثر جاهای باید آمادگی برای جلوگیری از یخبندان در طول شب داشته باشیم . هر موقع که دمای هوا به نقطه انجماد برسد امکان دارد به زمان بیدار شدن در صبح با صحنه وجود یخ بر روی شیشه جلوی اتومبیل مواجه شوید . تمیز کردن یخ روی شیشه کار پرزحمت، لحظه بر و ناخوشایندی است . امکان دارد نوک انگشتان شما از شدت سرما بی حس شود، یا در خودروی خود ابزار خوب برای یخبندان ناگهانی نداشته باشید . با اینحال در این مواقع ضروری است که از خودروی خود استفاده نموده و خود را به مقصد برسانید، از این جهت باید در جستجوی راهی برای زدودن یخ از شیشه اتومبیل خود باشید .

شیوه ۱: یخ را با بهره برداری از یک کارت اعتباری از روی شیشه بخراشید

اگر ابزارهای ضروری در خودروی خود ندارید و هنوز برای زمستان تکمیل نشده اید، تمیز کردن حتی لایه نازکی از یخ نیز میتواند دشوار باشد . در چنین مواقعی میتوانید یخ شیشه را با بهره برداری از چیزی که در جیب دارید تمیز کنید: کارت اعتباری

لوازم لازم:

گام ۱: موتور ماشین را روشن کنید . موتور را در حال روشن باقی بگذارید تا محیط داخل اتومبیل گرم شود . با این کار نه فقط از شدت سرمای داخل اتومبیل کاسته میشود و میتوانید به سادگی رانندگی کنید حتی با روشن کردن بخاری و قرار دادن آن بر روی حالت یخ زدایی، یخ روی شیشه اندکی نرمتر خواهد شد .

گام ۲: یخ را با بهره برداری از یک کارت بانکی بلا استفاده یا کارتی که کمتر از آن استفاده میکنید، از روی شیشه بخراشید . این امکان می باشد که به زمان تمیز کردن یخ، کارت بانکی شما بشکند، لذا از کارتهای ضروری خود استفاده ننمایید .  کارت بانکی را با زاویه تقریبی ۳۰ درجه بر روی شیشه قرار دهید . با فشار دادن انگشت شست اندکی خمیدگی در طول کارت بوجود بیاورید . با این کار سختی کار بیشتر شده و از احتمال شکسته شدن کارت کاسته خواهد شد .  با ضربات کوچک و حرکتهای کوتاه قسمت دید مقابل راننده را تمیز کنید . سعی کنید این کار را از قسمت پایین شیشه به سوی بالای آن شروع کنید چون گرم کن شیشه ابتدا قسمتهای پایینی شیشه را گرم میکند لذا در این بخش یخ نرم تر خواهد بود .

نکته: اگر دستکش ندارید دست خود را با بهره برداری از یک جوراب کهنه بپوشانید . تکه های یخ جدا شده از شیشه قادر اند باعث آزار پوست برهنه شوند .

نحوه برطرف نمودن یخ زدگی شیشه خودور

شیوه ۲: بهره برداری از اسپری یخ زدایی

با به کار بردن یک اسپری ضد یخ میتوانید به سرعت لایه نازک یخ را آب کنید و یا در صورت ضخیم بودن یخ، آن را کمی نرمتر کنید . میتوانید اسپری یخ زدایی را به روش خرید اینترنتی تهیه کنید یا اینکه این مایع را خود در منزل تکمیل نمایید . برای این کار سه واحد سرکه را با یک واحد آب مخلوط کرده و در یک بطری اسپری دار بریزید . شیوه دیگر این است که به یک بطری الکل ضد عفونی سه قطره مایع ظرفشویی اضافه کرده و در یک بطری اسپری دار بریزید .

لوازم لازم:

  • اسپری یخ زدایی
  • جاروی برف روبی

گام ۱: ماشین را روشن کنید . شیشه گرم کن خودرو را روشن کنید تا اسپری یخزدایی سریعتر رفتار کند .

گام ۲: اسپری یخ زدایی را بر روی شیشه بپاشید . این مایع هم بر روی لایه های نازک و هم لایه های ضخیم یخ کارساز است . اگر لایه یخ ضخیم باشد و یا با لایه ای از برف پوشیده شده باشد، با دست چند خط از بالا به پایین شیشه باز کنید و سپس اسپری را به سطحی که بطور کلی یخ است، بپاشید .

گام ۳: ۱۵ الی ۳۰ ثانیه صبر کنید . به تدریج برف نرم میشود که این کار در مدت لحظه کوتاهی صورت میپذیرد .

گام ۴: شیشه را به طرز کامل تمیز کنید با بهره برداری از دست خود (که دستکش دارد) یا با بهره برداری از یک جاروی برف روبی در صورت سنگین بودن برف و یا از روش روشن کردن برف پاک کن خودرو در صورت نازک بودن یخ، شیشه را تمیز کنید . یخ نرم شده به سادگی از روی سطح شیشه زدوده خواهد شد .

طرز تهیه محلول خانگی : یک لیوان آب و دو قاشق غذاخوری مایع ظرف شویی را با یک لیتر الکل مخلوط کنید; این مایع حتی در سرمای منفی۳۰درجه هم یخ نمی زند.

نحوه برطرف نمودن یخ زدگی شیشه خودور

شیوه ۳: ریختن آب گرم بر روی شیشه

آب گرم میتواند به سادگی یخ را آب کرده و از روی شیشه خودرو بزداید . تنها چیزی که ضروری دارید یک سطل به ظرفیت حداقل یک گالون است که می بایست از آب گرم پر شود . با این وجود دقت کنید که آب داغ یا آب جوش به دلیل ایجاد انبساط ناگهانی میتواند باعث ترک خوردگی شیشه شود .

گام ۱: سطل را از آب گرم پر کنید . آب باید در حدی گرم باشد که قادر باشید دست خود را به سادگی و بدون احساس سوزش در آن فرو برید .

گام ۲: آب را بر روی سطح شیشه یخ زده بریزید . اصولا باید آب را از بالای شیشه به سوی پایین بریزید . با پایین آمدن آب گرم در سطح شیشه به تدریج یخ نرم و ذوب میشود . خواهید دید که ظاهر یخ از حالت سخت و رنگ سفید به حالت نرم و بی رنگ (شیشه ای) تغییر می یابد .

گام ۳: شیشه را تمیز کنید . اگر یخ به طرز کامل آب نشده باشد، حرکت سریع برف پاک کن خودرو و یا حرکت دست پوشیده شده با دستکش، به سادگی یخ را از روی شیشه پاک خواهد نمود .

شیوه ۴: از بین بردن یخ از قسمت داخل اتومبیل

  • کارت بانکی
  • پارچه نخ مصنوعی ریزبافت

گاهی اوقات به دلیل وجود رطوبت داخل خودرو، قسمت داخلی شیشه دچار یخ زدگی میشود . از بین بردن این یخ اندکی ساده نیست با این وجود سعی کنید هرگز از ابزار خراشنده برای تمیز کردن شیشه استفاده نکنید چون امکان دارد خراشیدگی برای در بیشتر مواقع بر روی شیشه باقی مانده و دید راننده را مختل کند .

گام ۱: از شیوه کارت اعتباری برای زدودن یخ استفاده کنید . تنها سخت موجود تحت این شرایط این است که تکه های یخ بر روی خودرو خواهند ریخت .

گام ۲: از اسپری یخ زدایی بر روی سطح داخلی شیشه استفاده کنید . ضروری است یک پارچه نخ مصنوعی ریزبافت داشته باشید تا از ریخت و پاش در داخل ماشین جلوگیری شود . مایع یخ زادیی را بر روی پارچه اسپری کنید . در صورتی که بر روی مایع علامت سمی (poisonous) زده شده است، از استنشاق آن دوری کنید . قبل از تبخیر مایع، پارچه را بر روی سطح داخلی شیشه بکشید . با این کار یخ نرم شده و بر روی پارچه خواهد چسبید .  هر راهی را که برای یخ زدایی انتخاب کنید ضروری است که این کار را قبل از اقدام به رانندگی انجام دهید . بهره برداری از وسایل نقلیه با دید محدود مشمول جریمه رانندگی بوده و به علاوه از طرف دیگر میتواند باعث بروز تصادف گردد .

منبع

دسته‌بندی‌ها: دانستنی های خودرو