مقایسه هزینه چینی‌های مارکت ایران با هزینه آنها در سرزمین مادری

مقایسه هزینه چینی‌های مارکت ایران با هزینه آنها در سرزمین مادری

خودروهای چینی این ایام در حال فتح مارکت خودروی ایران هستند و هر روز هم بر تنوعشان اضافه می‌شود. این خودروها با این وجود در بازارهای جهانی به ارزان بودن مشهورند، با اینحال به ذهن خطور میکند خریداران ایرانی بیش از مبلغ حقیقی این خودروها را می‌پردازند، چراکه بررسی هزینه آنها در مارکت چین و ایران نشان می‌دهد هزینه‌ها در مارکت ایران به‌وضوح بالاتر از مبلغی است که چینی‌ها می‌پردازند. برای این منظور در این شماره هزینه چهار نمونه از این خودروها را با هزینه شبیه به آنها در مارکت چین مقایسه کرده‌ایم. در نظر داشته باشید مبنای هزینه یوان در این نوشته هزینه مارکت آزاد آن برابر با ۵۸۰ تومان به ازای هر یوان است. مضاف بر اینکه هزینه ای که برای خودروها مقرر کرده شده است هزینه فروش نهایی به خریداران در مارکت چین است و طبیعی است کمپانی‌های تولیدکننده ایرانی برای ورود قطعات این خودروها هزینه بسیار کمتری می‌پردازند، ضمن آنکه نرخ محاسبه هزینه ارز برای آنها پایین‌تر از نرخ مارکت آزاد است.

جک J5

این خودروی سدان را می‌توان اولین کالا موفق JAC در مارکت ایران دانست. دیزاین ظاهری خوب این خودرو بهمراه آپشن‌های قابل قبولش آن را به یکی از سدان‌های پرطرفدار چینی در مارکت خودروی کشور مبدل کرده است، ضمن آنکه در نمونه‌های اتوماتیک، از موتور ۱.۸ لیتری ۱۴۰ اسب‌بخاری و گیربکس چهار سرعته سود می‌برد که بالاتر از نمونه‌های دنده دستی با موتور ۱.۵ لیتری است. در مارکت چین نیز این خودرو با همین موتورها ارائه می‌شود با این وجود تنوع تیپ‌های بیشتری دارد. خریداران ایرانی برای خرید جک J5 در نمونه‌های اتوماتیک باید مبلغی تقریبا ۶۳ میلیون تومان بپردازند و در چنین شرایطی ست که که هزینه این خودرو در مارکت چین در بالاترین رده ۸۶.۸۰۰ یوان برابر با ۵۰ میلیون تومان است.

چری تیگو ۵

نتیجه تصویری برای چری تیگو 5 ایران جیب

کمپانی چری جزو اولین برندهای چینی وارد شده به مارکت ایران بود و پیش از هرچیز با نمونه کوچک MVM110 موفق شد پای خود را در مارکت ایران باز کند. چری تیگو ۵ حاصل تلاش‌های این کمپانی برای ارائه تولیدات لوکس‌تر از طیف عادی تولیدات چری است که نمونه دیگر آن را در آریزو ۵ هم می‌بینیم. این خودرو در مارکت چین با موتور ۲ لیتری ارائه می‌شود و در ایران نیز با همین موتور به مارکت ارائه شده است. نمونه‌های ارائه شده در مارکت ایران از گیربکس CVT سود می‌برند. خریداران ایرانی برای خرید این خودرو باید مبلغی تقریبا ۱۰۰ میلیون تومان بپردازند و در چنین شرایطی ست که که هزینه بالاترین نمونه این خودرو با تمام آپشن‌های قابل نصب در مارکت چین ۱۵۰.۹۰۰ یوان برابر با ۸۷ میلیون تومان است.

BYD S6

نتیجه تصویری برای BYD S6 ایران جیب

این خودرو که کمتر از یک سال از ورود آن به مارکت ایران می‌گذرد، اولین تلاش کمپانی BYD چین برای ورود به مارکت شاسی‌بلند‌ها است. با الهام از دیزاین و شاسی لکسوس RX، این خودرو توانسته در مارکت چین رکورد درستی را از خود به ‌جای بگذارد که این مسأله بیش از هر چیز به دلیل هزینه خوب آن است. این خودرو در چین با دو موتور ۲ و ۲.۴ لیتری و گیربکس‌های دستی و اتوماتیک به مارکت ارائه می‌شود که نمونه وارد شده در مارکت ایران ۲.۴ لیتری و با گیربکس اتوماتیک دو کلاچه و با سطح کامل قابلیت ها رفاهی است. خریداران ایرانی برای خرید این خودرو باید ۹۸.۷ میلیون تومان پرداخت کنند و در چنین شرایطی ست که که در مارکت چین، بالاترین نمونه این خودرو (که برخی از قابلیت ها آن بیش از نمونه ایرانی است) با هزینه ۱۲۳.۹۰۰ یوان به فروش می‌رسد که رقمی برابر با ۷۱.۸ میلیون تومان است. نمونه پایین‌تر این خودرو که بازهم از موتور ۲.۴ لیتری و گیربکس اتوماتیک سود می‌برد در مارکت چین هزینه ای تقریبا ۵۰ میلیون تومان دارد.

بسترن  B50

ij4lkt4udxj87yn880a.jpg

کمپانی بسترن، این خودرو را با توجه به شاسی و قوای محرکه مزدا تولید کرده است و به اشتراک خودروهای چینی مارکت ایران یکی از خوش‌ترکیب‌ترین خودروها است، ضمن آنکه سود‌گیری از برنامه شاسی مزدا دلیل شده کیفیت سواری مناسبی هم داشته باشد. این خودرو پیش از هرچیز با موتور ۱.۶ لیتری وارد مارکت ایران شد، با اینحال خیلی زود کمپانی ارائه‌کننده آن را با نمونه ۱.۸ لیتری جانشین کرد و هم اینک بسترن B50 با موتور ۱.۸ لیتری و گیربکس اتوماتیک به مارکت خودروی کشورمان ارائه می‌شود. خریداران ایرانی برای خرید این خودرو باید مبلغی تقریبا ۷۷ میلیون تومان پرداخت کنند. در چین با این وجود این خودرو تنوع نمونه بالاتری دارد که در بالاترین نمونه با تمامی آپشن‌ها هزینه آن به ۱۲۲.۸۰۰ یوان برابر با ۷۱ میلیون تومان می‌رسد، با اینحال تیپ Luxurious  این خودرو که قابلیت ها آن به نمونه‌های ایرانی نزدیک‌تر است با هزینه ۱۱۰.۸۰۰ یوان به فروش می‌رسد که برابر با ۶۴ میلیون تومان است.

منبع

دسته‌بندی‌ها: قیمت خودرو

برچسب‌ها: ,,,,,,,,,