مقایسه سمند ال ایکس با دنا ،سمند خوب است یا دنا؟

عده ای خودرو ها هستند که با اینکه از تولید آن ها مدت لحظه بسیار فراوانی می گذرد با این وجود هنوز توانسته اند خود را در لیست خودرو های پرطرفدار مارکت نگه دارند و عده ای اوقات با عده ای از خودرو های جدید تولید نیز به رقابت بپردازند. حال ما امروز میخواهیم دو کالا کمپانی ایران خودرو یکی قدیمی و یکی تازه را مورد برسی قرار دهیم. دو وسیله نقلیه ای که خریداران ویژه خود را کسب نمونده اند و مورد استقبال قرار گرفته اند دو خودرو دنا و یکی از پرفروش ترین تیپ های سمند یعنی سمند LX  که پیشتر به نقد و بررسی این دو خودرو می پردازیم.

جدول مقایسه دو خودرو دنا و سمند

مشخصات / نمونه دنا سمند LX
نوع موتور ۴ سیلندر – EF7   ۴ سیلندر -XU7
حجم موتور  ۱۶۴۶ سی سی   ۱۷۶۱ سی سی
قدرت موتور ۱۱۵ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه  ۱۰۰ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه
جعبه دنده  ۵  دنده دستی   ۵  دنده دستی
تعداد سوپاپ ۱۶  ۸
حداکثر سرعت  ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت   ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت
شتاب ۰ تا ۱۰۰  ۱۲.۳ ثانیه  ۱۴.۵ ثانیه
وزن ۱۲۵۸ کیلوگرم  ۱۲۲۰ کیلوگرم
فاصله بین دو محور  ۲۶۷۱ میلیمتر  ۲۶۷۱ میلی متر
ابعاد و نوع لاستیک های عقب و جلو  R15  R15
ابعاد ( طول، عرض ، ارتفاع)  ۴۵۵۹*۱۷۲۰*۱۴۶۰   ۴۵۰۲*۱۹۰۳*۱۴۶۰
مصرف سوخت شهری     -Lit/100km      -Lit/100km
مصرف سوخت جاده ای     ۵.۸Lit/100km      ۶.۸Lit/100km
مصرف سوخت ترکیبی     ۸.۱Lit/100km     ۸.۷Lit/100km
استاندارد آلایندگی   Euro four  Euro ۴
حجم باک  ۶۰ لیتر  ۶۶ لیتر

نظر صاحبنظران ما:
برای مورد بررسی قرار دادن هر خودرو چندین عامل مد نظر قرار میگیرد یکی از اصلی ترین این عوامل معلومات فنی خودرو می باشد و ما نیز این گزینه مهم را مورد بررسی قراردادیم و به این نتیجه رسیدیم که با استناد به اینکه دنا کالا جدیدتری درمقایسه با کالا قدیمی تر ایران خودرو  است توانسته نمایش بهتری از خود نشان بدهد و غیر از این هم نباید باشد چرا که دنا تحت نام فیس لیفت سمند ساخته شده و با شرایطی که در جدول بالا مشاهده میکنید  معلومات فنی موتور دنا از سمند در سطح بالاتری قرار دارد و اگر خودرو مد نظر شما باید موتور و معلومات فنی بهتری داشته باشد گزینه صحیح برای انتخاب شما دنا می باشد.
نمونه دیگری از موارد مهم مقایسه خودرو ها استاندارد آلایندگی و سوخت تولیدات می باشد که در مقایسه ای که انجام شد بین سمند و دنا این نتیجه حاصل گریدید که خودرو دنا سوخت بهتری درمقایسه با سمند دارد و میزان سوخت کمتری درمقایسه با سمند در آزمایشات از خود ثبت کرد.
در قسمت ابزارهای و قابلیت ها معمولا خودرو هایی که اخیرا تولید و روانه مارکت شده اند نمایش پذیرفتنی تری توانسته اند از خود نشان دهد و در این مقایسه ما نیز این موضوع به روشنی واضح است و سمند به دلیل تولید قدیمی تر آپشن هایی که دنا دارد را ندارد و دنا با آپشن های تعبیه شده در خود توانسته نظر بیشتر خریداران را به خود جلب نماید و گزینه بهتری برای انتخاب می باشد . پیشتر قادر اید آپشن های این دو خودرو را مطالعه کنید.

آپشن های سمند :

کیسه هوای راننده و سرنشین، تجهیز به دو سیستم پیشرفته ترمز ABS و EBD، فرمان هیدرولیک، سیستم تهویه با تنظیم دستی، CD خوان بهمراه بلندگوهای عقب و جلو، چراغ مه شکن جلو و عقب، چراغ نقشه خوان، چراغ هشدار سوم، تنظیم آینه های جانبی برقی ، شیشه بالابر برقی درب های جلو و عقب، ایموبلایزر ، قفل مرکزی و ریموت کنترل، کمربندهای ایمنی با توانایی تنظیم ارتفاع، تنظیم اهرمی ارتفاع صندلی راننده.

آپشن های دنا :

این خودرو حاوی سیستم ترمز ABS و EBD ،فرمان هیدرولیک، دریچه تهویه هوا در قسمت عقب، نمایشگر لمسی و حاوی GPS است. چراغ های عقب و جلو: هالوژنی و LED است. آینه های بیرونی برقی و شیشه بالابر های برقی، سیستم ضد سرقت ایموبلایزر، سیستم عیب یاب هوشمند، قفل مرکزی، شیشه های ضد اشعه و صندلی راننده به روش برقی است.صندلی کودک، ستون فرمان جمع شونده و دو عدد کیسه هوای ایمنی

هزینه:

در مارکت هزینه نمونه صفر این دو کالا حدودا ۱۰-۱۱ میلیون اختلاف هزینه دارند که دنا  توانسته هزینه بالاتری برای خود درمقایسه با رقیب دست و پا کند

منبع

دسته‌بندی‌ها: مقایسه خودرو