مقایسه سایپا کوییک با پژو ۲۰۶ تیب ۵+ هزینه ومشخصات هردو

خودروی تازه سایپا با اسم کوییک برای عده ای خودروهای پایین ۵۰ میلیون بازار ایران از ابتدا خط و نشان کشیده و می‌تواند عرصه‌ی رقابت را برای این خودروها تنگ کند. یکی از رقیبان این خودرو پژو ۲۰۶ است که می‌تواند رقابت مستقیمی با این خودرو داشته باشد.

در این نوشته تصمیم گرفته ایم مشخصات و قابلیت ها این دو خودرو را با هم مورد بررسی قرار دهیم. پژو ۲۰۶ از سال ۱۹۹۸ میلادی(۱۳۷۷ شمسی) به بازار دنیا معرفی شد و در ایران نیز از سال ۲۰۰۱ میلادی (۱۳۸۰) هجری شمسی فروخته شد. هم اینک این خودرو در دنیا معرفی نمی‌شود و تنها  کشور ماست که این خودرو را تولید و معرفی می‌کند. کشورهای چین و آرژانتین به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ تولید و فروش این خودرو را متوقف کردند. ۲۰۶ یکی از هاچ‌بک‌های پرطرفدار در ایران است.

سایپا کوییک روز دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ در تهران معرفی و معرفی شد و باید منتظر باشیم تا این خودرو در روزهای سال ۱۳۹۶ به بازار خودروی کشور معرفی شود.

در این نوشته دو خودروی پژو ۲۰۶ تیپ ۵ و سایپا کوییک اتوماتیک لوکس را با هم مقایسه می‌کنیم.

دیزاین و بدنه

پژو ۲۰۶ در کلاس بدنه هاچ‌بک قرار دارد. دیزاین آیرودینامیکی پژو ۲۰۶ در لحظه خود یکی از بهترین دیزاین‌‌ها بود؛ با اینحال امروز حرف فراوانی در مقابل دیزاین‌های نوین خودروهای هاچ بک ندارد. دیزاین چراغ‌های جلو و عقب پژو ۲۰۶ با وجود این این ایام به چشم نمی‌آید با این وجود این خودرو در لحظه ابتدای معرفی‌اش یکی از زیباترین خودروهای معرفی شده بود. در محیط داخلی ۲۰۶ بیننده جای خوب برای راننده و سرنشین جلو هستیم؛ با اینحال این خودرو مشکلات فراوانی را برای سرنشینان عقب ممکن می‌کند و نشستن طولانی در صندلی‌های این خودرو بسیار سخت است. دیزاین آمپر و داشبورد پژو ۲۰۶ همان دیزاین‌های نسل‌های قبل تولیدات پژو از قبیل ۴۰۵ را یادآوری می‌کند.

با وجود این عده ای‌ها باور دارند دیزاین کوییک دقیقا دیزاین ساینا است، با اینحال اینطور نیست و اگر ساینا و کوییک را همراه با هم قرار دهید تفاوت مثبت فراوانی در دیزاین کوییک می‌بینید. کوییک در رده‌ی کلاسی کراس اوور‌های کوچک که فاصله بین هاچ‌بک و کراس اوور هستند قرار دارد. دیزاین جلو و انتهای کوییک زیباتر از پژو ۲۰۶ است و از المان‌های دیزاین روز دنیا سود گرفته شده است. دیزاین پشت خودرو، علي الخصوص چراغ‌های عقب از دیزاین‌های BMW الهام گرفته شده است. در این خودرو از نمادها و ابزارهای اسپورت در پایین درها و سپر عقب استفاده شده است. درون اتاق کوییک بیشتر از ۲۰۶ فضا دارد که این را از طول و عرض خودرو و دیزاین آن می‌توان متوجه شد. محیط جلو و عقب برای سرنشینان راحت است. دیزاین آمپر و داشبورد با وجود این دیزاین خیلی مخصوصی ندارد؛ با اینحال زیباتر از آمپر و داشبورد پژو ۲۰۶ است. دو روف رک‌های موجود در کوییک، غیر از زیبایی ظاهری خودرو در نمای بغل، ارتفاع این خودرو را از ۱۴۹۲ میلی‌متر به ۱۵۳۲ میلی‌متر گسترش داده است.

سایپا کوییک / SAIPA QUICK

پژو ۲۰۶ طول ۳۸۳۵ میلی‌متر، عرض ۱۶۵۲ میلی‌متر و ارتفاع ۱۴۲۶ میلی‌متر دارد؛ با اینحال طول کوییک ۴۰۰۵ میلی‌متر، عرضش ۱۶۷۸ میلی‌متر، ارتفاعش ۱۴۷۸ و ارتفاعش بهمراه روف رک ۱۵۳۲ میلی‌متر است.

ویژگیهای تکنیکی

پژو ۲۰۶ با موتور مشهور پژو در ایران به اسم TU5 که پرطرفدار ایران خودرو است، معرفی می‌شود. این موتور ۱۶ سوپاپه، حداکثر توان خروجی ۱۰۵ اسب بخار دارد. پژو ۲۰۶ می‌تواند تا سرعت ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت براند و لحظه طی کردن سرعت صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعتش ۱۱.۶ ثانیه است. دنده‌ی این خودرو دستی ۵ سرعته است. پژو ۲۰۶ مصرف سوخت ترکیبی ۶.۶ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر را دارد و با استناد به باک ۵۰ لیتری ‌می‌تواند با باک پر حدود ۷۵۰ کیلومتر را بی توجه به پر کردن بنزین بپیماید.

پژو 206

کوییک موتور M15 موجود روی تیبا و ساینا را با کمی تغییر دارد. این موتور ۱۵۰۳ سی‌سی، توان خروجی ۸۷ اسب بخار دارد. کوییک در مقابل ۲۰۶ قدرت موتور کمتری دارد. دنده‌ی اتوماتیک این خودرو از نوع CVT است. کوییک مصرف سوخت ترکیبی ۷.۲ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر را دارد. بدین ترتیب و با استناد به باک ۴۱ لیتری می‌تواند حدود ۵۶۰ کیلومتر بدون مراجعه به پمپ بنزین براند.

سایپا کوییک / SAIPA QUICK

مشخصات پژو ۲۰۶ تیپ ۵ کوییک تیبپ SE-A LUX
نوع موتور TU5 M15
حجم موتور(سی‌سی) ۱۵۷۸ ۱۵۰۳
حداکثر توان خروجی( اسب بخار) ۱۰۵ ۸۷
استاندارد آلایندگی یورو۴ اعلام نشده
حداکثر سرعت(کیلومتر بر ساعت) ۱۸۵ اعلام نشده
صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت(ثانیه) ۱۱.۶ اعلام نشده
جعبه دنده دستی ۵ سرعته اتوماتیک CVT
مصرف سوخت ترکیبی(لیتر در ۱۰۰ کیلومتر) ۶.۶ ۷.۲
طول(میلی‌متر) ۳۸۳۵ ۴۰۰۵
عرض(میلی‌متر) ۱۶۵۲ ۱۶۷۸
ارتفاع(میلی‌متر) ۱۴۲۶ ۱۴۹۲
ارتفاع با روف رک(میلی‌متر) ندارد ۱۵۳۲
وزن(کیلوگرم) ۱۰۵۴ ۱۰۶۳
حجم باک(لیتر) ۵۰ ۴۱

قابلیت ها

سایپا کوییک به نسبت پژو ۲۰۶ حاوی قابلیت ها بیشتری است. فرمان برقی، کروز کنترل، محدود کننده سرعت، چراغ روشنایی در روز، صفحه نمایش لمسی ۷ اینچی، مسیریاب، دوربین عقب، صندلی برقی چند حالته برای راننده، استارت دکمه‌ای، کنترل صوتی روی فرمان، سیستم پایش باد تایرها و سیستم کنترل استقامت الکترونیکی خودرو(ESC) جدی ترین بهتری‌های کوییک درمقایسه با پژو ۲۰۶ در قسمت قابلیت ها هستند.

قابلیت ها پژو ۲۰۶ تیپ ۵ کوییک SE-A LUX
سیستم ترمز ABS|EBD دارد دارد
سیستم کمکی ترمز BA یا EBA دارد دارد
ترمز جلو دیسکی دیسکی
ترمز عقب دیسکی کاسه‌ای
فرمان هیدرولیک برقی
تهویه اتوماتیک اتوماتیک
کروز کنترل ندارد دارد
محدود کننده سرعت ندارد دارد
چراغ روشنایی در روز ندارد دارد
صفحه نمایش لمسی معلومات ندارد ۷ اینچی
مسیریاب ندارد دارد
دوربین عقب ندارد دارد
چراغ همراهی تا منزل دارد دارد
صندلی برقی چند حالته راننده ندارد دارد
استارت دکمه‌ای ندارد دارد
سیستم پایش باد تایرها(TPMS) ندارد دارد
سیستم کنترل استقامت اکترونیکی خودرو(ESC) ندارد دارد
سیستم تعلیق جلو مک فرسون مک فرسون
سیستم تعلیق عقب نیمه مستقل تورسیون بیم

هزینه

هزینه خودروی پژو ۲۰۶ تیپ ۵ در کارخانه و نمایندگی‌های ایران خودرو ۳۶ میلیون و ۸۴۸ هزار تومان است. هزینه کوییک در کارخانه و نمایندگی‌های سایپا هنوز دقیقا اعلام نشده؛ با اینحال با استناد به شنیده‌ها قیمیتی مابین ۳۴ تا ۳۶ میلیون تومان خواهد بود.

منبع

دسته‌بندی‌ها: مقایسه خودرو

برچسب‌ها: ,,,,,