مقایسه دو شاسی بلند چینی !لیفان X60 در مقابل چانگان CS35

 لیفان ایکس ۶۰ در ایران به وسیله ی کرمان موتور مونتاژ و به مارکت ارائه شد ، لیفان X60 یک شاسی بلند شهری بحساب می آید و هرگز نمی توان از آن انتظار یک شاسی بلند حقیقی را داشت، برای بار در ابتدا لیفان X60  به روش گیربکس دستی  و بعد از مدتی (در سال ۱۳۹۴ ) با گیربکس اتوماتیک (CVT) هم ارائه شد. سپس لیفان X60 در سال ۱۳۹۵ با فیس لیفت تازه(تنها جلو پنجره و چراغ ها تغییراتی داشته است) ارائه شد، لیفان X60 مشابهت بسیار فراوانی به تویوتا راوفور و هیوندای سانتافه ( هردو نسل قبل )دارد.

در کمال تاسف خریداران لیفان ایکس ۶۰ از سواری بسیار خشک و استهلاک بالا و صفحه سرعت سنج این خودرو گلایه مند هستند. طراحان لیفان ایکس ۶۰ در نمای داخلی و بر روی رودری و صندلی این کراس اوور از چرم مصنوعی سود برده اند.

چانگان CS35 کراس اوور شهری چینی که نخستین بار به وسیله سایپا به ایران وارد شده است و هم اینک به وسیله سایپا مونتاژ می شود و ورژن مونتاژی و وارداتی آن چندان تفاوتی با هم ندارند و از لحاظ ابزارهای رفاهی حدودا در سطح یکسانی قرار دارد. از نمونه ابزارهای رفاهی چانگان CS35 می توان به حسگر نور،کروزکنترل، دکمه های تنظیم صدا از روی فرمان، صندلی شش حالته راننده، تودوزی چرم، آینه های تاشو برقی، چراغ های جلو با توانایی تنظیم ارتفاع چراغ و سانروف اشاره نمود.جالب تر آنکه در نمونه مونتاژی چراغ مه شکن به سپر جلو اضافه شده است و بدین خاطر می توان این نکته را نقطه تمایز ظاهری مدلهای مونتاژی و وارداتی دانست. با این وجود سیستم کنترل استقامت درنمونه مونتاژی موجود نمی باشد.

مقایسه ویژگیهای تکنیکی لیفان X60 ( ایکس ۶۰ ) و چانگان CS35 (سی اس ۳۵ )

ویژگیهای تکنیکی چانگان cs35 لیفان x60
نوع موتور ۴ سیلندر خطی   ۴ سیلندر خطی
حجم موتور ۲۰۰۰ سی سی  ۱۷۹۴ سی سی
حداکثر توان موتور ۱۲۳ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه  ۱۳۱  اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه
حداکثر گریز از مرکز ۱۵۲ نیوتن متر در ۴۰۰۰ دور در دقیقه ۱۶۸ متر در ۴۲۰۰ دور در دقیقه
تعداد سوپاپ ۱۶ سوپاپ  ۱۶ DOHC
شتاب ۰ تا ۱۰۰ ۷.۲ ثانیه
حداکثر سرعت -کیلومتر در ساعت  ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت
سیستم انتقال قدرت ۴ سرعته اتومات   اتوماتیک CVT
وزن خالص ۱۲۹۰کیلوگرم  ۱۳۳۰ کیلوگرم
فاصله بین دو محور چرخ های عقب و عقب ۲۵۶۰میلی متر  ۲۶۰۰ میلی متر
مصرف سوخت ترکیبی ۷لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر
استاندارد حد آلایندگی – Euro  Euro 5
طول خودرو ۴۱۶۰ mm ۴۳۲۵ mm
عرض خودرو ۱۸۱۰ mm ۱۷۹۰ mm
ارتفاع خودرو ۱۶۷۰ mm ۱۶۹۰ mm
حجم باک ۵۲لیتر ۵۵ لیتر

مقایسه قابلیت ها ایمنی و آپشن های لیفان X60 ( ایکس ۶۰ ) و چانگان CS35 (سی اس ۳۵ )

مشخصات چانگان CS35 لیفان x60
استقامت و ترمز ABS-EBD-BAS  دیسک دو جداره با توانایی تهویه و خنک شونده،دیسک تجهیز به ترمز ضد قفل ABS در چهار چرخ-  ترمز ABS چهار کاناله و EBD
کیسه هوای ایمنی کیسه های هوای جلو راننده و سرنشین کیسه هوای راننده و سرنشین جلو
سیستم صوتی سیستم صوتی تجهیز به رادیو و CD Participant با توانایی پخش mp3 + پورت USB و ۶ بلندگو سیستم پخش DVD بهمراه ۶ بلندگو
دیگر ابزارهای چراغ مه شکن جلووعقب–چراغ های جلو هالوژن با توانایی تنظیم ارتفاع- آینه های جانبی با توانایی تاشوندگی برقی- شیشه بالابر  جلو و عقب برقی- قفل مرکزی-ریموت کنترل تاشو -برف پاک کن عقب-کمربند ایمنی قابل تنظیم ارتفاع-حسگر پارک دنده عقب-سانروف-ضد سرقت-کروز کنترل- فرمان هیدرولیکی با توانایی تنظیم ارتفاع – کنترل سیستم صوتی – روکش چرمی سان روف دو حالته برقی- سیستم کولر و تهویه مطبوع-  آینه های جانبی برقی- حسگر دنده عقب- قفل ایمنی کودک- چراغ ترمز سوم- گرم کن شیشه عقب-  شیشه بالابر برقی- برف پاک کن عقب- چراغ مه شکن جلو و عقب- درب باز کن صندوق و باک از داخل-  قفل مرکزی و سیستم هشداردهنده باز بودن درب- سیستم ضد سرقت- فرمان هیدرولیکی تلسکوپی قابل تنظیم-  سیستم تنظیم چراغ ها- پرده شیشه عقبسنسور نور جهت روشن شدن اتوماتیک چراغ ها

در ذیل تصمیم گرفته ایم مزایا و معایب لیفان ایکس ۶۰ و  مزایا و معای چانگان CS35  را باهم مقایسه کنیم .

دیزاین بیرونی  و کابین داخلی :

چانگان CS35 خودرو نسبتا زیبایی است و دل بسیاری از خریداران را به خاطر همین دیزاین خوب خواهد برد با اینحال با وجود این دیزاین داخلی این خودرو هم شبیه دیزاین ظاهری به خوبی انجام شده و ارگونومی کابین و محیط داخل کابین نیز خوب به نظر می رسد، با اینحال کیفیت پلاستیک های تریم داخلی این خودرو هم مانند دیگر خودرو های چینی است.

لیفان ایکس ۶۰ هم دیزاین ظاهری خوب و قابل قبولی دارد و دیزاین داخلی کابین آن هم به مدلهای قدیمی رافور نزدیک هست و حس خوبی به راننده و سرنشین می دهد با این وجود با استناد به بهره برداری از پلاستیک فشرده بی کیفیت چندان تفاوتی با چانگان CS35 ندارد.

موتور و گیربکس :

لیفان X60 خاصیت آفرودی ندارد  و این خودرو دیفرانسیل جلو را در جاده ای خاکی نمیتوان با شاسی بلندهای هیوندای و کیا و تویوتا مقایسه کرد، موتور لیفان ایکس ۶۰  قادر به تولید ۱۳۱ اسب بخار قدرت است، دور موتور این شاسی بلند ۶۰۰۰ دور دقیقه است، موتور لیفان X60 حاوی ۱۶۸ نیوتن متر گریز از مرکز است در چنین شرایطی ست که که دور موتور این خودرو ۴۲۰۰ دور دقیقه است، لازم است بگوییم که وزن این خودرو با موتورش تناسب خوبی ندارد و ممکن است این موضوع هم دلیل کم بودن شتاب این خودرو شده است، شتاب لیفان ایکس ۶۰ حدودا ۱۳ ثانیه تخمین زده شده است و حداکثر سرعتش هم ۱۷۰ کیلومتر در ساعت می باشد.این خودرو هم اینک در دو نوع گیربکس دستی و اتوماتیک در مارکت یافت می شود.

چانگان CS35 با پیشرانه چهار سیلندر ۱.۶ لیتری با ۱۲۳ اسب بخار قدرت حاوی شتاب ابتدایی رضایت بخشی نیست با این وجود در پیچها محور عقب این خودرو استقامت خوبی دارد با این وجود در سرعت های بالای ۶۵ کیلومتر در ساعت محور جلو این خودرو نافرمان است. سیستم تعلیق این خودرو خوب است ودر دست اندازه ها شما را اذیت نمی کند با این وجود به هیچ عنوان حس یک خودروی آفرودی را نمیتوان با چانگان داشت و یکی از دلایل مکث این خودرو در شتابگیری ابتدایی و سربالایی ها گیربکس آن است که از تلکنولوژی قدیمی سود میبرد.

http://automan.ir/wp-content/uploads/2017/12/11851__5.jpg

ایمنی :

با اینکه هردو خودرو داری کیسه هوا سرنشین و راننده هستند و از ترمز ABS سود میبرند با این وجود هنوز گواهینامه معتبری از آزمایش ایمنی این خودروها عرضه نشده است و جالبتر آنکه سیستم ESP  موجود در چانگان CS35  در ورژن مونتاژی آن حذف شده است که خود یک سیستم ایمنی برای کنترل استقامت خودرو می باشد.

نتیجه گیری :

چانگان CS35 و لیفان ایکس ۶۰ دو خودرو شاسی بلند شهری هستند که نمی توان از آنها انتظار آفرود داشت. هردو خودرو از جهت دیزاین داخلی و بیرونی پذیرفتنی هستند و از جهت کیفیت دیزاین داخلی بی کیفیت هستند. هر دو خودرو استهلاک بالا و نزول هزینه سالیانه زیاد ،کشش نامناسب موتور و گیربکس را دارند.

و پرسش مهم اینکه : آیا تولید این خودروها تداوم خواهد داشت و  در آتی با کارکرد بالای چند هزار  این خودرو ها  تضمینی در جهت تامین قطعات ضروری جهت تعمیر این خودروها به وسیله کمپانی های تولید کننده آنها وجود خواهد داشت و یا به ناچار بایستی مالکین این خودروها متحمل هزینه های زیاد نگهداری آنها شوند.

منبع

دسته‌بندی‌ها: مقایسه خودرو