مقایسه دو خودروی پرفروش ؛پژو پارس LX با پژو ۴۰۵ ELX ؟

اختلاف ۴۰۵ glx با slx ؛پژو پارس بهتره یا ۴۰۵ ؛پارس بهتره یا سمند ؛مقایسه پژو ۴۰۵ slx با پژو پارس ،مقایسه پژو۴۰۵با پژوپارس ،خرید کدام خودرو به صرفه است؟ پژو پارس ال ایکس یا پژو ۴۰۵ اس ال ایکس؟

خودروی پژو ۴۰۵ از سال ۱۳۶۹ هجری شمسی تا اینجای کار به وسیله ایران خودرو تولید می‌شود؛ وسیله نقلیه ای قدیمی که لقب مادر بسیاری از خودروهای مارکت کشورمان را یدک می‌کشد. در آن سال‌ها، پژو ۴۰۵ وسیله نقلیه ای نسبتا مدرن شمرده می‌شد با اینحال هنوز هم در کشورمان تولید می‌شود و جزو تولیدات پرفروش مارکت ایران به شمار می‌رود. بعدها نیز ورژن فیس لیفتی از این خودرو با اسم ۴۰۵ اس ال ایکس (Peugeot 405 SLX) روانه مارکت شد. وانگهی در سال ۹۰ وسیله نقلیه ای با اسم پژو پارس ال ایکس (Pars LX) تولید شد که فیس لیفتی از پژو پارس معمولی بود. در این نوشته تصمیم گرفته ایم این دو خودرو، یعنی پژو پارس LX و پژو ۴۰۵ اس ال ایکس را با یکدیگر مقایسه کنیم تا ببینیم خرید کدام کالا ایران خودرو به‌صرفه‌تر خواهد بود.

پژو ۴۰۵ اس ال ایکس، ورژن تازه ای از ۴۰۵ معمولی بود که با تفاوت ظاهری اندک و با پیشرانه TU5 پژو ۲۰۶ روانه مارکت شد. به علاوه از طرف دیگر در سال ۱۳۷۹، پژو پارس تحت نام یک فیس لیفت کلی‌تر از ۴۰۵ به مارکت کشورمان آمد. در سال ۱۳۹۰ نیز کمپانی ایران خودرو، موتور TU5 را روی پژو پارس نصب کرد و آن را با آپشن‌های بیشتر و با اسم پژو پارس ال ایکس وارد مارکت کرد. با این حساب، دو خودروی پارس LX و ۴۰۵ SLX نقاط اشتراک فراوانی با هم دارند که از نمونه آن می‌توان به پلتفرم، اتاق، پیشرانه و داشبورد اشاره نمود. اساسی ترین اختلاف آن‌ها در قسمت دیزاین بیرونی و آپشن‌هاست؛ با اینحال آیا پرداخت نزدیک به ۷ میلیون بیشتر برای خرید پارس ال ایکس درمقایسه با ۴۰۵ اس ال ایکس، به‌صرفه است؟

مقایسه دیزاین ظاهر بیرونی دو خودرو

هر دو خودرو از لحاظ دیزاین بیرونی، قدیمی و تکراری هستند. سپرهای جدا از بدنه با محافظ‌های مشکی و زه‌های جانبی نخستین چیزی است که به چشم می‌آید؛ چیزی که زمان زیادی ست از مد افتاده و دیگر در خودروهای مدرن دنیا قابل مشاهده نیست. در ورژن ۴۰۵ اس ال ایکس، با تغییراتی در چراغ‌ها، یکپارچه شدن راهنمای جلو با چراغ‌ها، افزودن پروژکتور به سپر جلو، تغییر آینه‌های جانبی و افزودن اسپویلر کوچک با چراغ ترمز سوم به لبه در صندوق عقب، کمی ظاهر خودرو درمقایسه با ۴۰۵ معمولی بهتر و به‌روزتر شده است.

وانگهی از سمت دیگر، خودروی پژو پارس با همان نمونه سال ۷۹ تولید می‌شود و اصلی‌ترین تفاوت در ورژن LX به تغییر آینه‌های جانبی و بهره برداری از رینگ‌های آلومینیومی تازه مرتبط می‌شود. کمپانی ایران خودرو با مشارکت پژو قصد داشت با فیس لیفت ۴۰۵ و مبدل آن به پژو پارس، چهره ۴۰۵ را به نسل تازه آن یعنی ۴۰۶ مشابه کند که تا حدودی در این امر موفق بوده با اینحال بعد از تولید به مدت ۲۰ سال، اکنون چهره پژو پارس نیز بسیار کهنه و قدیمی شده است. در کل می‌توان پژو پارس ال ایکس را برنده بخش دیزاین بیرونی در طرف دیگر پژو ۴۰۵ SLX دانست.

دیزاین داخلی

این دو خودرو برای چندین سال با همان داشبورد ابتدایی وارد مارکت ایران می‌شدند تا این که در ابتدا دهه ۹۰ شمسی، کمپانی ایران خودرو داشبورد تازه ای را برای آن‌ها دیزاین کرد. این داشبورد در خودروهای پژو پارس، پژو ۴۰۵ و وانت آریسان با هم یکسان است و تنها اختلاف آن‌ها با هم در رنگ و تریم خلاصه می‌شود. داشبورد پژو پارس ال ایکس با تریم دو رنگ و برنامه چوب بهمراه کنترلرهای دیجیتالی سیستم تهویه، خود را از پژو ۴۰۵ متمایز کرده است. به علاوه از طرف دیگر کمپانی ایران خودرو از چندی قبل، فرمان تازه ای را برای پژو پارس عرضه کرده که با نمونه‌های قبلی اختلاف دارد و به فرمان اپتیمایی مشهور شده است. بر روی این فرمان، کلیدهای کنترلی بیشتری درمقایسه با قبل دیده می شود. این داشبورد و فرمان تازه، با اینکه دیزاین بهتر، زیباتر و به‌روزتری دارد با اینحال کیفیت تولید آن درمقایسه با قبل پایین‌تر آمده و از پلاستیک خشک و بی‌کیفیت ساخته شده است که بعد از مدتی به صدا می‌افتند. وانگهی از سمت دیگر، داشبورد ۴۰۵ به جز کنسول وسط، تمام و کمال تریم کرم‌رنگ دارد و از برنامه چوب هم خبری نیست.

از اینرو در قسمت دیزاین داخلی، پژو پارس از محیط کابین زیباتر و مدرن‌تری درمقایسه با ۴۰۵ سود می‌برد با اینحال نباید از کیفیت تولید پایین آن غافل شویم. غیر از آن، پژو پارس که با هزینه نزدیک به ۴۰ میلیون تومان، یکی از تولیدات به اصطلاح لوکس ایران خودرو به شمار می‌رود، داشبورد یکسانی با وانت آریسان ۲۵ میلیون تومانی دارد که این مسئله نیز یکی از نقاط ضعف آن شمرده می‌شود.

ابزارهای و قابلیت ها

اساسی ترین اختلاف بین پژو پارس ال ایکس و پژو ۴۰۵ اس ال ایکس در قسمت ابزارهای و قابلیت ها آن قابل مشاهده است که بهتری پارس در این بخش به روشنی قابل دیدن است. پژو ۴۰۵ از سطح ابزارهای معمولی مانند پنجره‌های برقی جلو، دو کیسه هوا، ترمز ABS، پروژکتورهای عقب و جلو، آینه برقی، سیستم تهویه مطبوع و فرمان هیدرولیک سود می‌برد با اینحال پژو پارس LX از قابلیت ها کامل‌تری شامل شیشه‌های برقی جلو و عقب، سیستم تهویه اتوماتیک، دکمه‌های کنترلی روی فرمان، آینه بغل برقی راهنما‌دار و جمع‌شونده اتوماتیک، غربیلک فرمان چرمی، حسگر دنده عقب، ترمزهای دیسکی جلو و عقب، رینگ آلومینیومی، آنتن اکتیو، پشتی صندلی برقی و دماسنج دارا است.

مقایسه پژو پارس ال ایکس و پژو ۴۰۵ SLX از جهت پیشرانه و توان فنی

http://automan.ir/wp-content/uploads/2017/11/10778__6.jpg

پژو پارس ال ایکس و پژو ۴۰۵ اس ال ایکس هر دو از پیشرانه ۱۶۰۰ سی‌سی ۱۶ سوپاپ TU5 پژو ۲۰۶ تیپ ۵ استفاده می‌کنند. این پیشرانه، قدرت ۱۰۸ اسب بخار و گریز از مرکز ۱۴۲ نیوتن‌متر را در دست قرار می‌دهد. از این حیث، این دو خودرو از جهت توان فنی و خصوصیات رانندگی و سواری هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. این موتور TU5 با استناد به گریز از مرکز پایین‌تر درمقایسه با پیشرانه XU7، عدم هماهنگی خوب با گیربکس و وزن سنگین خودروها، کمی ضعیف به ذهن خطور میکند با اینحال وانگهی، مصرف سوخت پایین‌تر و عدم وجود مشکلات واشر سرسیلندر موتورهای قدیمی XU7 از مزایای پیشرانه TU5 به شمار می‌رود. با این وجود پژو پارس حدود ۱۰ سانتی‌متر کشیده‌تر و ۶۵ کیلوگرم سنگین‌تر از پژو ۴۰۵ SLX است با این وجود این مسئله اثری در خصوصیات حرکتی آن در مقایسه با ۴۰۵ ایجاد نمی‌کند.

نتیجه‌گیری

همان‌گونه که مشاهده کردید، دو کالا ایران خودرو یعنی پژو پارس LX و پژو ۴۰۵ SLX نقاط مشترک بسیاری با هم دارند و با این اوصاف، پژو پارس از جهت ظاهر و ابزارهای در سطح بالاتری قرار گرفته است. پژو پارس ال ایکس با هزینه حدود ۳۷ میلیون تومان در مارکت ارائه می‌شود که نزدیک به ۷ میلیون تومان از ۴۰۵ اس ال ایکس گران‌تر است. به علاوه از طرف دیگر از جهت خدمات بعد از فروش، محیط اتاق و صندوق عقب، کیفیت تولید، هزینه‌های نگهداری و مارکت فروش نیز هر دو خودرو اوضاع یکسانی دارند. با این وجود پژو پارس ال ایکس بیشتر از پژو ۴۰۵ اس ال ایکس در مارکت خرید و فروش می‌شود و نزول هزینه پایین‌تری دارد با اینحال این به معنای عدم خرید و فروش ۴۰۵ در مارکت وسیله نقلیه ای ایران نیست. پیشتر جدول مقایسه دو خودرو از لحاظ ویژگیهای تکنیکی را مشاهده خواهید کرد

مقایسه ویژگیهای تکنیکی دو خودرو

خودرو پژو ۴۰۵ SLX پژو پارس LX
موتور TU5 TU5
حجم موتور ۱۶۰۰ سی‌سی ۱۶۰۰ سی‌سی
قدرت موتور ۱۰۸ اسب بخار ۱۰۸ اسب بخار
گریز از مرکز ۱۴۲ نیوتن‌متر ۱۴۲ نیوتن‌متر
سوپاپ ۱۶ ۱۶
گیربکس ۵ سرعته دستی ۵ سرعته دستی
محور محرک جلو جلو
شتاب صفر تا صد کیلومتر در ساعت ۱۳.۲ ثانیه ۱۳.۲ ثانیه
حداکثر سرعت ۱۹۰ کیلومتر در ساعت ۱۹۰ کیلومتر در ساعت
مصرف سوخت ترکیبی ۷.۵ لیتر ۷.۵ لیتر
ابعاد (طول/ عرض/ ارتفاع) ۴.۴۰ متر/ ۱.۷۰ متر/ ۱.۴۱ متر ۴.۵۰ متر/ ۱.۷۰ متر/ ۱.۴۱ متر
وزن ۱۱۲۰ کیلوگرم ۱۱۸۵ کیلوگرم
محیط صندوق بار ۴۷۰ لیتر ۴۷۰ لیتر
ظرفیت باک ۷۰ لیتر ۷۰ لیتر
هزینه کارخانه ۳۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان ۳۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

منبع

دسته‌بندی‌ها: مقایسه خودرو