مقایسه دست دوم های پرطرفدار مارکت /زانتیا با مگان

زانتیا و مگان، دست دوم‌های پرطرفدار در مارکت ایران

http://automan.ir/wp-content/uploads/2017/07/5689__0.jpg

درگ مگان با زانتیا ،مقایسه فنی مگان با زانتیا ،درگ مگان ۱۶۰۰ ،حداکثر سرعت مگان ۲۰۰۰

وقتی که خودرو مگان سال ۸۵ به مارکت خودروی ایران وارد شد، همه جا صحبت از رقابت آن با زانتیا بود. آن ایام به خاطر هزینه نزدیک این دو خودرو (نزدیک ۳۰ میلیون) خیلی‌ها با هم مقایسه‌یشان می‌کردند. با اینحال اکنون اگر سر وقت این دو خودرو بروید دیگر خبری از ماشین صفر کیلومتر و خودروی تولید سال نیست. تولید خودرو زانتیا در سال ۸۹ و تولید مگان در سال ۹۲ متوقف شد. در طول این سالها هزینه این دو خودرو نیز نزول و خیز فراوانی داشت. به طرز کل هم اینک هزینه مگان دست دوم درمقایسه با زانتیا بالاتر است. اگر مجموعه به سایت‌های خرید و فروش خودرو بزنیم می‌بینیم که گرانترین مگان موجود در این پایگاه خرید و فروش نزدیک به ۷۵ میلیون تومان و گرانترین زانتیای حاضر در دیوار حوالی ۶۰ میلیون تومان هزینه دارد.

زانتیا

موتور هر دوی این خودروها ۲۰۰۰ سی‌سی است، با اینحال قدرت موتور مگان ۱۳۲ اسب‌بخار است که این یعنی از موتور ۱۳۵ اسب‌بخاری زانتیا ضعیف تر است. همین اتفاق دلیل شده عملکرد مگان در شتاب و سرعت نهایی اندکی از زانتیا بدتر باشد. از سمت دیگر با اینکه قدرت موتور مگان از زانتیا کمتر است، مصرف کمتری دارد؛ به طوری که مگان در هر ۱۰۰ کیلومتر سیکل ترکیبی ۸ لیتر بنزین و زانتیا در همین مسیر ۹ لیتر مصرف می‌کند. در بررسی‌های این دو خودرو در عرصه ایمنی سرنشینان و سلامت عابران نیز مگان در هر دو مورد نمره‌ی بسیار بهتری می‌گیرد. با اینحال چرا مردم سر وقت زانتیا می‌روند؟ با استناد به این که زانتیا مدت طولانی در کشور ساخته شده است از جهت دسترسی به قطعات یدکی و هزینه لوازم اوضاع بسیار بهتری از مگان دارد. در عین حال تعداد تعمیرگاه‌هایی که به روش تخصصی به کار زانتیا می‌پردازند نسبتا بیشتر از مگان است. از سمت دیگر عامل هزینه را دست‌کم نگیرید. چیزی نزدیک به ۲۰ میلیون تومان اختلاف هزینه می‌تواند کفه‌ی ترازو را به نفع زانتیا سنگین کند. از دیگر خصوصیت‌های دلنشین زانتیا توانایی تنظیم ارتفاع آن است. شما به کمک اهرمی که کنار اهرم ترمز دستی قرار دارد میتوانید ارتفاع زانتیا را برای مسیرهای پر دست‌انداز زیاد کرده و برای جاده‌ها و مسیرهای سرعتی کم کنید.

 

زانتیا یا مگان؟

نخستین نکته در باب این دو خودرو این است که هر دویشان به روش کارکرده در مارکت موجودند، بعد از قبل خودتان را برای هزینه‌های ممکن فنی یا ظاهری تکمیل کنید. اگر قصد ندارید گذرتان به تعمیرگاه بیفتد سراغ هیچکدام از این دو خودرو نروید؛ با اینحال اگر حالش را دارید، بعد از خرید هر یک از این دو خودروی فرانسویِ پرطرفدار یک چکاپ و تعمیر بنیادی را در برنامه‌تان داشته باشید. تحت این شرایط برای مدتی طولانی میتوانید با آنها سواری باکیفیت و لذت‌بخش داشته باشید.

اگر کم بودن هزینه و هزینه نگهداری برای شما علاقه مندان ملاک اصلی است، مطمئناْ زانتیا را به شما توصیه می‌کنیم، با اینحال اگر برنامه ریزی شده است ماشینی به‌روزتر و با کیفیت بالاتر داشته باشید مگان را دریابید، مخصوصا که دنده‌ اتوماتش نیز در مارکت موجود است.

منبع

دسته‌بندی‌ها: مقایسه خودرو

برچسب‌ها: ,,,,,,,,