مقایسه دانگ فنگ H30 کراس با پژو ۲۰۶ اس دی +تصویر

بازه هزینه ای ۳۵ تا ۵۰ میلیون تومان یکی از اساسی ترین و پرفروش‌ترین بازه‌های هزینه ای خریداران وطنی بوده و با این وجود انتظار نداشته باشید که با این بودجه قادر باشید به تولیدات روز دست پیدا کنید!

قابل توجه این است که اکثر خودروهای این بخش را دو خودروساز ساخته و در حقیقت طیف تولیدات عرضه شده در این دوره هزینه ای به قدری مشابه هم بوده که اکثر آن‌ها را می‌توان یک خودرو با چند اختلاف جزئی دانست. در این نوشته به مقایسه دو خودوروی دانگ فنگ H30 کراس با پژو ۲۰۶ صندوق‌دار پرداختیم. با ما همراه باشید.

پژو ۲۰۶ یکی از قدیمی‌ترین خودروهای تولیدی به وسیله ایران‌خودرو است که به نظر نمی‌رسد به این زودی‌ها با ما وداع کند! موارد مختلف گوناگون این خودرو در فرم‌های هاچبک و سدان تولید می‌شود که نمونه حاضر در این مقایسه از نوع صندوقدار V8 بوده و که بعد از نمونه فول V9 کامل‌ترین ورژن شمرده می‌شود. در طرف دیگر این مقایسه دانگ فنگ H30 کراس قرار گرفته که آن‌هم به وسیله ایران‌خودرو تولید می‌شود. دلیل اینکه فول ترین نمونه ۲۰۶ صندوقدار را در مقابل دانگ فنگ قرار ندادیم عدم تولید آن و از این جهت در معرض نبودن نمونه‌های صفرکیلومتر هم اینک و لحظه نگارش نوشته است. چندی قبل خط تولید ورژن اتوماتیک ۲۰۷i صندوقدار نیز راه‌اندازی شده که می‌تواند گزینه‌ای نزدیک‌تر در آتی برای رقابت باشد.

وجه مشترک این دو خودرو پیشرانه‌ای است که از نوع ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری با خروجی ۱۰۵ اسب بخار و گریز از مرکز ۱۴۲ نیوتون متر می‌باشد. ایران‌خودرو بیان می کند H30 کراس بر پایه پلتفرم پژو ۳۰۸ ساخته شده که یک رده بزرگتر از ۲۰۶ شمرده می‌شود و با اینکه دیزاین آن را نمی‌توان الزاماً دلچسب دانست با اینحال در مقایسه با ۲۰۶ که همه‌روزه می‌بینیم جدید‌تر بوده و توجه بیشتری را به خود جلب می‌کند.

مقایسه دانگ فنگ H30 کراس با پژو 206 صندوق‌دار +عکس

با اینحال نقطه قوت دانگ فنگ به گیربکس تولید آیسین مرتبط می‌شود. نیروی نیروی محرکه این خودرو از روش گیربکس ۴ سرعته اتوماتیک به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود. در شرایطی که گیربکس ۲۰۶ صندوقدار V8 از نوع پنج سرعته دستی است.

مقایسه دانگ فنگ H30 کراس با پژو 206 صندوق‌دار +عکس

با استناد به اینکه H30 کراس حدود ۲۰۰ کیلوگرم سنگین‌تر از ۲۰۶ صندوقدار است از این جهت در بحث شتاب و حداکثر سرعت این حریف فرانسوی است که دست برتر را دارد. شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت ۲۰۶ صندوقدار بر اساس مطرح تولید کننده برابر با ۱۱.۴ ثانیه و حداکثر سرعت آن نیز ۱۹۳ کیلومتر در ساعت بوده در شرایطی که شتاب و حداکثر سرعت H30 کراس به ترتیب برابر با ۱۲.۵ ثانیه و ۱۸۳ کیلومتر در ساعت می‌باشد.

به ذهن خطور میکند تا به اینجا هر دو حریف اوضاع مشابهی دارند. مسئله مهم دیگر پیرامون خودروهای تولید داخل مصرف سوخت آن‌هاست. ۲۰۶ صندوقدار اتوماتیک در هر صد کیلومتر مصرف سوخت ترکیبی ۶.۶ لیتری داشته در شرایطی که همزاد چینی آن مصرف سوخت ۷.۰۴ لیتری را نشان می‌دهد.

اساسی ترین بحث هر مقایسه‌ای (با این وجود در کشورمان!) هزینه خودروها است. هم‌اکنون نمونه‌های صفرکیلومتر پژو ۲۰۶ صندوقدار V8 هزینه ای تقریبا ۴۰ میلیون تومان دارند در شرایطی که دانگ فنگ H30 کراس گران‌تر بوده و بهای آن حول و حوش ۴۶ میلیون تومان می‌باشد. آیا این خودرو ارزش اضافه پرداخت چندمیلیونی درمقایسه با ۲۰۶ صندوقداری که مارکت فروش بهتری داشته را دارد؟ نظر شما دراین‌باره چیست؟

مقایسه ویژگیهای تکنیکی

  دانگ فنگ H30 کراس اتوماتیک پژو ۲۰۶ صندوقدار V8
موتور ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری
قدرت  ۱۰۵ ۱۰۵
گریز از مرکز  ۱۴۲ ۱۴۲
گیربکس ۴ سرعته اتوماتیک ۵ سرعته دستی
طول  ۴۳۵۱  ۴۱۸۸
عرض  ۱۷۶۰  ۱۶۵۵
ارتفاع  ۱۵۲۸  ۱۴۵۶
فاصله بین دو محور  ۲۶۱۰  ۲۴۴۳
وزن  ۱۲۳۰  ۱۰۸۶
مصرف سوخت ۷.۰۴ ۶.۶
حجم صندوق بار  ۴۱۷  ۳۲۵
شتاب صفر تا صد ۱۲.۵ ثانیه ۱۱.۴ ثانیه
حداکثر سرعت  ۱۸۳ ۱۹۳
هزینه حدود ۴۶ حدود ۴۰

منبع

دسته‌بندی‌ها: مقایسه خودرو