مقایسه تندر ۹۰ با سمند LX !سمند بهتر هست یا ال ۹۰

مجله خودرویاب در شماره ۱۰ خود مقایسه کاملی بین دو خودرو داخلی پرطرفدار یعنی سمند ال ایکس و تندر L90 انجام داده است که پیشتر بصورت خلاصه و گزیده تقدیم می گردد. این مقایسه با اسم ” آیا اسب غیر اصیل ایرانی بر تندر غربی ها می تازد ” پخش گردیده است.

فاکتورهای انتخاب این خودروها برای خریدار ایرانی حدوداً شبیه به می باشد که عبارتند از یک خودرو خانوادگی، جادار و صندوقدار، با هزینه های پذیرفتنی نگهداری و قابلیت ها پذیرفتنی.سمند خوب است یا تندر؟

نمای ظاهری:

ظاهر سمند LX قدیمی تر و کلاسیک تر می باشد و در طول دوره تولید به پختگی مناسبی رسیده است و اکنون سمند LX سال بعنوان میوه نهایی این برنامه می باشد که ترکیبی از طرحهای آئودی و بی ام و می باشد. وانگهی از سمت دیگر رقابت تندر L90 بواسطه دیزاین تازه تر خود نامانوس و نا آشنا بنظر می رسد. دیزاین حجمهای خودرو تندر با یکدیگر هماهنگ نبوده  و نافرم می نماید.

http://automan.ir/wp-content/uploads/2017/07/6513__0.jpg

در قسمت داخل اطاق محیط رنو لوگان بدور از هرگونه هیجان و بطور کلیً ساده می باشد. همزمان با اینکه سمند از دیزاین نسبتا بهتری سود می جوید. یکی از مشکلات سمند اندازه بزرگ داشبورد آن و به علاوه از طرف دیگر ستون های A خودرو می باشد که بعلت پهن بودن دید راننده را محدود می نماید. در باب تندر نیز سبک قرارگیری راننده پشت فرمان آن هنوز جا نیافتاده است. و دید عقب نیز محدود می باشد.

مقایسه قوای محرکه و دینامیک خودروها:

موتور ۱۶ سوپاپ خودرو تندر ۹۰ با داشتن ۱۰۵ اسب بخار قدرت و گیربکس ۵ سرعته نرم و دقیق ظرف ۱۰٫۲ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر می رسد و نهایت سرعت آن نیز ۲۰۸ کیلومتر می باشد همزمان با اینکه موتور سمند سال قدیمی تر بوده و تنها ۸ سوپاپ داشته و ۱۰۰ اسب بخار نیرو تولید می نماید. شتاب آن ۱۱٫۹ ثانیه و حداکثر سرعت آن نیز ۲۱۱ کیلومتر بر ساعت می باشد. وزن تندر ۹۰ حدود ۱۰۵ کیلوگرم سبکتر بوده و به این دلیل پر شتابتر نیز می باشد.

http://automan.ir/wp-content/uploads/2017/07/6513__1.jpg

در باب ترمز، هر دوی این خودروها تجهیز به ترمزهای ضد قفل ABS هستند که در سمند عملکرد آن با تاخیر اندکی همراه بود و این بدلیل قدیمی تر بودن تکنولوژی آن می باشد.

در باب دینامیک خودروها در حرکتهای مارپیچ، سمند بدلیل وزن بیشتر و آیرودینامیک بهتر، اجرای مناسب تری داشت و استقامت آن در مقایسه با تندر بالاتر بود.

http://automan.ir/wp-content/uploads/2017/07/6513__2.jpg

هدایت خودرو تندر بواسطه کلاچ و گیربکس نرم، راحتتر از سمند می باشد. در مسیر های ناهموار نیز تحت رانندگی پرفشار و سخت، تندر ۹۰ از سمند پیشی می گیرد و اجرای مناسب تری عرضه می کند. در قسمت تعلیق و فنربندی هر دو خودرو شبیه به بوده و تنها در قسمت عقب بهتری با تندر است.

ایمنی:

ایمنی خودرو یکی از پارامترهای مهم در انتخاب خودرو می باشد. در خودرو تندر۹۰ از دو کیسه هوا برای راننده و سرنشین استفاده شده است که این همان نقطه ضعف سمند می باشد که با این وجود بیشتر بواسطه نوع دیزاین داشبورد آن می باشد و برنامه ریزی شده است در مدلهای تازه سورن این نقیصه برطرف گردد.

http://automan.ir/wp-content/uploads/2017/07/6513__3.jpg

با اینحال وانگهی بدنه سمند از ورقهای قطورتری استفاده می کند که استحکام کلی بدنه را گسترش می دهد.

دیگر نکات:

سمند از یک شبکه بزرگ خدمات بعد از فروش سود می گیرد و قطعات آن نیز به وفور در هر نقطه از کشور یافت می شوند. با این وجود استاندارهای جهانی خدمات بعد از فروش بسیار با آنچه ایران خودرو عرضه می کند فاصله دارند. در طرف دیگر تندر ۹۰ با مشکلات عدیده ای روبروست. مشکلاتی مانند تحریم تولیدکنندگان و کمبود و گرانی قطعات.

نتیجه نهایی برعهده خوانندگان می باشد. سمند برای رقابت احتیاج به خون جدید ای دارد. در باب تندر هم اگر دیزاین آن مشکلات حال حاضر را نمی داشت، ممکن است فاتح بازارهای ایران می شد!

منبع

دسته‌بندی‌ها: مقایسه خودرو

برچسب‌ها: ,,,,,,,,,,,,