مقایسه بسترن B30 با ام جی ۳۶۰ /چینی های پذیرفتنی مارکت

بسترن یا ام جی ،مقایسه بسترن با ام جی ۳۶۰ ،تجربه رانندگی با ام جی ۳۶۰ ،شتاب بسترن b30 ، بررسی بسترن b30 ،معایب بسترن b30 ،تجربه رانندگی با بسترن b30

وقتی در خصوص خودروهای چینی بحثی به میان می آید باید پیش از هرچیز برای پیشرفت چینی احترام فراوانی قائل شد چرا که افزایش صنعت خودروی این کشور بصورت تصاعدی در حال افزایش و شکوفایست

و در سالهای نه خیلی دور باید بیننده آن باشیم که خودروهای تراز اول دنیا در طرف دیگر تولیدات چینی سر تعظیم فرود آورند. برای نمونه تولیدات روز های ابتدایی بسترن و ام جی را با تولیدات بروزشان مانند B30 و ۳۶۰ مقایسه کنید تا بهتر پیشرفت چینی ها چشم بادامی را درک نماییم.

بسترن B3zero بعنوان بروزترین کالا بهمن خودرو در سال قبلی وارد مارکت شد و ام جی ۳۶۰ هم مدتی است که با کمپانی خودرو سازی ام جی پارس موتور حضوری کمرنگ در ایران داشته است . به دلیل آنکه این دو خودرو  در یک سگمنت و رنج هزینه ای یکسانی بسر می برند تصمیم گرفتیم مقایسه کامل بین این دو کالا چینی در مارکت ایران داشته باشیم

ابعادبدنه

سدان های کوچک شهری در مارکت حال حاضر ایران بدلیل هزینه خوب مورد استقبال عموم مردم قرار گرفته است .بسترن B30 در طول خودرو و ارتفاع کمی بزرگتر از رقیب خود می باشد با اینحال وقتی به فاصله دو محصور خودرو می رسیم می بینیم که ام جی ۳۶۰ بهتر رفتار کرده است و نتیجه این ۳۰ میلیمتر بیشتر ایجاد محیط بهتر برای سرنشنیان خواهد شد.با اینحال بالاخره این صندوق بار بسترن B30 است که محیط بیشتری را در دست قرار می دهد. حال اگر راحتی محیط داخلی برای شما ارزش دارد سر وقت ام جی ۳۶۰ رفته و اگر میزان محیط صندوق بار مهم است بسترن B30 را برگزینید.

 

نوع خودرو

طول
میلیمتر

عرض
میلیمتر

ارتفاع
میلیمتر

فاصله دو محور
میلیمتر

بسترن B30

۴۶۲۵

۱۷۹۰

۱۵۰۰

۲۶۳۰

ام جی ۳۶۰

۴۵۷۹

۱۸۰۴

۱۴۹۰

۲۶۶۰

مقایسه بسترن B30 با ام جی 360،تازه وارد های دوست داشتنی

دیزاین

بسترن B30 با استناد به چراغهای زاویه دار وجلو پنجره بزرگ مشکی،چهره جوان پسند و تهاجمی به خود گرفته است با اینحال در نمای عقب این خودرو با چراغهایی نسبتا ساده روبرو هستیم که با بکار بردن نوار LED نمایی دلنشین به خودرو بخشیده است .کابین این خودرو هم فراخور یک سدان شهری کم بهای از دیزاین معقولی برخودار است و سعی شده با بکار بردن المان های مانند نمایشگر لمسی ،فرمان چند پره و تهویه هوای اتوماتیک ظاهری مدرن به خود بگیرد .با اینحال در کل سادگی بسیار کمی آزار دهند به نظر می رسد.

در طرف دیگر ام جی ۳۶۰ هم در نمای جلو از  چهره آرام و جوان پسند برخودار است که با الگو برداری از ام جی ۳۵۰ دیزاین شده است. جلو پنجره با چند نوار افقی و نقره ای رنگ از نکات دلنشین این خودرو شمرده می گردد که با استناد به زبان دیزاین این روزهای ام جی مورد بازبینی قرار گرفته است. در نمای عقب هم به به مانند بسترن B30 با دیزاین محافظه کارانه ای روبر هستیم که منجر به چراغهای ساده گردیده است.

در انتهای این بخش لازم است بگوییم که هر دو خودرو حاوی دیزاین بروز و مدرنی در حد و اندازه یک کالا اقتصادی چینی برخودار هستند و این خواست مردم است که می توانند تعیین کننده تصمیم نهایی باشد.

ویژگیهای تکنیکی

بسترن B30 به منظور قوای محرکه خود به یک پیشرانه ۱.۶ لیتری با بیشنه قدرت ۱۰۶ اسب بخار و حداکثر گریز از مرکز ۱۵۵ نیوتن متر تجهیز گردیده است. وظیفه انتقال قدرت این موتور بر عهده گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک تولید آیسین ژاپن نهاده شده است.

ام جی ۳۶۰ برای تولید نیروی محرکه از یک موتور ۱.۵ لیتری ۱۰۷ اسب بخاری سود می برد که توانایی تولید ۱۳۵ نیوتن متر گریز از مرکز را داراست. قدرت این موتور به وسیله گیربکس ۴ سرعته اتوماتیک به چرخهای جلو منتقل می گردد.

هر دو خودرو مطرح شده ما در ویژگیهای تکنیکی حاوی معایب و مزایایی ویژه خود هستند. برای نمونه ام جی ۳۶۰ با حجم موتور کمتر از قدرت موتور برابر با بسترن B30 سود می برد و این به معنی مصرف سوخت کمتر خواهد بود. با اینحال بسترن B30 به تازه ترین نسل گیربکس های ۶ سرعته تکنولوژی ژاپن مجهر گردیده است در صورتی که ام جی ۳۶۰ از گیربکس ۴ سرعته ای سود می برد که حدودا نسل آنها در حال انقراض می باشد.

بالاخره لازم است بگوییم که بسترن B30 در این بخش بدلیل سود بردای از تکنولوژی روز یک گام جلو تر از رقیب خود بوده با وجود این که ممکن است بر روی کاغذ این دو یکسان به نظر برسند.

 

نوع خودرو

حجم موتور

نوع موتور

قدرت خروجی
اسب بخار

گریز از مرکز

نیوتن متر

شتاب ۰ تا ۱۰۰

ثانیه

مصرف سوخت

لتیر

نوع جعبه دنده

بسترن B30

۱.۶

تنفس طبیعی

۱۰۶

۱۵۵

۱۳

۹

۶ سرعته اتوماتیک

ام جی ۳۶۰

۱.۵

تنفس طبیعی

۱۰۷

۱۳۵

۱۲.۵

۸.۵

۴ سرعته اتوماتیک

ایمنی

هر دو گزینه مورد نظر توانسته از موسسه تصت تصادف چینی موسوم C-NCAP پنج ستاره ایمنی را دریافت کنند که در خصوص بسترن B30 با استناد به سود بردن از پلت فرم فولکس واگن جتا محتمل به نظر می رسید.

ام جی ۳۶۰ در قسمت مشخصات ایمنی به تجهزاتی از قبیل ترمز ABS ، تکنولوژی توزیع هوشمند نیروی ترمز (EBD) ، سیستم کمکی ترمز (BA) ، مدیریت ترمزها در زمان حرکت مارپیچ (CBC) ،مطرح هشدار کاهش فشار باد لاستیک‌ها، اهرم تنظیم ارتفاع کمربند ایمنی، اخطار باز بودن کمربند، دیزاین سه نقطه‌ای کمربند ایمنی برای صندلی‌های عقب، ایموبیلایزر یا سیستم ضد سرقت، حسگر و دوربین پارک عقب، قفل ایزوفیکس صندلی‌های عقب، هشداردهنده گسترش سرعت تجهیز گردیده است.

بسترن B30 از امکاناتی مانند  ترمزهای ضد قفل (ABS)، توزیع الکترونیکی فشار ترمز (EBD)، ترمز کمکی (BA)، تکنولوژی کنترل استقامت (ESP)، سیستم کنترل کشش (TCS) و سامانه‌ی نگهدارنده‌ی خودرو در شیب (HHC) و دو کیسه هوا برخودار است.

ابزارهای رفاهی

ابزارهای رفاهی بسترن B30 و ام جی ۳۶۰ بطور کلی در سطح یک خودروی سدان شهری اقتصادی می باشد بطوریکه بسترن B30 به امکاناتی مانند رینگ ‍‌های اسپرت ۱۶ اینچ آلومینیوم، حاوی چراغ‌های روشنایی روز، آینه بغل‌های راهنمادارا، چراغ عقب‌های، سیستم خاموش و روشن شدن اتوماتیک چراغ‌های اصلی، سانروف، کروز کنترل، فرمان تلسکوپی، صفحه نمایش لمسی، دوربین و حسگر پارک، ناوبری ماهواره‌ای به زبان فارسی به همراه توانایی مسیریابی در ترافیک، توانایی اتصال موبایل به پخش‌کننده‌ی چند مطبوعاتی از روش USB، AUX و بلوتوث تجهیز شده است.

ام ی ۳۶۰ هم حاوی قابلیت ها رفاهی مانند  رینگ‌های ۱۶ اینچ، سیستم تهویه مطبوع دستی، شیشه بالابرهای برقی کلیه پنجره‌ها، تنظیم ارتفاع فرمان، چراغ‌های هالوژن با توانایی تنظیم ارتفاع، آینه جانبی تجهیز به چراغ راهنما، توانایی تنظیم برقی آینه‌های جانبی به همراه گرم‌کن داخلی، تیغه برف پاک‌کن ژله‌ای، گرم‌کن شیشه عقب، روکش صندلی چرم مصنوعی، تنظیم دستی صندلی راننده و سرنشین جلو در ۴ حالت، آرایش صندلی‌های عقب با توانایی تاشوندگی مستقل، محیط ذخیره‌سازی اشیاء پایین صندلی جلو، محفظه ذخیره‌ پشت صندلی‌های جلو و فیلتر تصفیه هوای داخل کابین. می باشد.

مدت لحظه گارنتی و خدمات بعد از فروش

بسترن B30 حاوی ۳ گارانتی و خدمات بعد از فروش می باشد که با استناد به گستردگی نمایندگی های گروه بهمن این امیدواری وجود دارد که خدمات لازم در بیشتر مواقع در معرض باشد.

ام جی ۳۶۰ هم با همین میزان مدت لحظه گارانتی ارائه می گردد با اینحال ام جی پارس موتور کمپانی جدید تاسیسی شمرده می گردد  و مطمئنا خدمات پس فروش این کمپانی نسبتا کم اثر تر از گروه بهمن خواهد بود با وجود این که ام جی پارس موتور به سرعت در حال گسترده کردن شبکه خدمات بعد از فروش خود می باشد.

هزینه

بسترن B30 هم اینک با هزینه ای برابر با ۵۹ میلیون تومان و ام جی ۳۶۰ با هزینه ای برابر با ۶۳ میلون تومان ارائه می گردد.

کلام پایانی

گروه بهمن و بسترن زمان زیادی ست که در مارکت ایران حضور داشته و نتایج نشان می دهد که بسترن B50 بعنوان برارد بزرگتر موفق شده است نشان خوبی از خود بجای بگذارد. به علاوه از طرف دیگر ویژگیهای تکنیکی و ظاهر این خودرو هم می تواند بر موفقت این جدید وارد مارکت ایران تاثیر بسزایی داشته باشد. در طرف دیگر هم ام جی ۳۶۰ با استناد به انگلیس الاصل بودن و داشتن پیشنه خوب در مارکت ایران می تواند رقیب توانمندی در مقابل بسترن شمرده گردد.با اینحال لازم است بگوییم که هزینه بهتر ،بهره برداری از تکنولوژی روز و خدمات گسترده تر، برگ برنده بسترن B30 شمرده می گردد و ممکن است تهیه آن عقلانی تر به نظر برسد.

منبع

دسته‌بندی‌ها: مقایسه خودرو