مقایسه برلیانس H330 با جک جی ۵ !جک جی ۵ بخریم یا برلیانس

مقایسه جک جی ۵ با برلیانس ،مقایسه بین جک جی۵ و برلیانس اچ ۳۳۰  ،تجربه رانندگی با برلیانس h330 ،مقایسه برلیانس ،جک جی ۵ بخریم یا برلیانس ،چینی های دلچسب

دو خودروی صندوق‌دار و با این وجود پر‌اقبال در مارکت ایران در قسمت خودروهای چینی که در این عرصه می‌توان جک را قدیمی‌تر دانست که بدین جهت تعداد بیشتری هم فروخته است

اگر بدنبال خودروی با جعبه دنده اتوماتیک و کم بهای باشید به خاطر خودورهای چینی آیتم‌های متفاوتی در مقابل شماست.دو گزینه که جزو ارزانترین خودروهای اتوماتیک مارکت می باشند مطمئنا جک جی ۵ و برلیانس H330 می باشد.یکی کالا کمپانی با سابقه پارس خودرو و دیگر کالا کرمان خودرو

برای خرید خودرو ملاک های مشخصی چون هزینه نگهداری ،مصرف هر روزه ،تامین ارزان و سریع قطعات یدکی ،تداوم و عمر بالا ،ایمنی مصرف سوخت دارای اهمیت می باشد با این وجود در مارکت حال حاضر کشور مان نباید از نقش انکار ناپذیر دلچسب و خوش چهره بودن براحتی گذشت که این روز ها خودرو های چینی خوش رنگ و لعابی در مارکت می باشد که از خریدران خودور دلبری می کنند.

بررسی و عرضه برلیانس H330

این خودرو تولید کمپانی چینی برلیانس بوده که تاریخچه تاسیس این تولیدکننده به سال ۱۹۹۲ باز می گردد.این تولیدکننده به منظور گسترش فعالیت خود در سال ۲۰۰۳ با کمپانی بی ام و برای تولید و ارائه خودروهای بی ام و در چین قراردادی منعقد کرد

برلیانس H330 اولین بار در سال ۲۰۱۳ در کنفرانس پکن به نمایش عمومی سود.دیزاین این خودرو مانند اکثر تولیدات این تولیدکننده متاثر از تولیدات بی ام و بوده از همین رو چهره این خودرو از مقبولیت خوبی برخودار می باشد.برلیانس H330 نمونه فیس لیفت شده کالا قبلی این کمپانی با اسم JUNJIE FSV بوده که مانند همتای چینی خود به وسیله کمپانی پنین فارینا ایتالیا تکوین یافته است.با این وجود باید توجه داشت که افتخار بسیاری از کمپانی های نوظهور چنین مشارکت با این کمپانی ایتالیایی می باشد!!!

کمپانی برلیانس از معدود خودورسازهای چینی بوده سعی در ایجاد یک کارکتر ویژه همچمون بنز و بی ام و برای تولیدات خود باشد از همین رو سعی کرده اند با رعایت برخی از المان ها همچمون جلو پنجره و قاب چراغ جلو این مهم را رعایت کند کند .بطور کل لازم است بگوییم که این برلیانس H330 از چهره پذیرفتنی و نسبتا دلشنتین برخودار می باشد با وجود این که در لحظه عرضه این خودرو بسیاری از کارشناس دیزاین عقب این خودرو را نامناسب دانسته وابعاد پشت خودرو برزگتر از حد معمول ارزیابی کرده اند .

برای شرح کامل دیزاین برلیانس H330 لازم است بگوییم این تولیدکننده سعی کرده با الگو برداری از بی ام و خودوری جوان پسند و دلنشین عرضه دهد که تا حدودی هم موفق به این مهم شده است.

قلب تپنده برلیانس H330 یک موتور ۱.۵ لیتری خطی با توان خروجی ۱۰۵ اسب بخار و حداکثر گریز از مرکز ۱۴۳ نیوتن متر می باشد.برلیانس برای انتقال قدرت این موتور نه چندان توانمند از یک گیربکس ۴ سرعته سود می برد.

با نگاه اول به اعداد و ارقام بالا ضعیف بودن موتور این خودرو تداعی می گردد.با این وجود باید توجه داشت که نسبت قدرت  به وزن این خودرو ۱۲.۳    بوده که حداقل از رقیب خود در این مقاله بسیار بهتر می باشد.برلیانس H330 در سگمنت سدان های شهری قرار دارد  و این قاعدتا این موتور برای سفر های درون شهری خوب بوده و با استناد به مصرف سوخت ۶.۶  لیتر در ۱۰۰ کیلومتر یک خودروی بطور کلی اقتصادی و بصرفه می باشد.با این وجود می بایست از این خودرو توقع شتاب گیری سریع در جاده های کوهستانی را نداشته باشید.

حل لحظه آن رسیده که به داخل کابین این خودرو مجموعه بزنیم . دیزاین داخلی کابین بطور کلی بدور از هیجان و زرق و برق ویژه بوده بطوریکه اداوات و هزینه های دیگر جلو داشبورت بصورت بطور کلی ساده و بدون تجملات در جای خود تعبیه شده اند . ممکن است بهتر بود که کمپانی تولید کننده این خودرو کمی دیزاین داخل را با چاشنی هیجان و جوان پسندانه همراه می کرد.متریال بکار رفته داخل کابین نسبتا خوب بوده با وجود این که در برخی نقاط که بدور از چشم است متریال های خشک و بی کیفیت کار شده است.

یکی از نقاط قوت برلیانس سیستم ترمز خودرو بوده که تجهیز به ABS EBD می باشد و به ادای کمپانی تولید کننده خودرو در صورتی که در سرعت ۱۰۰ کیلومتر ترمز را فشار دهید این خودرو در عرض فاصله ۴۰ متری باز خواهد ایستاد که در صورت صحت این عدد ،برای سدان شهری با این هزینه بسیار محشر می باشد

برلیانس برای H330 سنگ تمام قرار داده و بسیاری از قابلیت ها رفاهی از قبیل دکمه استارت، سانروف، سیستم فرمان الکتریکی، بسته شدن پنجره‌ها با بهره برداری از ریموت کنترل، استاندارد آلایندگی یورو۵ بهمراه سیستم EOBD و سیستم ورود بدون کلید از نمونه مشخصه‌های این خودرو است.

عرضه و بررسی خودروی جک جی ۵

جک جی ۵ دومین کالا کارخانه جک چینی بود که وارد مارکت ایران شد. نخستین کالایی که جک وارد ایران شد توجوی j3 بود که نه چهره جذابی داشت و نه سابقه خوبی از خود درمیان خریدران باقی گذاشت .همین مسئله دلیل شده بوده که پیش از هرچیز خریدران ممکن این خودرو درمقایسه با کالا تازه کرمان موتور واکنش  منفی نشان دهند

با اینحال جریان جک جی ۵ بسیار دارای اختلاف بود.این خودرو با هزینه مناسبی که برای آن مقرر کرده شده کم کم کارکرد خود را میان خریدارن ایرانی باز کرد.کیفیت خوب و دیزاین دلنشین این خودرو تیر خلاص را به مارکت خودروهای ارزانقیمت اتوماتیک شلیک کرد.هر روز خریدران این خودرو بیشتر شدند و این موضوع ادامه داشت تا زمانی کمپانی کرمان موتور مطرح کرد به خاطر این کالا سال ۹۳ سال شکوفایی کرمان موتور بوده است.

جک j5 در نوع جعبه دنده دستی و جعبه دنده اتوماتیک ارائه شده است.تکلیف ما در این جا واضح است و ما سر وقت نوع اتوماتیک این خودرو می رویم.جک j5 اتوماتیک از یک موتور پر قدرت ۱۸۰۰ سی سی با توان خروجی ۱۴۱ اسب بخار سود می برد. پیشرانه این خودرو مانند بسیاری از خودروهای چینی تحت لیسانس  میتسوبیشی ژاپن است که در چین مونتاژ می گردد.تا اینجای کار موتور پرقدرت و میزان توان خروجی جک j5 دلیل بیرون راندن برلیانس از گود شده و برلیانس امیدوار است در دیگر مراحل که ممکن است پر ارزش تر باشد خودی نشان دهد.

گیربکس جک جی ۵ مانند همتای چینی خود ۴ سرعته تیپ ترونیک بوده که پیوسته در سرعت های مختلف عملکردی نرم و خوب را از خود نشان می دهد .ترمز های این خودرو نیز عملکرد محشر از خود نشان می دهد بطوریکه در ترمز گیری های شدید هیچگونه علاقه دماغه خودرو به پایین از خود نشان نمی دهد این عملکرد مطلوب را مدیون تجهیز بودن ترمز ها به سیستم ABS و EBD می باشد. J5 در تست‌های موسسه ایمنی C-Ncap موفق به کسب هر ۵ ستاره ایمنی شده است و با توجه به گزارش‌ها در تصادف از جلو و طرفین‌، ضربه شدیدی به هیچ کدام از عضو های بدن سرنشینان وارد نمی‌شود که نشان‌دهنده دیزاین یکنواخت و مهندسی شده این خودرو است‌. در این قضیه هم متوجه شدیم که باز هم تندر ۹۰ حرفی برای گفتن ندارد.

جی ۵ به وسیله کمپانی پینین فارینا ایتالیا دیزاین شده که همین پس که بگوییم این کمپانی طراح خودروهای بزرگی از قبیل فراری و چندین نمونه فیات بوده است. دیزاین این خودرو درمقایسه با همتایان چینی خود بسیار شکیل و خوش چهره می باشد بطوریکه در صورت برداشتن لوگوی این برند چینی هرگز متوجه نخواهید شد که این یک خودروی چینی می باشد.با این وجود باید اذاعان داشت خودروی برلیانس خروجی همین دیزاین ایتالیایی بوده و از دیزاین قابل قبولی برخودار است .پس انتخاب ظاهر خودرو را به خود شما واگذار می کنیم از آنجاییکه که هر دو خودرو از دیزاین مناسبی برخودار و بوده و باید دید که خواست شما کدام خودرو را می پسندد.

با نشتن در محیط کابین این خودرو مطمئنا متحیر خواهید شد از آنجاییکه که دیزاین داخلی این خودرو با استناد به هزینه آن بسیار محشر می باشد.متریال مورد بهره برداری در داخل کابین در حد پذیرفتنی بوده و از خشک بودن و بی کیفیت بودن خبری نیست موردی که در تمامی خودروهای چینی آزار دهنده می باشد.صندلی های ،روکش فرمان و قسمتهایی روکش درب ها و داشبورت از چرم تشکیل شده است قطعات کرمی بکار رفته در برخی قطعات داخلی دلیل شده که حس لوکس بودن به سرنشنیان تلقین می کند.

به علاوه از طرف دیگر چینش ادوات کاربردی از قبیل تهویه مطبوع و سیستم صوتی و خروجی های هوا بسیار دلچسب و متانسب با همدیگر دیزاین شده است .فرمان خودرو هم از ظاهری خوب سود می برد که با قرار گرفتن اداوت تنظیم سیستم صوتی بر روی آن حجت را بر بر برلیانس تکمیل می کند.بوطور کل باید دیزاین کابین جک j5 بسیار زیباتر و از  هارمونی خوبی برخودار بوده و جنس متریال آن بسیار بهتر موادی است که در برلیانس کار شده است. از همین رو اگر کابین دلچسب بهمراه تجملات بیشتر برای شما مهم است خوب است سر وقت j5 بروید.

قابلیت ها رفاهی جک می توان به چراغهای هالوژنی در جلو و عقب ،حسگر دنده عقب ،صفحه نمایش کنترل باد تایر ها ، نمایشگر لمسی ،سیستم صوتی با شش بلند گو ،سانروف و تنظیم ۸ حالت صندلهای جلو اشار کرد.

مصرف سوخت جی ۵ بر اساس مطرح کارخانه تولید کننده برابر با ۷.۶ لیتر در ۱۰۰ کیومتر می باشد که با استناد به حجم موتور بیشتر جی ۵ درمقایسه با برلیانس بطور کلی عادی است که تقریبا ۱ لیتر مصرف آن بیشتر باشد.

نتیجه گیری

ملاک خرید خودرو برای مردم مختلف بطور کلی دارای اختلاف بوده و نتیجه گیری در خصوص این دو خودرو بیشتر بر عهده خریدارن می باشد. با این وجود بطور کل لازم است بگوییم که هر دو خودرو از لحاظ ظاهری بطور کلی موفق رفتار کرده توانسته اند در حد یک خودروی چینی توانسته اند نظر خریدران ایرانی را جلب کنند.

دیزاین داخلی جک j5 دلنشین تر و لوکس تر از برلیانس H330 بوده و به علاوه از طرف دیگر متریال بکار رفته در قطعات داشبورت و غیره در جک j5 مناست تر می باشد.چدیمان ادوات کنترل در جک از هارمونی بهتری درمقایسه با برلیانس برخودار است.

در خصوص پیشرانه و قطعات فنی خودرو واضح است که جک J5 از موتور قوی تری سود می برد و عملکرد آن در شتاب گیری بطور کلی بهتر از برلیانس H330 بوده که با استناد به هزینه بیشتر جک عادی به نظر می رسد.با اینحال خریدارن باید توجه داشته باشند که مصرف سوخت برلیانس حدود ۱ لیتر کمتر بوده که این مهم به خاطر موتور کم حجم آن می باشد.

قابلیت ها و ابزارهای ایمنی دو خودرو در یک حد بوده و اختلاف آنچنانی بین این دو خودروی چینی به چشم نمی خورد.

در انتهای اشاره می کنیم که این تفکر که خودروهای چینی آشغال هستیند را به زباله بیاندازید از آنجاییکه که چینی ها در صنعت خودرو با اینکه در ابتدای کار هستند بسیار پیشرفت کرده اند و در سالهای نه خیلی دور افراد زیادی جهان خودروی چینی سورا خواهند شد.

منبع

دسته‌بندی‌ها: مقایسه خودرو