راه‌های غیرعادی برای گسترش عمر خودرو

هر رانند‌ه‌ای به ارزش تعویض مرتب روغن آگاه است. عموم راننده‌ها می‌دانند که با گرفتگی فیلتر هوا، اتمام لنت ترمز و کشیدگی تسمه دینام چه کنند. برای افراد زیادی از این موارد حتی چراغ‌های هشداردهنده‌ای نیز در خودرو می باشد. با اینحال نکات دیگری نیز هستند که بر عمر خودروی شما اثر می‌گذارند.

اگر از آن گروه رانندگانی هستید که می‌خواهند خودرو حداکثر عمر مفید را داشته باشد، دانستن این نکات به شما یاری مینماید:

خودرو را تمیز نگه دارید

شستن خودرو تنها بر ظاهر آن اثر نمی‌گذارد. بسیاری از آلودگی‌های روی سطح خودرو باعث پوسیدگی می‌شوند و شما با شستن، این آلودگی‌ها را پاک می‌کنید. رنگ خودرو از سطح خارجی بدنه در مقابل زنگ‌زدگی نگهداری می‌کند. با اینحال سطوح داخلی به طرز پیوسته در معرض آب و کثیفی قرار دارند. بدین جهت است که خصوصا در فصل زمستان که سطح راه‌ها نمک‌پاشی می‌شود، شستشوی مرتب خودرو ارزش بیشتری دارد. نمک دلیل می‌شود تا از یخ‌زدگی جاده در امان باشید، با اینحال اگر حواستان نباشد، امکان دارد یک سوراخ در قطعات فلزی پایین خودرویتان ایجاد کند. بسیاری از خودروها به گونه‌ای دیزاین شده‌اند که آب روی قطعات شاسی، اگزوز، تعلیق و دیگر قطعات پایین خودرو باقی نماند، با اینحال باز هم دلیل نمی‌شود که خودرویتان را مرتب نشویید.

وسایل زیادی را از خودرو خارج کنید

کالین چپمن، طراح خودروهای اسپرت لوتوس، فلسفه مهندسی خود را این‌گونه شرح می‌دهد: «ابتدا همه چیز را ساده کنید، سپس وزن را کاهش دهید». منظور ایشان این است که هرچه خودرو سبک‌تر باشد، کیفیت رانندگی بهتری خواهد داشت.

اگر شما بچه‌هایی دارید که هر روز باید به مدرسه برسانید، یا تجهیزاتی که هر روز باید به سر کار ببرید، یا وسایل بزرگتری که با تریلر به پشت خودرویتان وصل کنید، به احتمال قوی خودروی شما یک خودروی اسپرت کوپه سبک نیست. با اینحال باز هم گفته چپمن در باب شما صدق می‌کند. چه خودروی شما ون باشد، چه وانت پیکاپ و چه شاسی‌بلند.

هرچه خودرو سنگین‌تر باشد، فشار بیشتری بر موتور، ترمز و سیستم تعلیق وارد می‌شود. با اینکه یک خودرو توان حمل بار فراوانی را دارد، با اینحال حمل بار در مدت طولانی دلیل کاهش عمر خودرو می‌شود. پس وسایل زیادی را از خودرو خارج کنید و تنها چیزهایی که نیاز دارید را در خودرو نگه دارید. کوچکترین فایده این کار، کاهش مصرف سوخت خودروی شماست.

با خودروی سرد زیاد گاز ندهید

صبح زود از خواب بیدار شده‌اید و امیدوارید که امروز به ترافیک بر نخورید. سریع در خودرویتان می‌نشینید و حرکت می‌کنید. با اینحال خودروی شما بعد از چند ساعت استراحت، نیازمند کمی لحظه است تا بتواند به کارکرد عادی برسد. وقتی موتور چند ساعت خاموش باشد، روغن موتور که وظیفه روانکاری قطعات موتور را بر عهده دارد، سرد شده و در پایین موتور جمع می‌شود. وقتی خودرو را روشن می‌کنید، پمپ روغن، روغن را مجددا در موتور می‌چرخاند. با اینحال یکی دو دقیقه زمان می برد تا روغن به طرز کامل به تمام نقاط موتور برسد.

وقتی فورا بعد از روشن‌شدن خودرو حرکت کنید، اصطکاک فراوانی میان قطعات موتور بوجود آمده و باعث ساییدگی سطوح آن‌ها می‌شود. بعد از خاموشی‌های طولانی (چند ساعته) خوب است بین ۳۰ تا ۴۵ ثانیه به خودرویتان لحظه برای درجا کارکردن بدهید و سپس حرکت را شروع کنید. دقت کنید درجا کارکردن بیش از ۱ دقیقه پیش نهاد نمی‌شود. چرا که هم فایده ویژه ای برای موتور ندارد و هم هوا را آلوده می‌کند. بعد از شروع حرکت تا وقتی که دمای موتور به حالت عادی برسد، آهسته برانید. در این لحظه موتور بسیار آسیپ پذیر است. به علاوه از طرف دیگر کارکرد موتور سرد نسبتاً آلاینده است و با گاز دادن بیشتر، شدت آلایندگی آن را گسترش می‌دهید.

گاهی هم گاز را تخته کنید

خط قرمز دور موتور بسیاری از خودروها بالاتر از ۶۰۰۰ دور بر دقیقه است. با اینحال در رانندگی روزمره دور موتور به سختی حتی به نصف این میزان می‌رسد. سیستم‌های مدرن نیرومحرکه به ‌گونه‌ای دیزاین شده‌اند که دور موتور را به منظور کاهش مصرف سوخت، پایین نگاه دارند. در دور موتورهای بالا هم مصرف سوخت گسترش می‌یابد و هم استهلاک قطعات بیشتر می‌شود، با اینحال در حقیقت، هر از گاهی گاز دادن برای موتور فوایدی هم دارد.

در دورهای بالا با گسترش جریان هوا، رسوب کربن (دوده) از روی سوپاپ‌ها، اتاق احتراق و دیگر نقاط مسیر هوا پاک می‌شود. اگر این رسوب روی سطح قطعات انباشته شود، دلیل احتراق نامنظم و کاهش سطح عملکرد موتور می‌شود و برای پاک کردن آن، باید وقت فراوانی صرف شود. با وجود این صد کیلومتر یک‌بار بگذارید دور موتور به خط قرمز برسد و با این کار، رسوب دوده را از موتور پاک کنید. دقت کنید که این کار را تنها در شرایطی که موتور به خوبی گرم شده انجام دهید. قبل از انجام این کار، از امنیت اوضاع اطمینان حاصل کنید. در یک پارکینگ خیلی بزرگ و خالی، و یا زمان گسترش سرعت در آزادراه، میتوانید این تکنیک را به کار بگیرید. ممکن است کمی سوخت مصرف شود، با اینحال عمر خودروی شما گسترش پیدا خواهد کرد.

حتی اگر بهترین مراقبت را از خودرویتان داشته باشید، باز هم قطعات خودرو فرسوده می‌شوند و نیاز به جایگزینی دارند. وقتی یک قطعه خراب شد، آن را به یک مکانیک ماهر و مشهور بسپارید و از قطعات با کیفیت و اصلی استفاده کنید. بهره برداری از قطعات بی‌کیفیت و به علاوه از طرف دیگر بی‌توجهی به خرابی قطعات خودرو، تنها دلیل ضرر بیشتر در درازمدت خواهد شد. به خاطر داشته باشید، اگر به موقع برای تعمیر خودرویتان هزینه کنید، الزامی به هزینه بیشتر برای خرید یک خودروی نو نخواهید داشت.

منبع

دسته‌بندی‌ها: دانستنی های خودرو