دلایل گران شدن بیمه برای رانندگان متخلف

جزئیات گران شدن بیمه برای رانندگان متخلف

همتی مدیرکل بیمه مرکزی گفت: پیش‌بینی شده تا سه ماه آتی باید سامانه راهنمایی و رانندگی راه‌اندازی شود. در این سامانه تمام تخلفات و پنالتی‌های رانندگان ثبت می‌شود.

هر بار تخلف تحت نام یک نمره منفی لحاظ شده و این نمرات تجمیع و لحظه صدور بیمه‌نامه لحاظ می‌شود. به‌این‌ترتیب به ازای هر نمره منفی یک درصد اضافه نرخ صورت خواهد گرفت. پیش‌بینی شده نرخ حق بیمه شخص ثالث از این محل تا ٣٠ درصد قابل گسترش باشد.

اگر راننده ١٠ پنالتی در سایت راهنمایی و رانندگی داشته باشد ١٠ درصد اضافه نرخ خواهد داشت که با نرخ امروز صد هزار تومان می‌شود. به نوشته شرق ،این مبلغ با توجه به میزان تخلفات تا ٣٠ درصد قابل گسترش است. به جز این اضافه نرخ، پیش‌بینی شده برای تخلفات حادثه‌ساز مانند ویراژهای خطرناک نیز مبالغ دیگری اضافه شود که تا سه درصد دیگر برای تخلفات حادثه‌ساز مقرر کرده شده است.

از اینرو تا ٣٣ درصد حق بیمه شخص ثالث می‌تواند بر مبنای نوع رانندگی فرد گسترش یابد. امکان دارد عده ای تخلفات نمره منفی نداشته باشد.  از طرف دیگر ما برای کسانی که رانندگی بدون تخلف و قانونی دارند، ترغیب‌هایی مقرر کرده‌ایم. به جز تخفیف پیشین ٧٠درصدی برای کسانی که خسارت نداشته‌اند؛ حذف تخفیفات را اصلاح کرده‌ایم؛ به این صورت که قبل از این اگر فردی یک تصادف ثبت می‌کرد، تمام تخفیفات از بین می‌رفت با اینحال در آیین‌نامه تصویب‌شده اگر فرد یک تصادف داشته باشد و به طرز مثال ٣٠ درصد تخفیف داشته باشد؛ ٢٠ درصد از تخفیفش حذف می‌شود و ١٠ درصد دیگر باقی می‌ماند.

منبع

دسته‌بندی‌ها: دانستنی های خودرو