دعوت فرهاد کاشانی از جمشید آرین برای آزمایش عملی خودروی الکتریکی

 فرهاد کاشانی از جمشید آرین برای آزمایش عملی خودروی الکتریکی خود دعوت کرد

مهندس فرهاد کاشانی برای اهالی خودرو اسم شناخته‌شده ایست. غیر از مقالات خاطره برانگیز ایشان، فعالیت‌های مدیریتی ایشان در سطوح بالا در امریکا نیز پیوسته مورد ستایش بوده‌اند. اسم جمشید آرین نیز این سال‌ها به‌واسطه خودروهای الکتریکی وی سر زبان‌ها افتاده است. جمشید آرین چند تجربه تولید خودروی برقی را در کارنامه دارد که با این وجود برای تولید آن‌ها و جذب پشتیبانی مدیران دولتی به سخت برخورد. به‌گونه‌ای که نتیجا پروتوتایپ خودروی الکتریکی خود را در انتقاد در دریاچه سد منجیل غرق نمود.

جمشید آرین پیش از هرچیز یک سمند را به وسیله نقلیه ای تمام الکتریکی مبدل نمود که به گفته وی ۵۰۰ کیلومتر شعاع حرکتی داشت. سپس با یک تیبای برقی تجهیز به شارژر پرتابل در کنفرانس ژنو ۲۰۱۲ کمپانی کرد. در کمال تاسف جمشید آرین قبل از این در دادگاه به دلیل جعل سند و امضای مدیرعامل سازمان محیط زیست برای یک نامه جنجالی و نشر اکاذیب محکوم شده بود. با این وجود وی هیچ‌گاه پایین بار این مسئله نرفت و برخورد مدیران نیز با یک مسئله نوین بازهم جای سؤال و با این وجود تأسف دارد. ولی باید گفت هنوز هم ادعاهای جمشید آرین پیرامون تولید وسیله نقلیه ای تمام الکتریکی با برد زیاد و لحظه بسیار کوتاه شارژ و شکستن رکوردهای جهانی شنیده می‌شود.


مهندس فرهاد کاشانی که تجاربی چون داوری مسابقات خودروهای الکتریکی، نگارش کتاب ماشین‌های الکتریکی، مدیریت تیمی برای تولید خودروی الکتریکی و حتی مالکیت یک خودروی تسلا را دارد به این ادعاها واکنش نمایش داده و در وب‌سایت شخصی خود، آرین را به یک تست عملی خودروی خود در مسیری ۵۰۰ کیلومتری و اثبات ادعای خود دعوت نموده و برای تحقق این ادعا نیز ۱۰ هزار دلار جایزه و عرضه به ایلان ماسک را مقرر کرده است. متن کامل مقاله مهندس کاشانی را از اینجا بخوانید.
مجله پدال نیز آمادگی خود را برای حضور و تهیه گزارش عملی چنین تستی بهمراه پوشش زنده آن مطرح می‌کند.

فارغ از تأیید یا رد ادعاهای این مخترع، لازم است بگوییم که تولید چندین خودرو با دیزاین‌های پیشرو و توجه به اصل خودروی الکتریکی با آلایندگی کم و با این وجود توجه به هزینه پایین، کاری درخور ستایش است که جمشید آرین باوجود مشکلات فراوان و عدم پشتیبانی دولت یک‌تنه توانسته از پس آن‌ها برآید. خودروهایی چون مارس، مجموعه خودروهای iEV، آریانا، سورن هیدروژنی و تیبای الکتریکی، ایستگاه شارژ و غیره که عکس ها آنها را در پایین مشاهده می‌نمایید، نشان از این دارد که جمشید آرین به‌تنهایی از کل صنعت خودروسازی ایران اکتیو‌تر و نوآورتر بوده و همت بالاتری دارد.

خودروی تمام الکتریکی جمشید آرین

منبع :پدال

منبع

دسته‌بندی‌ها: دانستنی های خودرو