خودروهای چینی که استثنائا برترند + عکس ها

خودروهای چینی در بیشتر مواقع بحث‌برانگیز بوده‌اند. از کپی‌کاری‌های جنجالی گرفته تا دیزاین‌‌هایی که گاه کار خوبی از آب درمی‌آمدند.

 صنعت خودروسازی این کشور روزهای بد و وحشتناکی را شروع کرد. بازرگانان کشورهای مختلف (از نمونه ایران) با گزینش نمونه‌های ارزان‌هزینه که با این وجود کیفیت چندانی هم نداشتند،‌ به افزایش این صنعت نوپا کمک کردند.

طی یک پروسه ۱۰ ساله چینی‌‌ها کم‌کم قدرتمندتر شدند و به خاطر سرمایه‌گذاری روی تولید، تولیدات به نسبت قابل قبولی را راهی مارکت کردند. این شرایط تا جایی پیش رفت که برخی از برندها به وسیله اروپایی‌ها پسندیده شد. این خبر لیستی ۱۰ تایی از بهترین نمونه‌های چینی است که می‌توان آنها را تهیه کرد. الزاماً‌ این به معنای شهرت جهانی آنها نیست.

۱۰ – Brilliance BS۶

باید اقرار کرد که برند برلیانس یکی از مشهورترین‌‌ها در بین چینی‌ها شمرده می‌شود. یکی از دلایل موفقیت این کمپانی،‌ مشارکت آنها با برندها معتبری چون ب‌ام‌و و تویوتا است. نمونه BS۶ یکی از دیزاین‌های کمپانی ایتالی دیزاین ایتالیا است. نمونه‌های ابتدایی این خودرو سال ۲۰۰۰ معرفی شد. نمونه ۲۰۰۶ آن یکی از معدود نمونه‌هایی است که موفق شد در آزمون‌های مرکز ADAC آلمان ۵ ستاره کامل به چنگ آورد. این خودرو با هزینه پایه تنها ۱۸ هزار یورو در اروپا به فروش می‌رود. برلیانس فوق رقابت با مزه ای را با فورد Mondeo، فولکس‌واگن Passat و حتی تویوتا Camry‌ نیز تجربه کرد. با اینکه از لحاظ کیفی نمی‌تواند پا به پای آنها بیاید با این وجود به خاطر هزینه‌گذاری‌اش مارکت در خور توجهی را دست و پا کرده است.‌

۹ – Geely Magnificence Leopard

راستش باید اقرار کرد که این جیلی از روی مزدا MX-۶‌ کپی‌برداری شده است. با این وجود از آن تقلیدهایی است که ارزش دیدنش را دارد. این خودرو در بسیاری از بازارها با اسم Meirenbao نیز شهرت دارد. چینی‌‌ها اغلب علاقه‌ای به تولید تولیدات جوان‌پسند ندارد. یا فانتزی یا خانوادگی. با اینحال این کوپه یکی از معدود نمونه‌هایی است که متعلق اسپرت‌پسندان دیزاین شده است. برای دیزاین این خودرو که در سال ۲۰۰۳ معرفی شد،‌ دوو موتورز کره جنوبی کمک فراوانی به جیلی کرده بود. پیشرانه آن حاوی ۱.۳ لیتر حجم و قدرتی برابر با ۸۵ اسب‌بخار دارد. با این خروجی می‌تواند به سرعت ۱۸۰ کیلومتر در ساعت دست بیابد. بد نیست بدانید این پیشرانه در اختیار به تویوتای ژاپن است.

۸ – Xialong Fierce Dragon

بیایید نامش را هامر چینی بگذاریم. یک کالا آفرود ویژه کاربری‌های نظامی که در ابعاد همان Hummer‌ مشهور ساخته شده است. کمپانی Xialong قبل از این هم سابقه تولید تولیدات نظامی بر پایه جیپ را داشت. باورکردنی نیست که هزینه این خودرو ۱ میلیون یوان برابر با ۱۶۰ هزار دلار مطرح شده است. در دیزاین این کالا دیگر چینی مشهور دانگ‌فنگ نیز مشارکت داشته است. با توجه به این شرایط نصب یک پیشرانه ۳.۲ لیتری دیزلی با ۱۸۴ اسب‌بخار قدرت نمی‌تواند خیلی نیازهایش را ارضا کند. بدنه ضد گلوله این خودرو روی وزن سنگین ۳۶۰۰ کیلوگرمی آن موثر بوده است. ‌مصرف سوخت آن در هر ۱۰۰ کیلومتر ۲۰ لیتر است. سرعت نهایی‌اش نیز ۱۱۵ کیلومتر در ساعت است.

۷ – Nice Wall V۲۴۰

این خودرو همان وینگل ۵ است که گفته می‌شود برنامه ریزی شده است وارد مارکت ایران نیز شود. این پیکاپ انصافاً‌ آنقدرها هم زشت و بد قواره نیست. کمپانی گریت‌وال با مشارکت میتسوبیشی این خودرو را به یکی از بهترین‌‌های کلاس خودش مبدل کرده است. وینگل فوق در بازارهای ویژه اروپایی با اسم Steed (فولاد) عرضه شده است. این چینی را می‌توان یک طرح اقتباسی از ایسوزو D-Max دانست. عده‌ای بر این باورند که گریت وال برای این خودرو از دیزاین‌ کانسپت فولکس‌واگن Magellan‌ در سال ۲۰۰۲ برآمده شده است. بهترین پیشرانه این وینگل ۲.۴ لیتری با ۱۳۴ اسب‌بخار قدرت است. این یپکاپ با این شکل و شمایل مرتبط به فیس‌لیفت سال ۲۰۱۱ است که طی آن جلوپنجره و چراغ‌‌ها و قدری هم دیزاین داخلی تغییر کرد.

۶ – Beijing Auto Knight S۱۲

نمی‌توان خیلی بر کپی‌کار و تقلید این خودرو ادعا کرد. چراکه کمپانی بیجینگ اتو از مدت‌ها پیش با جیپ آمریکا پیمان مشارکت بسته بود. شاسی‌بلند فوق از روی چیروکی‌های قدیمی الهام گرفته شده است. یعنی در دوره‌ای که جیپ تحت نام یکی از زیرمجموعه‌‌های کرایسلر آن روزهای با دایملر صاحب برند مرسدس‌بنز مشارکت می‌‌کرد. این خودرو را به پیشرانه‌ای ۲ لیتری با قدرتی برابر با ۱۲۲ اسب‌بخار یا ۲.۲ لیتری با ۱۴۱ اسب‌بخار تجهیز کرده‌اند. گفته می‌شود نیسان ژاپن برنامه ریزی شده است برای آن پیشرانه‌های ۲.۵ و ۴ لیتری تامین کند. هزینه این خودرو بین ۱۱ هزار و ۹۴۰ تا ۱۴ هزار و ۲۰۰ دلار است. این چیروکی چینی در بین هم‌کلاسان هم‌وطن خود بی‌رقیب است. گفته می‌شود برای این خودروی به اصطلاح آفرود مکانیزم تک دیفرانسیل نیز دیزاین شده است.

۵ – Shanghai VW Santana

بصورت رسمیً در اسم و نماد این خودرو نشان فولکس واگن قابل مشاهده است. خودروسازی شانگهای از سال ۱۹۸۴ موفق شد نظر آلمان‌ها را برای مشارکت جلب کند. نمونه Santana‌ سدان محافظه کاری بود که پایه‌گذار نمونه‌های درستی چون Jetta‌ و Polo‌ شد. سال ۱۹۸۱ فروش اروپایی این خودرو متوقف شد. همان روزهای بود که چینی‌ها آرام آرام توانستند خود را به فولکس نزدیک کنند. پس از آن به قدری روی فروش و ارائه آن کار کردند که فروشش به وسیله عامل چینی به نسبت طرف آلمانی بیشتر هم شد. سانتانا به دلیل پلتفرم باکیفیتی که داشت موفق شد برای سال‌های سال در بازارهای آسیایی بدرخشد. خودروسازی شانگهای فروش گسترده این خودرو را برای تاکسی و ماشین پلیس مقرر کرده بود. قوی‌ترین ورژن آن حاوی یک پیشرانه ۱.۸ لیتری با ۱۰۷ اسب‌بخار نیرو است.

۴ – BYD E۶

منصف باشید. دیزاین این خودرو بطور کلیً اروپایی است. کمپانی بی‌وای‌دی که بعد از مجادله‌های بسیار بر سر کپی‌کار تویوتا و هوندا رهایی یافت، موفق شد در یک اقدام ستایش‌برانگیز کالایی تمام برقی را با چهره‌ای پذیرفتنی ارائه کند. چینی‌ها با اینکه به تولید انبوه نمونه‌های مختلف علاقه دارند با این وجود آنچنان میلی برای تولید تولیدات مدرن مانند EV یا وسیله نقلیه‌های برقی ندارند. نمونه E۶ با یکدفعه شارژ می‌تواند ۳۰۰ کیلومتر پیمایش کند. رکوردی که برای یک هاچ‌بک سایز بزرگ قابل توجه است. کمپانی BYD‌ شدیدا علاقه مند است که این خودرو را وارد مارکت آمریکا کند. همزمان با اینکه تولیدات برقی در این مارکت با هزینه‌های کهکشانی ارائه می‌شوند،‌ هزینه پایه E۶ را حدود ۳۵ هزار دلار مطرح کرده‌اند. قطعات فنی این خودرو از جانب کمپانی ۱۰ سال گارانتی شده است. باطری‌های آن تنها در ۴۰ دقیقه به شارژ صد در صدی می‌رسند. شتاب صفر تا ۱۰۰ آن ۸ ثانیه و سرعت نهایی‌اش ۱۶۰ کیلومتر در ساعت مطرح شده است.

۳ – BYD F۶

حضور مجددا برند BYD‌ در چنین لیستی نشان از موفقیت و شهرت آن دارد. بی‌وای‌دی برای دیزاین این سدان از هنر مهندسی میتسوبیشی ژاپن سود گرفته است. نمونه F۶ تنها در ۲ تیپ ارائه می‌شود. یا ۲ لیتری ۱۳۴ اسب‌بخاری با جعبه‌دنده ۵ سرعته دستی و یا ۲.۴ لیتری ۱۶۰ اسب‌بخاری با جعبه‌دنده ۴ سرعته اتوماتیک. این نمونه نیز انصافاً ‌دیزاین‌اش بد نیست. با طول ۴.۸ متری‌اش می‌تواند پاسخ‌گوی خانواده‌ها باشد. تولیدکننده آنقدر به این محصولش اعتماد داشت که آن را سال ۲۰۰۸ در کنفرانس دیترویت پرده گشود. سرعت نهایی این خودروها بسته به نوع پیشرانه‌اش بین ۱۸۵ تا ۲۰۰ کیلومتر در ساعت تغییر می‌کند. گفته می‌شود این خودرو یکی از معدود چینی‌‌هایی است که از سیستم صوتی حرفه‌ای ۸ بانده سود می‌برد.

۲ – Geely Panda

دلیل انتخاب این خودرو تنها و تنها چهره بی‌نظیرش است. پاندا بهترین نامی است بود که می‌شد برای این خودرو انتخاب کرد. این هاچ‌بک مینی سایز با کد LC به وسیله جیلی عرضه شده است. این خودرو از جانب C-Ncap تحت نام ایمن‌ترین هاچ‌بک چینی عرضه شده است. مارکت سریلانکا، اندونزی و تایوان برای خرید پاندا سر و دست می‌شکنند. پیشرانه پربازده این خودروی جالب ۱.۳ لیتری با ۸۲ اسب‌بخار نیرو است. در دوره‌ای گفته می‌شد برنامه ریزی شده است جیلی با این خودرو در ایران حضور بیابد. پاندا به خاطر دیزاین فانتزی‌اش در بازارهای مختلف از اقبال مناسبی از جانب خانم‌ها دارا شده است. رقابت عجیبی بین این چینی و تویوتا Aygo‌ در گرفته بود.

۱ – FAW Purple Flag

خود چینی‌‌ها نامش را لوکس‌ترین قرار داده‌اند. وسیله نقلیه ای که تحت نام وسیله نقلیه سخنگوی دولت چنین استفاده می‌شود. با توجه به محاسبه پرچم سرخ اولین وسیله نقلیه ای است که به روش بومی به وسیله خودروسازی چین ساخته شده است. نسل اول آن سال ۱۹۵۸ معرفی شد. تولید آن پاسخی بود به لوکس‌های آمریکایی از جانب حزب کمونیست. بعدها گفته شد که کمپانی FAW از مهندسی آئودی آلمان نیز استفاده‌هایی کرده است. نسل تازه این خودرو با پیشرانه ۶ لیتری ۱۲ سیلندر Vشکل به قدرت ۴۰۲ اسب‌بخار ارائه می‌شود. باور کردنی نیست که این چینی به هزینه ۱.۲ میلیون دلار فروخته می‌شود.

منبع

دسته‌بندی‌ها: معرفی خودرو

برچسب‌ها: ,,,,,,,