خرید و فروش دست دوم کدام خودروها به صرفه هست ؟

این ایام خودرو از بازی کردن نقش یک کالای سرمایه‌گذاری دور شده است، ممکن است هنوز خاطرتان باشد روزهایی که علاقه‌مندان به خودروهای تازه ساعت‌ها در صف نمایندگی‌ها صف می‌ایستادند و یک سال بعد خودرو خود را تحویل می‌دریافت کردند، آن ایام صاحبان خودرو چند سال بعد از بهره برداری از آن می‌توانستند با میزان سود زیاد خودروی خود را هم بفروشند. چنین بود که خودرو به نوعی یک کالای سرمایه در کشور بسیاری را برای سرمایه‌گذاری به خود می‌کشاند.

عصر ایران، با اینحال این ایام بازی تغییر کرده و نقش خودرو در اقتصاد از یک کالای سرمایه ای به یک کالای مصرفی تغییر کرده است. با این‌ وجود با اینحال اگر گشتی کوتاه در مارکت خودروها بزنیم، هستند خودروهایی محدودی که باوجود تأخیر در تحویل که آن‌هم به دلیل تغییر ساعتی قانون های کشور است می‌توانیم به آن به نوعی یک کالای سرمایه‌ای نگاه کنیم. که در این نوشته نگاهی به یک نمونه از این خودروها انداخته ایم.

 

تیوولی خودرو پرطرفدار رامک خودرو که عمر آن در کشور ما هنوز به دو سال نرسیده است این ایام یکی از بازیگرانی است که در هر حالتی، چه وقتی که در مقرر تحویل خریدار می‌شد، یا هم‌اکنون که به بهانه هایی که با این وجود به رامک خودرو بازنمی‌گردد ( دلایلی مانند بسته شدن ثبت سفارش، تغییر لحظه‌ای قانون های و تغییر ساعتی روندهای اداری) با تأخیری چندماهه به خریداران تحویل می‌شود، خریدار خود را صاحب سود و منفعت مالی می‌کند.

رامک خودرو در طول این سال‌ها و باسیاست گذاری کارشناسی تلاش کرده تا جای ممکن اجازه ورود سرمایه‌گذاران را به مارکت خودروی تیوولی ندهد. در رامک استراتژی اصلی این بوده که وسیله نقلیه ای به خریدار واگذار شود که نزول کمتری را درمقایسه با رقبا تجربه کند و ضمن دارا بودن کیفیت و ارزش برندش در مارکت حفظ شود.

در طول این دو سال بودند مشتریانی که تیوولی را به هزینه ۹۰ میلیون تومان تهیه کردند با اینحال بعد از یک سال و باوجود اینکه خودرو دسته دوم شمرده می‌شده است این خودرو را ۱۱۰ میلیون به فرد دیگری فروخته‌اند. این یعنی کالا ارزشمند است، چراکه خریدار بعد از مصرف، خودرو را پایین‌تر از هزینه خرید خودرو نمی‌فروشد.

با این اوضاع به نوعی مثالی دیگر درصورتی‌که سال آتی این کالا ۱۲۵ میلیون هزینه‌گذاری شود ، خریدار که امسال این خودرو را ۱۱۱ میلیون خریده و ۳ میلیون تومان سود هم کاری نیز دریافت کرده هزینه تمام‌شده برای خریدار ۱۰۸ میلیون تومان خواهد شد حال اگر این خودرو ۱ سال هم کار کند خریدار می‌تواند ۱۱۵ میلیون تومان این خودرو را به فروش برساند و متضرر هم نشود.

منبع

دسته‌بندی‌ها: معرفی خودرو