اختلاف عملکرد خودروهای دنده ای و اتوماتیک

اختلاف عملکرد خودروهای دنده ای و اتوماتیک ،دنده اتوماتیک بهتره یا دستی؟ بهترین ماشین دنده اتوماتیک ایرانی ،معایب دنده اتوماتیک ،جک دنده ای یا اتومات ،مقایسه دنده اتوماتیک و دستی

امروزه روند سود گیری از گیربکس اتوماتیک درخودروها رو به گسترش است با اینحال هنوز کسانی پیدا می‌شوند که دنده‌ دستی را به اتوماتیک ترجیح می‌دهند.

در دهه قبلی گیربکس‌ اتوماتیک تنها در تعداد محدودی از خودروها مورد بهره برداری قرار می‌گرفت با اینحال هم‌اکنون خودروهای بسیاری از نمونه‌های شهری کوچک گرفته تا سدان های لوکس بزرگ از این نوع گیربکس‌ها برخوردار هستند.

بسیاری از کارخانه‌ها نمونه‌های دوکلاچه ای را عرضه می‌کنند که نه‌تنها سریع‌تر از انسان رفتار تعویض دنده را انجام می‌دهند حتی مصرف سوخت کمتری را نیز دارد. عده ای برندها اصلاً دردسر نمونه‌های دستی را به جان نمی‌خرند.در این اوضاع این پرسش مطرح می شود که  چه نوع گیربکسی برای خودرو خوب تر است اتوماتیک یا دستی؟

تا مدتی قبل گیربکس‌های اتوماتیک برای افرادی بود که علاقه‌ی چندانی به رانندگی نداشتند و اگر لذت رانندگی حقیقی را می‌خواستید، باید یک نمونه‌ی دستی را انتخاب می‌کردید با اینحال اکنون شرایط تغییر کرده است. تعویض‌های فوق‌سریعی که عده ای گیربکس‌های اتوماتیک دارند خیلی سریع‌تر از نمونه‌های دستی هستند. فاصله‌ی بین تعویض دنده‌ها در زمان شتاب گیری سریع هنوز در اندازه چند دهم و صدم ثانیه است با این وجود که در رانندگی روزمره اختلاف‌هایی می باشد.

وقتی در پیست یا در جاده‌ای پرپیچ‌وخم سریع می‌رانید، گیربکس دستی درمقایسه با نمونه‌ی اتوماتیک زحمت فراوانی دارد. شما باید به‌صورت حدوداً در یک زمان ترمز کنید، کلاچ را فشار دهید و دنده را تعویض کرده و با این وجود با پدال گاز نیز بازی کنید. در گیربکس اتوماتیک عده ای از این فرایندها تنها با فشار یک پدال اجرا میشود. این همان دلیلی است که عده ای علاقه مندان رانندگی گیربکس دستی را ترجیح می‌دهند. این موقعیت مهارت بیشتری را طلب می‌کند. حس بهتری وجود خواهد داشت وقتی خودتان همه‌چیز را به خوبی انجام می‌دهید.ضروری به ذکر است یکی از مزایای بهره برداری از گیربکس اتوماتیک اینست که در ترافیک کمتر خسته  می شوید.

به دلیل پیچیده بودن، اغلب باید بهای بیشتری را برای سفارش گیربکس اتوماتیک هزینه کنید. هزینه‌ها درمقایسه با برند و نمونه خودروها بسیار دارای اختلاف است.

تفاوت عملکرد خودروهای دنده ای و اتوماتیک

در قبلی گیربکس اتوماتیک تأثیری منفی روی مصرف سوخت داشت با اینحال نرم‌افزارهای هوشمندتر و نسبت‌های زیادی استفاده شده در سیستم‌های مدرن به این معنی است که هم اینک گیربکس‌های اتوماتیک به ندرت اثری منفی روی مصرف سوخت دارند.

وقتی‌که به یک نمونه معمولی ب‌ام‌و ۳۲۰i می نگریم، نمونه تجهیز به گیربکس دستی مصرف سوخت ۵.۳ لیتر در هر صد کیلومتر را دارد در شرایطی که این عدد در نمونه تجهیز به گیربکس اتوماتیک ۵.۴ است. میزان آلایندگی هر دو نمونه نیز شبیه به است. عده ای گیربکس‌های اتوماتیک راندمان بسیار بهتری درمقایسه با نمونه‌های دستی دارند. برای نمونه پورشه مدعی شده است که گیربکس PDK موجود در ۹۱۱ کررا نه فقط در خط مستقیم سریع‌تر رفتار می‌کند حتی مصرف سوخت کمتری نیز دارد.

با این وجود به دلیل پرداخت بهای بیشتر در ابتدای خرید، ممکن است این مصرف و راندمان بهتر گیربکس اتوماتیک در درازمدت به چشم نیاید؛ مثلاً شما باید بیش از ۲۴۰ هزار کیلومتر با خودروی خود رانندگی کنید تا اضافه پرداخت ۲۲۰۰ پوندی جبران شود!

تفاوت عملکرد خودروهای دنده ای و اتوماتیک

با توجه به این خبر در کل از لحاظ اقتصادی گیربکس دستی هنوز هم ارزان‌تر بوده و در درازمدت گیربکس دستی انتخاب بهتری است. با این وجود اگر طرفدار رانندگی هیجانی هستید این انتخاب راحت‌تر نیز خواهد بود.

اگر اضافه پرداخت ابتدایی برای گیربکس اتوماتیک را قبول می‌کنید، پس این نوع گیربکس حس بهتری را برای شما خواهد داشت. گیربکس‌های اتوماتیک تعویض‌های نرم داشته و رانندگی سهل‌تری را نیز عرضه می‌کنند و با این وجود اختلاف بسیار کوچکی در بحث پرفورمنس و مصرف سوخت با نمونه‌های دستی دارند.

منبع

دسته‌بندی‌ها: مقایسه خودرو