به چه وسیله نقلیه ای، خودروی سوپر اسپرت گفته می‌شود؟ +تصویر

بهترین ماشین های سوپراسپرت ،ماشین های سوپراسپرت در ایران  ،خودرو اسپرت بریتانیایی ،خودروهای اسپرت ،خودرو آرش ،سیروان موتورز ،تصویر ماشین های سوپراسپرت

مسئله غیر قابل انکار این روز‌های جهان خودرو، جا به جا شدن معیارها و پارامترها در کلاس‌های مختلف اتومبیل‌ها است. امروزه به دلیل افزایش تکنولوژی‌های مختلف در جنبه‌های دارای اختلاف، بیننده ساخته شدن اتومبیل‌هایی فوق سریع با دیزاین‌های ویژه هستیم.

در سال ۱۹۹۱، صاحبنظران زمینه خودرو برای نخستین بار اقدام به کلاس‌بندی اتومبیل‌های موجود کردند که این موضوع دلیل بوجود آمدن عبارت (خودروی سوپر اسپرت) یا (Supercar) شد. اگر بخواهیم جمع بندی کنیم خودروی سوپر اسپرت به وسیله نقلیه ای گفته می‌شود که از استاندارد‌های بالا‌تری پیروی می‌کنند و در تولید آن‌ها بالا‌ترین سطوح تجمل و قابلیت ها مقرر کرده شده است. در قبلی خودرو‌های سوپر اسپرت، خودرو‌هایی بودند که مجوز حضور در خیابان‌های شهری را نداشتند و برای بهره برداری از آن‌ها می‌بایست یک پیست اتومبیل‌رانی با سطح استانداردی A مقرر کرده می‌شد؛ با اینحال امروزه در با پیشرفت خیابان‌های شهری و جاده‌های برون شهری، خودرو‌های سوپر اسپرت هم شبیه مابقی اتومبیل‌ها قادر اند در سطح شهر تردد کنند.

خصوصیت‌های متمایز خودرو‌های سوپر اسپرت

اگر بخواهیم برای خودرو‌های سوپر اسپرت، خصوصیت‌های جامع و با این وجود متمایز بیان کنیم، می‌توانیم سرعت بالای آن‌ها را تحت نام اصلی‌ترین بهتری آن‌ها عرضه کنیم. با شرایطی که گفتیم خودرو‌های سوپر اسپرت از معیار‌ها و استاندارد متفاوتی پیروی می‌کنند و یکی از این معیار‌ها داشتن سرعت و شتاب بسیار بالا است، به گونه ای که امروزه برای سنجش و مقایسه شتاب خودرو‌های سوپر اسپرت، از معیار ۰ تا ۲۰۰ کیلومتر استفاده می‌کنند؛ بدلیل آنکه سرعت خودرو‌های سوپر اسپرت به قدری بالا است که معمولا پایین ۳ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسند.

امروزه کمپانی‌های متفاوتی خودرو‌های سوپر اسپرت تولید می‌کنند؛ با اینحال معمولا این خودرو‌ها در تعداد محدود تولید می‌‌شوند و در بسیاری از موارد قبل از ارائه به روش پیش‌فروش، تهیه می‌شوند. خودرو‌های سوپر اسپرت به دلیل تولید محدود آن‌ها و به علاوه از طرف دیگر تکنولوژی و قابلیت ها مقرر کرده شده در ساختار این خودرو‌ها، بسیار لوکس هستند. در تولید خودرو‌های سوپر اسپرت، وزن نهایی اتومبیل اهمیت بینهایت زیادی دارد و تولیدکنندگان و طراحان این خودرو‌ها، معمولا از متریال‌هایی پرهزینه و خاص در تولید آن‌ها استفاده می‎‌کنند که همین مسئله نمونه دیگری از دلایل گسترش هزینه نهایی خودرو‌های سوپر اسپرت می‌باشد. خودرو‌های سوپر اسپرت خاصیت آیرودینامیکی بالایی دارند و معمولا از اصول استریم لاینینگ در دیزاین بدنه آن‌ها استفاده شده است؛ بدلیل آنکه این اتومبیل‌ها برای رسیدن به سرعت‌های بالا می‌بایست کمترین میزان برخورد را با حجم هوای محیط داشته باشند.

اختلاف خودرو‌های سوپر اسپرت و هایپر خودرو‌ها

در سال ۲۰۰۷ برای نخستین بار، عبارت هایپر خودرو در خبرها یکی از مشهور‌ترین صاحبنظران اتومبیل استفاده شد. هایپر خودرو‌ها در حقیقت نسل تازه‌تری از خودرو‌های سوپر اسپرت هستند که از معیار‌های متفاوتی پیروی می‌کنند. هایپر خودرو‌ها در حقیقت اتومبیل‌های فوق سریعی هستند که معمولا به روش یک کانسپت یا پورتوتایپ تولید می‌شوند و بالاخره در تعداد بسیار محدود ارائه می‌شوند. اختلاف یک خودرو‌ سوپر اسپرت و یک هایپر خودرو معمولا در پیشرانه آن‌ها است؛ تولیدکنندگان هایپر خودرو‌ها از پیشرانه‌های فوق توانمند استفاده می‌کنند که اتومبیل با سود‌گیری از آن توانایی دارد به شتاب و سرعت بسیار بالایی دست بیابد. در نظر بگیرید که رانندگی با هایپر خودرو‌ها نیاز به مهارت‌های منحصر به فردی است با اینحال برای رانندگی با خودرو‌های سوپر اسپرت الزامی به آن‌ها نیست.

آرین موتور تابان

منبع

دسته‌بندی‌ها: معرفی خودرو