بعد از وقوع تصادف چه باید کرد؟

بعد از وقوع تصادف چه باید کرد؟قانون های تصادفات جرحی ،مقصر در تصادفات رانندگی ،قانون تصادفات ،قانون های تصادفات راهنمایی و رانندگی ،نمونه کروکی تصادف ،مراحل گرفتن دیه تصادف

با توجه به تازه ترین تفاوت قانون های راهنمایی و رانندگی ایران، اگر در تصادفات بوجود آمده شخصی فوت نکرده باشد، رانندگان نباید مسیر خیابان را برای مابقی خودرو‌ها مسدود کنند و اگر اینطور نباشد افسر پلیس مربوطه می‌بایست رانندگانی که خیابان را مسدود کرده‌اند، به دلیل سد معبر جریمه کند.

حادثه هیچ‌گاه خبر نمی‌کند و برای هر راننده‌ای در بیشتر مواقع امکان وقوع تصادف می باشد؛ با اینحال موضوع‌ای که برای افراد زیادی از رانندگان جدید‌کار و حتی گاهی مواقع رانندگان با تجربه می باشد، این است که بعد از وقوع یک تصادف چه کار‌هایی باید انجام داد و از چه اموری باید پرهیز کرد؟

جام جم آنلاین، حادثه هیچ‌گاه خبر نمی‌کند و برای هر راننده‌ای در بیشتر مواقع امکان وقوع تصادف می باشد؛ با اینحال موضوع‌ای که برای افراد زیادی از رانندگان جدید‌کار و حتی گاهی مواقع رانندگان با تجربه می باشد، این است که بعد از وقوع یک تصادف چه کار‌هایی باید انجام داد و از چه اموری باید پرهیز کرد؟

خونسرد باشید و با پلیس رابطه بگیرید

در زمان وقوع یک تصادف خوب است آرامش خود را حفظ کنید، از آنجاییکه احساسات شما گاهی دلیل انجام امور اشتباه می‌شود. بعد از وقوع یک تصادف، اگر خسارات جانی وجود نداشته باشد، خوب است از صحنه تصادف تصویر گرفته و خودرو یا خودرو‌ها را به کنار جاده هدایت کنید؛ سپس به پلیس ۱۱۰ رابطه بگیرید، واقعه را شرح دهید و منتظر رسیدن پلیس راهنمایی و رانندگی شوید.

با توجه به تازه ترین تفاوت قانون های راهنمایی و رانندگی ایران، اگر در تصادفات بوجود آمده شخصی فوت نکرده باشد، رانندگان نباید مسیر خیابان را برای مابقی خودرو‌ها مسدود کنند و اگر اینطور نباشد افسر پلیس مربوطه می‌بایست رانندگانی که خیابان را مسدود کرده‌اند، به دلیل سد معبر جریمه کند. امروزه شما میتوانید با گرفتن چند تصویر از صحنه تصادف در زاویه‌های مختلف، تمام واقعه تصادف را برای افسر پلیس شرح دهید، پس الزامی به سد معبر برای مابقی خودرو‌ها نیست.

مدارکتان را تکمیل کنید

هیچکس مایل نیست لحظه فراوانی را به دلیل بوجود آمدن یک تصادف تلف کند؛ پس خوب است قبل از رسیدن افسر راهنمایی و رانندگی مدارک خود را تکمیل کنید. در لحظه تصادفات رانندگی خوب است طرفین به یک توافق برسند و مقصر را واضح کنند تحت این شرایط پلیس مربوطه با پر کردن یک کروکی سازش، به شما این اجازه را می‌دهد که سریع‌تر مراحل بعد از تصادف را به انجام برسانید، با اینحال اگر طرفین به یک توافق جامع نرسیدند و یا مدارکشان ناقص بود، پلیس راهنمایی و رانندگی برگه کروکی عدم سازش را پر خواهد نمود، تحت این شرایط طرفین برای رسیدگی به مسائلشان باید به دادگاه حل اختلاف مراجعه کنند.

تعیین و دریافت خسارت

چه برگه کروکی سازش دریافت کردید چه عدم سازش، بعد از تصادف باید به مراکز بیمه برای تعیین خسارت مراجعه کنید؛ با این وجود بسیاری از مردم این قسمت کار را بعد از گذراندن پروسه رسیدگی به کروکی عدم سازش انجام می‌دهند با اینحال در کل بیمه با توجه به نظر افسر راهنمایی و رانندگی و کارشناس بیمه از روش بیمه شخص ثالث راننده مقصر، تا سقف معین به فرد خسارت دیده می‌پردازد. اگر خودرو آسیب دیده جزء اتومبیل‌های نو و یا لوکس باشد، صاحب خودرو می‌تواند برای دریافت مبلغ نزول هزینه خودرو به مراجع قضایی شکایت کند و با توجه به صاحبنظران دادگاه حل اختلاف، میزان نزول هزینه خودرو خود را از فرد مقصر تقاضا کند.

در نظر بگیرید اگر شما در یک واقعه تصادف مقصر به شمار می‌روید و اتومبیل‌تان دچار آسیب شده است، می‌بایست خسارات خود را با تکیه به برگه کروکی پلیس و با بهره برداری از بیمه بدنه اتومبیل خود، دریافت کنید.

اگر به جسمی ثابت برخورد کردید، باز هم به پلیس رابطه بگیرید اگر اینطور نباشد شما مدرکی برای دریافت خسارت از بیمه نخواهید داشت.

منبع

دسته‌بندی‌ها: دانستنی های خودرو