بررسی مزایا و معایب خودروهای دیزلی (نیسان دیزلی ,بنزینی ,دوگانه سوز)

در ایالات متحده آمریکا از قبیل بسیاری از کشورها از موتور دیزلی بر روی کامیون‌ها و اتوبوس‌ها استفاده می شود. آمارها نشان می دهد که تنها ۳ درصد از اتومبیل های سبک فروخته شده در آمریکا دیزلی هستند، این درحالی است که اتومبیل‌های دیزلی حدود ۵۰ درصد از مارکت اروپا را مختص خود کرده اند. با اینحال پرسش اصلی اینجاست که آیا اروپایی‌ها به چیزی پی برده‌اند که ما از آن بی‌خبریم؟

حتما شما نیز در باب خودروهای دیزلی زیاد شنیده اید، در این‌جا سعی داریم تا به عده ای از مزایا، معایب و حتی تصورات غلط در باب این خودروها بپردازیم.

مزایای بهره برداری از موتورهای دیزل  

۱-طول عمر بالا: به‌طورکلی موتورهای دیزلی به دلیل ساختار محکم‌تر درمقایسه با موتورهای بنزینی حاوی طول عمر بیشتری هستند. موتورهای دیزلی باکیفیت و استاندارد می توانند تا حدود ۱ میلیون کیلومتر را بی توجه به تعمیرات بنیادی بپیمایند. به علاوه از طرف دیگر این موتورها اغلب تا حدود ۳۵۰ هزار کیلومتر دچار هیچ مشل عمده ای نخواهند شد. این مسئله نشان می‌دهد هزینه بالای خودروهای دیزلی درمقایسه با اتومبیل‌های بنزینی چندان بی‌دلیل نیست، همان‌طور که از قدیم گفته‌اند هیچ گرانی بی ‌حکمت نیست!

۲-قدرت بالا: اساسی ترین و بنیادی‌ترین خصوصیت این موتورها تولید گریز از مرکز بالا در دور موتور پایین است. به نوعی‌مثال یک موتور چهار سیلندر دیزلی می‌تواند گشتاوری برابر یک موتور شش سیلندر بنزینی تولید کند. این موتورها درمقایسه با موتورهای بنزینی اسب بخار کمتری ایجاد می‌کنند، پس با استناد به این‌که سرعت اتومبیل به اسب بخار موتور بستگی دارد؛ خودروهای دیزلی سرعت و شتاب بالایی ندارند. به‌عبارت‌دیگر موتورهای دیزلی انتخاب مناسبی برای خودروهای اسپرت نخواهند بود.

۳-مصرف سوخت پایین: خودروهای دیزلی در مصرف سوخت بهینه هستند و عملکردی نزدیک به خودروهای هیبریدی دارند. این مسئله ممکن است یکی از دلایلی باشد که مردم اروپا را به سوی خودروهای دیزلی سوق داده است؛ بدلیل آنکه هزینه سوخت در اروپا بسیار بالاست.

۴-توانایی بهره برداری از سوخت‌های جانشین: برخلاف موتورهای بنزینی در موتورهای دیزلی می‌توان از سوخت‌های تجدید پذیر مانند بیودیزل استفاده کرد. (بیودیزل یک نوع سوخت تجدید پذیر و تجزیه‌پذیر است که از روغن‌ گیاهی و یا چربی حیوانی به دست می‌آید. این سوخت را می‌توان با گازوییل مخلوط و در خودروهای دیزلی به کاربری. نسبت این مخلوط معمولا ۲۰ درصد بیودیزل و ۸۰ درصد گازوییل است. نتیجه‌های مثبت بهره برداری از بیودیزل در کاهش آلودگی هوا از جانب سازمان‌های مشهور جهانی تایید شده است.)

۵-ساختار و مکانیک ساده‌تر: موتورهای بنزینی به سیستم‌های رایانه ای پیچیده‌ای برای کنترل عملکردهای موتور و سیستم سوخت و احتراق دارند، با اینحال موتورهای دیزلی از یک پمپ سوخت استفاده می‌کنند و رفتار احتراق به‌وسیله فشار ایجاد می‌شود و هیچ بارقه‌ای برای شروع اشتعال نیست.

car-diesel_1767762b

معایب موتورهای دیزلی

۱-تولید صدای بیشتر: در خودروهای بنزینی بخش زیادی از صدای موتور را به وسیله سیستم اگزوز از بین می‌برند؛ با اینحال در موتورهای دیزلی، صدا مستقیما از خود موتور شنیده می‌شود. با اینکه امروزه تولیدکنندگان در این اتومبیل‌ها از سیستم عایق صدا استفاده می‌کنند با اینحال بازهم صدای کم تلق‌تلق موتور می‌تواند خسته کننده باشد.

۲-هزینه بالا: موتورهای دیزلی در مقایسه با موتورهای بنزینی، به‌واسطه ساختارشان فشار بیشتری را متحمل می‌شوند، از اینرو تولیدکنندگان ناگزیرند این موتورها را محکم‌تر و بادوام دیزاین کنند که این مسئله دلیل می‌شود موتورهای دیزلی سنگین‌تر و گران‌تر تولید شوند.

۳-آلودگی و گازهای گلخانه‌ای: با اینکه حدود یک قرن از اختراع موتور دیزل می‌گذرد، با اینحال تا چند سال قبلی توجهی درمقایسه با آلودگی این موتورها به رفتار نیامده بود. امروزه اکثر خودروهای دیزل از سیستم اگزوز مایع (DEF) استفاده می‌کنند که بخش چشم‌گیری از گازهای گلخانه‌ای تولیدشده را کاهش می‌دهد. این سیستم حاوی مخزنی است که در هر ۲۵ تا ۴۵ هزار کیلومتر باید تعویض شود.

عده ای تصورات غلط در باب اتومبیل‌های دیزلی

با تاخیر روشن شدن در هوای سرد: خودروهای دیزل قدیمی در هوای سرد به‌سختی روشن می‌شدند؛ با اینحال اتومبیل‌های دیزلی مدرن از سیستم پیش‌گرمایش سود می‌برند که به‌طور زیادی سریع است و دمای موتور را بالا می‌برد، به همین دلیل در هوای سرد هم اتومبیل فورا روشن می‌شود.

ایجاد دود و بد بو بودن خروجی اگزوز: اتومبیل‌های دیزل به دودزا بودن مشهور‌اند، با اینحال خودروهای دیزلی حال حاضر با بهره برداری از سیستم‌های تصفیه‌کننده، حدودا بدون دود و بوی نامطبوع هستند.

اگر می‌خواهید باورهای قبلی خود را در باب این خودروها تغییر دهید ممکن است صحبت کردن با صاحب یک خودروی دیزلی هم برای شما خوب باشد. بی تردید ۵۰ درصد اروپایی‌هایی که از خودروهای دیزل استفاده می‌کنند به خوبی از مزیت‌های این خودروها مطلع هستند

منبع

دسته‌بندی‌ها: مقایسه خودرو

برچسب‌ها: ,,,,,,