اگر در جاده ماندید این ترفندها را به کار ببندید

 با اینحال در بسیاری از اوقات امکان دارد به توجه به کنترل خودرو قبل از سفر، در جاده دچار سخت شوید. امروزه کمپانی های امداد خودرو پوشش بینهایت خوبی در جاده های ایران دارند با اینحال اگر به هردلیلی در موقع اضطراری به امداد دسترسی نداشتید قادر اید با انجام این کارها خود را از مهلکه عده ای مشکلات پیش آمده نجات دهید.

– در صورتی که در هوای بارانی گیر کردید و برف پاکن خودرو خراب شد قادر اید از مقداری روغن استفاده و آن را بر روی شیشه بکشید تا باران به دلیل لغزنده بودن سطح شیشه از روی آن پراکنده شود.

– اگر در مه گیر کردید و چراغ خودروی شما جوابگو نبود، بهره برداری از کمی گیریس بر سطح چراغ های جلو می تواند راهگشا باشد.

– اگر در جاده برفی و لغزنده بود و زنجیر چرخ نداشتید قادر اید باد لاستیک ها را تا میزان ۳۰ درصد کم کنید و در مسیر چرخ های یک خودروی سنگین حرکت نمایید.

– به‌محض بالا رفتن دمای آب، باید با احتیاط کامل سرعت خودرو را کاهش داده و با استناد به اطراف از جاده خارج شده و اتومبیل را متوقف کنید. باید به‌این نکته توجه داشت باشید که به‌هیچ عنوان در این شرایط خودرو را خاموش نکنید. کولر خودرو را نیز خاموش کنید و تا لحظه رفع سخت از نو حرکت نکنید. کار کردن موتور در حرارت بالا مساوی است با سوختن واشر سرسیلندر و ایجاد خسارت مالی. دقت داشته باشید که در صورت جوش بودن آب رادیاتور قبل از سرد شدن آن به‌هیچ عنوان اقدام به باز کردن درب رادیاتور نکنید چرا که امکان دارد آب جوش داخل رادیاتور به اطراف یا صورت شما پاشیده شود. اگر به آب دسترسی دارید سعی کنید با ریختن کمی آب رادیاتور را سرد نمایید. زمانی‌که دمای آب پایین آمد خودرو را خاموش نمایید و بعد از سرد شدن کامل خودرو میزان آب رادیاتور را چک نمایید و در صورت کاهش سطح آب مقدار ضروری را به آن بیافزایید.

– اگر فن خنک کننده از کار افتاد قادر اید فن را یکسره کنید. برای این کار ضروری است قبل از عظیمت به سفر حداقل یکبار این کار را باتوجه به نوع خودرویتان تمرین کنید.

– در صورتی که هریک از کاربر های برقی خودروی شما از کار افتاد فیوز آن بخش را با استناد به دفترچه راهنما تعویض کنید. اگر فیوز سالم در معرض نبود قادر اید موقتا از یک رشته سیم نازک استفاده کنید.

– اگر در حرکت بودید و ترمز خودرو را ازدست دادید خونسرد باشید و سعی کنید با معکوس کردن دنده و بهره برداری از دنده سنگین سرعت خودرو را کاهش دهید، سپس برای توقف از ترمز دستی و گاردریل!! استفاده کنید.

– در بیشتر مواقع یک اسپری رفع پنچری بهمراه داشته باشید تا در صورت خرابی لاستیک زاپاس از آن استفاده کنید.

– در بیشتر مواقع دفترچه راهنمای خودرو را همراه داشته باشید.

– فیوز، لامپ، روغن موتور و ترمز، مقادیری آب، اسپری رفع پنچری و کپسول حریق خاموش کن را در سفر بهمراه داشته باشید.

منبع

دسته‌بندی‌ها: دانستنی های خودرو

برچسب‌ها: ,,,,,,,,,