اشتباهاتی که باعث آسیب خودرو می‌شود

 دو سوم امریکایی های بین ۱۸ تا ۲۴ سال قادر نیستند عراق را روی نقشه بیابند؛ ۳۳ درصد نمی دانند لویزیانا کجاست؛ ۴۷% نمی دانند هندوستان کجاست؛ ۷۵% فکر میکنند که انگلیسی متداولترین زبان در تمامی دنیاست. مردم تنبل اند و این تنها منحصر به امریکایی ها نیست. در همه جای دنیا وضع به همین منوال است. اکثریت آدم‌های روی زمین واقعاً بی تحرک هستند. به همین خاطر کارهای ناعاقلانه میکنند، مثلاً بدون اینکه بدانند ماشینشان را داغان می کنند.

به همین خاطر اینجا چند مورد از کارهایی که هر روز انجام می دهیم و دلیل آسیب رسیدن به ماشینمان می شود را برای شما علاقه مندان آورده ایم ممکن است که آنها را کنار بگذارید.

بهره نبردن از ترمز دستی موقع پارک

اگر نمی دانید باید بگوییم که ترمز دستی اهرمی است سمت راستتان در ماشین. بله همان وسیله اسرارآمیز که هیچوقت درست از آن استفاده نکردید. وقتی روی یک سطح شیب دار یا حتی صاف پارک می کنید، اگر از ترمز دستی استفاده نکنید همه فشار به گیربکس منتقل می شود. بااستفاده از ترمز دستی، چرخها را قفل می کنید و فشار را از روی گیربکس برمی دارید. تنها یادتان باشد که قبل از اینکه مجددا راه بیفتید، آن را بخوابانید.

ایست کامل نکردن قبل از عوض کردن دنده

عجله دارید و از جای پارکتان بیرون می آیید و بااینکه ماشین هنوز عقبی می رود، دنده را عوض کرده و رو به جلو حرکت می کنید. بااینکار تنها گیربکس ماشین را چندین سال زودتر فرسوده می کنید. داخل گیربکس چرخ دنده های متفاوتی می باشد که وقتی بدون توقف کامل دنده عوض می کنید، دلیل می شوید آن چرخ دنده ها بعنوان ترمز شما رفتار کنند که فشار بسیار فراوانی را به آنها وارد می کند. حتی امکان دارد به میل لنگ هایتان هم صدمه بزنید.

با گذاشتن پا روی ترمز سرپایینی را رانندگی می‌کنید

وقتی روی یک مسیر سرازیری رانندگی می کنید، نباید پایتان را مکررا روی ترمز نگه دارید. خوب است دنده را عوض کنید تا سرعتتان زیاد نشود و ترمزتان هم تمام نشود. این اشتباهی است که معمولاً همه مرتکب می شوند چون مطمئن ترین راه برای رانندگی در سرازیری به نظر می رسد با اینحال اگر این مسیر سرازیری طولانی باشد لنت ترمزتان خیلی زود تمام می شود.

فراموش کردن تعویض روغن موتور

باید هر ۵۰۰۰ کیلومتر یکبار روغن موتورتان را عوض کنید. خیلی ها می گویند قادر اید صبر کنید تا چراغ روغن موتورتان روشن شود بعد آنرا تعویض کنید با اینحال اینکار اشتباه است چون وقتی چراغ روغن موتور روشن می شود، روغن داخل موتور دیگر واقعاً به هیچ دردی نمی خورد. ممکن است در کوتاه مدت مهم نباشد با اینحال به مرور لحظه عمر موتورتان را بیشتر می کند.

وارد کردن فشار موقع موتورشویی

خیلی خوب است که بخواهید موتور ماشینتان را تمیز نگه دارید. موتور سیاه و چرک می شود و آب پرفشار بدترین چیز برای آن است. با اینحال موتور کثیفی که خوب کار میکند خیلی بهتر از موتور تمیزی است که کار نمی کند. وقتی آب را با فشار زیاد (مانند آب‌هایی که در کارواش ها می بینیم) روی موتور بگیرید، امکان دارد به سیستم برق ماشین هم صدمه شدید بزنید. شستشوی موتور با شلنگ های معمولی باغچه مشکلی ایجاد نمی کند با اینحال شلنگ های پرفشار کارواش ها اصلاً خوب نیستند.

بد استارت زدن به ماشین

ممکن است ساده به نظر برسد با اینحال قادر اید با خاموش کردن ضبط، برف پاک کن ها، و دیگر وسایل جانبی ماشین تغییر بزرگی در نحوه استارت زدن خود بوجود بیاورید. بیشتر فرسودگی که در موتور ایجاد می شود با استارت بد است. وقتی آن وسایل جانبی را خاموش می کنید دیگر ضروری نیست که موتور موقع استارت فشار فراوانی تحمل کند.

کار اشتباه دیگری که بیشتر انسانها انجام می دهند گاز دادن بسیار به موتور در فصل زمستان است. اینکار به هیچ عنوان به گرم کردن ماشین کمک نمی کند. ممکن است موتور را گرمتر بکند با اینحال نه آن گرم کردنی که مد نظر شماست. اینکار تنها دما را فوراً بالا می برد که دقیقاً تصویر آن چیزی است که قصد دارید. وقتی موتور را استارت می زنید، روغن هنوز وارد سیستم ماشین نشده است پس موتور بدون ماده روان ساز کار می کند. راه صحیح انجام آن این است که ۳۰ ثانیه تا یک دقیقه موتور را بدون حرکت روشن نگه دارید.

نادیده گرفتن صداهای ماشین

هر صدایی که از ماشینتان بیرون می آید یک معنی ویژه دارد. اگر دقت داشته باشید ماشینتان خودش به شما بیان میکند که به چیزهایی نیاز دارد. صدا دادن ترمز نشاندهنده این است که باید لنت هایتان تعویض شوند و اگر آن صدا را نادیده بگیرید عاقبت صدای به هم خوردن آهن های لنت را روی همدیگر می شنوید که نشاندهنده لزوم عوض کردن دیسک هایتان است و اگر این را هم نادیده بگیرید دیگر صدای جیغ خودتان است که می شنوید و این یعنی ترمز ماشین به کلی از کار افتاده است. پس خوب به صداهای ماشینتان گوش کنید.

کثیف نگه داشتن داخل ماشین

باز هم عجله دارید نصف ساندویچ تخم مرغ صبحانه تان را خورده اید و بقیه آن را هم روی صندلی شاگرد می اندازید. ماشینتان حسابی کثیف است، ماه هاست که داخل آن جاروبرقی نکشیده اید و بااینکه چندین خوشبوکننده به آینه آویزان است با اینحال هیچ چیز نمی تواند بوی بد داخل اتاق را از بین ببرد. ضروری است که دستی به سر و گوش ماشینتان بکشید. اگر هر از گاهی موکت های داخل ماشین را جارو نکنید و زباله ها را بیرون نریزید، بویی داخل اتومبیل را می گیرد که از بین رفتن آن خیلی سخت می شود.

با باک حدوداً خالی رانندگی کردن

سر این مسئله در بیشتر مواقع بحث و جدل است. قدیم می گفتند که وقتی می گذارید عقربه بنزین ماشین به تازه ترین درجه برسد، رسوب ته باک وارد سیستم می شود و انژکتورهای بنزین را گول می زنند. با اینحال برخی از کمپانی های ماشین این نظر را نفی می کنند. با اینحال در هر حال، رسیدن عقربه بنزین به انتها مشکلات دیگری را هم ایجاد میکند. با این کار عمر پمپ بنزینتان را به طرز زیادی پایین می آورین چون این بنزین است که پمپ را خنک می کند.

یک نکته جالب: اکثر ماشین ها وقتی عقربه بنزینشان به انتها می رسد، می توانند ۶۰ مایل دیگر هم بروند. در ماشین های امریکایی این بنزین ذخیره بیشتر و در ماشین های آلمانی کمتر است.

منبع

دسته‌بندی‌ها: دانستنی های خودرو

برچسب‌ها: ,,,,,,,,,,