ارزیابی کیفیت تولیدات پارس خودرو (برلیانس) به چه نحو صورت گرفت؟

چندی است که برلیانس H330 به وسیله کمپانی پارس خودرو تولید می‌شود. با اینحال با استناد به اینکه این خودرو چینی است آیا می توان به کیفیت قطعات اعتماد کرد؟! جزئیات ارزیابی کیفیت برلیانس در ایران را از زبان مدیران بشنوید.

برلیانس در سال ۲۰۱۳ موفق شد به اشتراک تمام برند‌های صنعت خودروی چین، بیشترین امتیاز را از تحقیقات های فراگیر موئسسه JD.Energy آمریکا بدست آورد تا مقام اول از جهت رضایت مندی خریداران از کیفیت خودرهای برند داخلی در چین را بدست آورد. با وجود این در کسب این موفقیت، نباید اثرات شریک تجاری خوش اسم این تولیدکننده یعنی BMW را ندید چراکه ۵۰ درصد از سهام برلیانس به این خودروساز آلمانی تعلق دارد.

قبل از ارائه خودروهای برلیانس مجموعه H300 که در دو نمونه H330 و H320 و در دو تیپ اتوماتیک و دستی به مارکت ارائه شده، پارس خودرو اقدام به انجام آزمایش‌های ویژه ای روی این تولیدات و آن هم برای نخستین بار در کشور کرده است.

سر وقت مدیران کیفی این کمپانی رفتیم تا در باب این آزمایش ها گفت و گو کنیم. آنچه که می‌خوانید حاصل گفت و گو در‌باره نخستین آزمایش کیفیت و تداوم با معیارهای بین المللی در کشور می باشد که در کمپانی پارس خودرو انجام شده است.

 سخت ترین آزمایش کیفیت برلیانس

هدف از این آزمایش سنجش کیفیت و تداوم خودرو در حالت های استاتیک و دینامیک است. در حقیقت برای انجام این آزمایش، خودرو در چهار مسیر مختلف و در کمتر از دو ماه حدود ۳۰ هزار کیلومتر را می پیماید و نتایج حاصل از آزمایش به واحد‌های مربوطه در داخل کمپانی انتقال می یابد تا در راستای ارتقای کیفی تولید مورد بهره برداری قرار گیرد.

این توضیحاتی است که “بهنام خلج معاون کیفیت پارس خودرو” در باب آزمایش‌های برگزار شده، می دهد.

وی بیان میکند: حدودا هیچ کدام از آزمایش‌هایی که تا به امروز در ایران بر روی یک کالا تازه انجام شده است، با آزمایش تداوم و کیفیتی که ما بر روی برلیانس انجام دادیم قابل مقایسه نیست. حتی ممکن است دوست داشته باشید که بدانید تستی که کمپانی برلیانس تحت نام با کیفیت‌ترین خودروساز چین، روی این کالا انجام داده بود، به اندازه تستی که ما انجام دادیم سخت گیرانه و طولانی نبود. بدین خاطر وقتی کمپانی برلیانس مطلع شد قصد انجام چنین تستی را داریم، دو نفر از نمایندگان بخش کیفی و فنی را با ابزارهای راهی ایران کرد تا در خلال آزمایش معلومات را برای کمپانی مادر ثبت و ضبط کنند.http://automan.ir/wp-content/uploads/2017/09/8537__0.jpg

جزئیات آزمایش کیفیت برلیانس

خلج پیشتر وارد جزئیات بیشتری از چگونگی اجرا این آزمایش شد و در باب مسیرهای انتخاب شده می افزاید: جغرافیای پهناور و آب و هوای مختلف ایران، به گونه‌ای است که اگر قرار به انتخاب کالایی برای ارائه در ایران داشته باشیم، باید آن کالا بتواند اوضاع جاده ای، آب و هوای و اقلیمی ایران را تحمل کند. بدین خاطر ما آزمایش کیفیت و تداوم ۳۰ هزار کیلومتری را در چهار مسیر مختلف و در آب و هوای گرم، مرطوب و سرد انجام دادیم. در این آزمایش چهار نوع مسیر کوهستانی و پر پیچ و خم، خاکی، اتوبان و شهری و پر ترافیک مورد بهره برداری قرار گرفت.

به گفته معاون کیفیت پارس خودرو، دو ابزار برلیانس H330 سدان در دو تیپ اتومات و دستی به ابزار GPS تجهیز شد که می‌تواند در هر لحظه مسیر تردد خودرو، شیب جاده، دمای هوا، رطوبت و … را به مرکز مدیریت آزمایش در کمپانی پارس خودرو مخابره کند. همچنین لحظه به لحظه معلومات ECU از روش یک ابزار رکوردر ثبت می‌شود تا در صورتی که کوچکترین اشکالی در هر بخش ایجاد شد، بتوان نوع سخت و دلیل بروز آن را تشخیص داد.

در حقیقت باید بگویم زمان طی مسیر در بیشتر مواقع این ابزار از قبیل یک ابزار دیاگ به ECU وصل بود. در اجرا این آزمایش ما یک جدول مقیاس ارزیابی داریم که حاوی محدوده‌های متفاوتی است. هر اشکالی که در خلال آزمایش بروز کند با استناد به نوع اشکال و میزان تاثیرگذاری آن بر خودرو و سرنشینان، در یکی از محدوده‌های جدول قرار می‌گیرد. در انتهای نمراتی از ۱ تا ۱۰ به اشکالات اختصاص می‌یابد که در اصلاح آنها در واحد مربوطه بسیار موثر است.

http://automan.ir/wp-content/uploads/2017/09/8537__1.jpg

آیا برلیانس با اینکه تولید چین است کیفیت دارد؟

در مارکت ایران به دلیل وجود انواع اجناس تولید چین با کیفیت‌های مختلف، در عده ای موارد درمقایسه با تداوم تولیدات تولید این کشور با شک و تردید نگاه می شود با اینحال پرسش اینجاست که آیا برلیانس مهم های کیفی مورد نظر به ویژه از جهت تداوم کالا را دارد؟ معاون کیفیت پارس خودرو در جواب به این پرسش اضافه می کند: با این وجود که انتخاب این کالا با استناد به همین مهم‌ها انجام شد. برلیانس مجموعه H330 در رده خودروهای خانوادگی متوسط و اکونومی جای دارد و می‌تواند یک خودروی کم مصرف باشد که قابلیت ها مناسبی هم دارد. به طرز مثال در این رده از مارکت هیچ وسیله نقلیه ای Key Much less نیست و یا فرمان و پدال گاز برقی ندارد. خودروهایی که این سه فاکتور را دارند از برلیانس گران‌تر هستند. از جهت دیگر ما حتی به آزمایش‌های کمپانی مادر هم اکتفا نکردیم و آزمایش ۳۰ هزار کیلومتر را در شدیدترین اوضاع قبل از ارائه این خودرو به مارکت انجام دادیم. خبر خوب اینکه نتایج آزمایش هم فراتر از انتظار ما بود و اشکالات بسیار کمی در لحظه آزمایش وجود داشت که در لحظه تولید آنها را رفع کردیم.

http://www.khabarmachine.ir/Picture/image/124(1).jpg

یادتان باشد هر کالای چینی بی کیفیت نیست. در کالاهای چینی بیشتر مسئله تداوم و استهلاک مورد پرسش است که خبر خوب اینکه برلیانس خصوصیت های کیفیت ضروری را دارد. پارس وسیله نقلیه ای ها اعتقاد دارند این که برلیانس در شهر شن یانگ چین تحت نام پنجمین شهر بزرگ این کشور با ۲۰ میلیون جمعیت، تحت نام تاکسی مورد بهره برداری قرار می‌گیرد، یعنی استهلاک کمی دارد و کیفیتش خوب است.

باتوجه به اینکه تولید این خودرو از فاصله ۱۰۰۰دستگاه قبلی است این امیدواری وجود دارد این کالا بتواند به یکی از موفق ترین تولیدات در مارکت خودرو کشور مبدل شود.

باید منتظر بود و نظر استفاده کنندگان را بعد از چند ماه دید.

منبع

دسته‌بندی‌ها: معرفی خودرو

برچسب‌ها: ,,,,,,,,,,,,,